Express-Miejski.pl

Zasypali pytaniami Ministra Rafała Baniaka

Zasypali pytaniami Ministra Rafała Baniaka fot.: Mariusz Chmielowiec (mimart.eu)

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W czwartek 20 lipca do Ząbkowic Śląskich przybył Rafał Baniak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Jego wizyta obejmowała spotkanie z władzami miasta i powiatu, zwiedzenie miasta oraz spotkanie z przedsiębiorcami. Ci ostatni nie szczędzili mu pytań.

Rafał Baniak przybył na zaproszenie burmistrza Marcina Orzeszka, Poseł na Sejm Moniki Wielichowskiej oraz Senatora RP Stanisława Jurcewicza. W biurze burmistrza razem ze starostą Romanem Festerem omawiali możliwości rozwoju gospodarczego gminy i powiatu, a także rozszerzenia Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, której część znajduje się na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie. Po wizycie odbył się spacer po mieście i najciekawszych zabytkach, a o godz. 18:00 w kawiarni Ząbkowickiego Ośrodka Kultury minister spotkał się z przedsiębiorcami.

Na samym początku zebrania Rafał Baniak przypomniał wszystkim o nowej ustawie o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która weszła w życie z dniem 01 lipca 2011 r. Dzięki niej np. obywatel zamiast zaświadczeń w różnych urzędach czy instytucjach może złożyć własne oświadczenie i musi ono zostać uhonorowane. Była mowa również o nowym systemie CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), dzięki któremu każdy może założyć firmę przez Internet nie tracąc czasu na załatwianie formalności w urzędach.

W końcu przyszedł czas na przedsiębiorców i choć z początku nikt nie chciał zabrać głosu to po chwili padały pytania. Dotyczyły one m.in. wpływu wzrostu poziomu inflacji na rozwój małej przedsiębiorczości, z zakładanego 3% do realnego 4%, kredytów i pożyczek o niskim oprocentowaniu na rozwój firmy, a także dłuższej ochronie osób, które zakładają działalność gospodarczą. Przypomnijmy, że osoba, która zakłada ją może liczyć na 70 % ulgę przez okres dwóch lat w składach na ZUS. Zdaniem ząbkowickich przedsiębiorców to zbyt krótki okres i zbyt duży skok składek by firma mogła konkurować z bardziej rozwiniętymi, mającymi wyrobioną markę na rynku.

Z odpowiedzi zarówno ministra jak i senatora oraz posłanki można było wywnioskować, że Sejm pracuje nad rozwiązaniami. Inflacja ma w drugim półroczu spaść do planowanej, a pomysłem na pomoc dla młodej przedsiębiorczości jest obniżenie w 3 i 4 roku działalności składek ZUS do np. 70%. Najlepsze warunki pożyczek na rozwój działalności można natomiast otrzymać w Funduszu Agora o o procentowaniu od 2 do 7 %.

Konkretne problemy w ustawodawstwie zgłaszał właściciel firmy MIK Karol Maziarz. Uważa on bowiem, że znowelizowana ustawa o dzielności gospodarczej jest niedopracowana. On bowiem jako przedsiębiorca zatrudniający ponad 250 osób w chwili gdy sporządził bilans musi zapłacić 8 tys. zł za ogłoszenie go w Monitorze Polskim. Dodatkowo jest zobowiązany do naniesienia zmian, korekt, które weszły w życie w chwili gdy sporządzał bilans. A zmian jest tyle i są tak częste, że ciężko jest je śledzić. Dal niego więc ustawa nie jest przyjazna. Inna sprawa, że jego firma jest zaliczana do dużych przedsiębiorstw (wymogi określają liczbę zatrudnionych zamiast jedynie wysokość obrotów) i on nie może starać się o środki unijne. Musiałby bowiem wyłożyć na projekt kilka milionów złotych i później czekać na częściowy zwrot, a jego jak i wielu podobnych przedsiębiorców na to nie stać.

Minister odpowiedział również na te spostrzeżenia. Stwierdził, że nowelizacja z dnia 1 lipca to pierwszy krok w stronę partnerstwa przedsiębiorca – przyjazne państwo. Są kolejne ustalenia, które będą zmniejszały te bariery i ułatwiały rozwój przedsiębiorczości.
Czy tak się stanie? Zobaczymy. Ważne jest jednak, że tak ważna osoba w szeregach najwyższej władzy państwowej odwiedziła Ząbkowice i wysłuchała problemów przedsiębiorców z małej miejscowości. Ci bowiem szczerze mówili o swoich kłopotach, a dokładnie skwitował to właściciel MIK: „Bo to nie są tylko moje problemy, ale nasze Panie Ministrze”.

Express-Miejski.pl

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zasypali pytaniami Ministra Rafała Baniaka

  2011-07-22 00:45:47

  Express-Miejski.pl

  W czwartek 20 lipca do Ząbkowic Śląskich przybył Rafał Baniak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Jego wizyta obejmowała spotkanie z władzami miasta i powiatu, zwiedzenie miasta oraz spotkanie z przedsiębiorcami. Ci ostatni nie szczędzili mu pytań.

 • 2011-07-22 12:39:46

  gość: ~autor

  Fajna torebka na oknie :P

 • 2011-07-22 13:34:29

  gość: ~Łukasz

  a ja mam jedną prośbę do polityków: odpiepszcie się panowie od gospodarki i dajcie się jej rozwijać samej.! dziękuję

 • 2011-07-22 16:18:42

  gość: ~groźny Maniek

  Lubię to!

 • 2011-07-22 18:04:52

  gość: ~gościowa

  Podsekretarzyk stanu to nie minister!

 • 2011-07-25 23:19:42

  gość: ~ciekawy

  A to maleństwo, to kto?

 • 2011-07-29 00:10:58

  gość: ~katia

  Ciekawa jestem czy ktoś zapytał dlaczego drętwy i nadęty minister finansów rostowski i jego szef podwyższyli vat co może uderzyć w wewnętrzną konsumpcję w naszym kraju? Czy padło pytanie dlaczego od poczatku roku obciążono przedsiębiorców poprzez niemożność odliczania vat od paliwa? Czy podsekretarz był w stanie powiedzieć dlaczego premier odstąpił od uproszczenia polityki podatkowej którą obiecywał w kolejnych kampaniach wyborczych? I na koniec ciekawa jestem czy pan baniak byłby kompetentny aby odpowiedzieć dlaczego pieniądze z OFE zaczęły trafiać do budżetu państwa zamiast na przykład na giełdę gdzie mogły pracować dla młodych ludzi na ich przyszłe emerytury i być paliwem dla inwestycji znaczących dla wzrostu PKB?

 • 2011-07-29 00:35:04

  gość: ~kilof

  ... ciekawa jestem i ciekawa jestem ... jak byś była taka ciekawa to ruszyła byś swoje zakochane cztery litery i zadała te pytania na spotkaniu.
  Za klawiaturką to wielu siedzi kozaków bez cholewek.

 • 2011-07-29 01:07:28

  gość: ~katia

  ...ciekawa jestem kilof czy masz ciekawy pogląd odnośnie moich pytać, nie trzeba się ciskać i kwękoleniem zastępować pytania do ciekawej dyskusji...

 • 2011-07-29 01:21:41

  gość: ~kilof

  ciekawa dyskusja by była na spotkaniu - tu może być jedynie strata czasu na dywagacje.

 • 2011-07-29 02:01:23

  gość: ~katia

  A o czym tam była mowa? Z tego co słyszałam to był platformiany spęd dla ubogich którzy czerpią satysfakcję że spotkali się z kimś nibyważnym. Chociaż o ministrze baniaku nikt nie słyszał to może przedstawisz mi i innym zainteresowanym jakie są ciekawe wnioski i info które powinni usłyszeć przedsiębiorcy którzy nie byli na spotkaniu?

 • 2011-07-29 12:05:57

  gość: ~katja

  A pytał ktoś ministra baniaka o galopujące ceny paliwa, niekontrolowany rozrost biurokracji i wydatków państwa w związku z czym rząd platformy wyciąga łapy po pieniądze przedsiębiorców i konsumentów? Czy ktoś pytał dlaczego rząd bezczynnością doprowadził do wysokiej inflacji która zjada oszczędności i obniża siłę nabywczą pieniędzy przedsiębiorców i wszystkich którzy zarabiają w złotówkach? Czy ktoś zapytał dlaczego rynek reaguje na cudowne posunięcia rządu tuska osłabieniem w stosunku do wszystkich głównych walut w tym najbardziej do franka szwajcarskiego?
  Jeśli tak to ciekawa jestem odpowiedzi i podejrzewam że pan minister baniak nie zasłaniał się walką z pedofilami, kibicami, dopalaczami, wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, problemami na kolei i związanych z budową dróg i autostrad tylko był konkretny.

 • 2011-07-29 21:36:30

  gość: ~kilof

  katja , twoje dywagacje dowodzą jednego - trzeba było tam być. Zadajesz konkretne pytania.
  Nie wiem czy to był " ... spęd dla ubogich ..." ale widzę na zdjęciach że był tm człowiek który zatrudnia ze 250 osób więc uważam że to poważny biznesmen.

 • 2011-07-31 01:16:19

  gość: ~kowal

  ostatnio dodany post

  kilof ty durniu z PO.omawiali co mozna jeszcze sprzedac w powiecie......

REKLAMA