Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Złotym Stoku z okazji 35-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego fot.: em24.pl
27 maja w Evangeliku odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Złotym Stoku z okazji 35-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego Rzeczpospolitej Polskiej.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Adam Jaśnikowski – przewodniczący Komisji Budżetu w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, wicestarosta Dariusz Małozięć wraz z Krystyną Grzech – członkiem zarządu Powiatu Ząbkowickiego, burmistrzowie oraz wójtowie gmin powiatu ząbkowickiego, a także burmistrzowie gminy Złoty Stok, którzy zarządzali samorządem przez ostatnie 35 lat. Obok Wiktora Lubienieckiego (1990–2002), Stanisława Gołębiowskiego (2002–2014) i Grażyny Orczyk – aktualnej szefowej złotostockiej gminy – zasiadła także Cecylia Jureczek, która pełniła funkcję ostatniego naczelnika miasta i gminy do czasu wyboru pierwszego burmistrza po 1989 roku.
Wśród gości obecni byli też radni miejscy obecnej i ubiegłych kadencji, byli i obecni dyrektorzy jednostek podległych, sołtysi sołectw z terenu gminy Złoty Stok oraz mieszkańcy.
Wydarzenie rozpoczęło się od otwarcia obrad i zatwierdzenia quorum. Następnie burmistrz Grażyna Orczyk wraz z przewodniczącą Elżbietą Ruszkowską powitały zaproszonych gości i podziękowały im za przybycie. Uczestnicy odsłuchali też hymnu Złotego Stoku, a w dalszej części odbył się krótki występ przedszkolaków z Przedszkola „Bajka” w Złotym Stoku.
Następnie radni jednogłośnie podjęli jedyną uchwałę przygotowaną na dzisiejszą sesję, która dotyczyła uczczenia 35. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie 27 maja odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do rad gmin, dzięki czemu samorząd stał się fundamentem budowy nowoczesnej Polski – najbliższą obywatelom instytucją, realizującą zdecydowaną większość spraw publicznych na poziomie lokalnym i regionalnym. Odrodzenie samorządu stało się symbolem demokratyzacji państwa, powrotu do tradycji wolności i odpowiedzialności obywatelskiej. Samorządy stały się miejscem realizacji zasady pomocniczości, dzięki której decyzje dotyczące społeczności lokalnych podejmowane są najbliżej mieszkańców. W uzasadnieniu do uchwały czytamy m.in., że przez ostatnich 35 lat to właśnie samorządy, posiadając autonomię w rozwiązywaniu lokalnych spraw, mogły skutecznie odpowiadać na potrzeby mieszkańców, inwestując w edukację, ochronę zdrowia, infrastrukturę drogową, transport publiczny, ochronę środowiska, kulturę oraz rozwój przedsiębiorczości. Rada Miejska w Złotym Stoku, poprzez przyjęcie uchwały, pragnie wyrazić uznanie, szacunek i podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w budowę i rozwój samorządnej Polski, a szczególnie tym wszystkim, którzy działania te prowadzili, mając na względzie dobro i rozwój gminy Złoty Stok i jej mieszkańców.
Kolejnym punktem programu sesji było obejrzenie specjalnie przygotowanego na tę okazję filmu, w którym burmistrzowie: Wiktor Lubieniecki, Stanisław Gołębiowski oraz Grażyna Orczyk opowiadali o okresie sprawowania zaszczytnej funkcji burmistrza. Mówili o sukcesach, porażkach, a także wspominali lata spędzone na fotelu szefa złotostockiego samorządu.
W dalszej części odbyły się przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali zaproszeni goście, którzy podkreślali ważną rolę samorządu i przede wszystkim osób, które ten samorząd tworzą. Burmistrz Mariusz Szpilarewicz zauważył, że z gminy Złoty Stok wywodzi się co najmniej kilku lokalnych samorządowców, którzy w przeszłości, czy też aktualnie, pełnią znaczące funkcje w strukturach Powiatu Ząbkowickiego. Włodarze podkreślali też znaczenie współpracy i wskazywali na niełatwy proces decyzyjności. Nie zabrakło życzeń i kwiatów wręczanych na ręce burmistrz Grażyny Orczyk.
Po okolicznościowych występach miał miejsce występ chóru patriotycznego, a ostatnim punktem były sprawy różne, związane m.in. z odczytaniem pism skierowanych do rady oraz sprawozdaniem burmistrz Grażyny Orczyk z działalności w okresie międzysesyjnym.
em24.pl
REKLAMA
REKLAMA