Express-Miejski.pl

W stronę UNESCO – Twierdza Srebrna Góra z międzynarodowym wsparciem [foto]

	W stronę UNESCO – Twierdza Srebrna Góra z międzynarodowym wsparciem [foto]

W stronę UNESCO – Twierdza Srebrna Góra z międzynarodowym wsparciem [foto] fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Twierdza Srebrna Góra w dniach 13–15 maja jest gospodarzem Międzynarodowych Warsztatów dotyczących zarządzania miejscami UNESCO.

Wydarzenie odbywa się w związku z kandydowaniem twierdzy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

14 maja, podczas oficjalnej części spotkania, w obecności najważniejszych przedstawicieli władz lokalnych, regionalnych i krajowych, miało miejsce uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy partnerami twierdz górskich z Polski, Niemiec i Włoch: Twierdzą Srebrna Góra, Twierdzą Königstein, Twierdzą Fenestrelle oraz Twierdzą Rocca d’Anfo.

Nominacja wpisu seryjnego pt. Nowożytne twierdze górskie jako przykłady przekształcania masywów górskich dla potrzeb militarnych formalnie łączy partnerów we wspólnych staraniach o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 2024 roku kandydatura Twierdzy Srebrna Góra uzyskała pozytywną opinię Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce w zakresie oceny potencjalnej wartości uniwersalnej dobra, co otworzyło drogę do złożenia dokumentacji wstępnej w siedzibie UNESCO w Paryżu. Na ten moment na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 17 obiektów z Polski.

W wydarzeniu uczestniczą: minister Bożena Żelazowska – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalna Konserwator Zabytków; Paweł Gancarz – Marszałek Województwa Dolnośląskiego; Daniel Gibski – Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków; prof. Bogusław Szmygin – Prezes Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS oraz Filippo Cailotto – prezes FORTE CULTURA, międzynarodowej sieci szlaku kulturowego zabytków fortecznych.

Partnerskie twierdze reprezentują:

  • André Thieme – Prezes Spółki Twierdzy Königstein (Niemcy),

  • Dr Markus Bitterlich – Kierownik ds. Komunikacji Muzeum Twierdzy Königstein,

  • Dr Eva Bettis-Schinker – Pełnomocnik ds. światowego dziedzictwa w Krajowym Urzędzie ds. Ochrony Zabytków w Saksonii,

  • Anna Canonico – przedstawicielka stowarzyszenia opiekującego się Twierdzą Fenestrelle (Włochy),

  • Letizia Simoni – reprezentantka Twierdzy Rocca d’Anfo (Włochy),

  • Gaia Righetti – przedstawicielka Górskiego Biura Turystyki Doliny Valle Sabbia i Twierdzy Rocca d’Anfo (Lombardia, Włochy).

Wieloletnie wsparcie eksperckie dla procesu nominacji zapewniają:
prof. Piotr Molski i dr Marcin Górski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, prof. Grzegorz Podruczny z Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr Katarzyna Pałubska z Instytutu Historii Sztuki UKSW – koordynator wpisu seryjnego.

Zaproszonych gości powitały Emilia Pawnuk – prezes Spółki Twierdza Srebrna Góra oraz Katarzyna Ruszkowska – wójt gminy Stoszowice.
Szefowa Twierdzy Srebrna Góra przybliżyła historię obiektu zebranym gościom, a także wspomniała o tym, że jest to obiekt unikalny w skali Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego. - Rozległość całego zespołu, jego lokalizacja na szczytach górskich, pozwala zaliczyć warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. W chwili powstawania należała do najnowocześniejszych nie tylko w Prusach, ale i całej Europie. Jej walorem jest m.in. zachowanie pierwotnej formy, której nie zatarły późniejsze modernizacje i prekształcenia [...] - mówiła.

Wójt Katarzyna Ruszkowska mówiła o tym, że dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe nie zna granic i nie ma barw politycznych, ale zna jeden język - zna język wrażliwości. - To wy jesteście tymi ludźmi, którzy tą wrażliwość posiadacie - zwróciła się do zaproszonych gości. W dalszej części wspomniała o zaangażowaniu Pawła Gancarza, byłego wójta, a obecnie marszałka województwa, w rozwój obiektu, mimo słyszalnych głosów sprzeciwu chociażby ze strony społeczeństwa. Podkreśliła też ogromną rolę prezes spółki Emilii Pawnuk, a także Grzegorza Basińskiego. - To ci ludzie podjęli ten trud i ciężar i wspólnie pchamy, nie wózek, a taczkę. Taczkę, którą trzeba było wywiweźć stąd ogromne stosy ziemi, krzaków i cegła po cegle ten obiekt odbudowywać. Niezmiernie wam za to dziękuję [...] - podkreślała szefowa stoszowickiego urzędu.

Wójt, a także marszałek Paweł Gancarz wspomnieli o ogromnej kwocie dofinansowania, jaką w ostatnich latach udało się pozyskać na realizację prac na twierdzy i jej rozwój. To kwota przekraczająca ponad 63 mln zł.

Teraz przed Twierdzą Srebrna Góra kolejne wyzwanie - wpis na listę UNESCO i choć to proces kilkuletni, to determinacja osób zaangażowanych w ten proces nakazuje raczej zadać pytanie kiedy, aniżeli czy w ogóle się uda.

W pierwszej części spotkania głos zabrali również prof. Bogusław Szmygin, który zaprezentował wykład pn. Nominacje seryjne na Liście Swiatowgo Dziedzictwa UNESCO, a także prof. Grzegorz Podruczny, który przedstawił analizę pórwnawczą twirdz górskich na Liści Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W dalszej części podpisano porozumienia partnrów wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a po krótkiej przerwie odbywają się kolejne wykłady i warsztaty. Uczestnicy podejmują dyskusję na temat systemu ochrony i zarządzania dziedzictwem, łączącego struktury instytucjonalne, instrumenty i procesy zarządcze w celu skutecznej ochrony miejsc o wyjątkowej wartości. Kluczowe znaczenie mają: rozumienie wartości dziedzictwa, analiza czynników wpływających na jego autentyzm i trwałość oraz integracja działań z polityką lokalną i regionalną.

Druga, zamknięta część warsztatów, poświęcona jest wypracowaniu zintegrowanego systemu zarządzania twierdzami górskimi oraz wspólnej pracy ekspertów nad weryfikacją projektu wniosku na Listę Informacyjną UNESCO, który wkrótce zostanie przekazany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce oraz zgłoszony do krajowych list informacyjnych Polski, Niemiec i Włoch.

em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • W stronę UNESCO – Twierdza Srebrna Góra z międzynarodowym wsparciem [foto]

    2025-05-14 14:23:47

    gość: ~Pytam

    ostatnio dodany post

    Z Włoch uczestniczył przedstawiciel biura turystycznego a z naszego regionu nikt. Chyba po to łata się dziury w tym " zabytku".

REKLAMA