Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie do likwidacji? Przygotowano uchwałę intencyjną ws. zamiaru likwid fot.: mp
Obiekt w dotychczasowej formie ma funkcjonować do 30 czerwca 2025 roku. Tak wynika z projektu uchwały intencyjnej, nad którym 29 listopada pochylą się radni powiatowi.
Po ponad trzech latach na obrady wraca temat związany z likwidacją Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie. W 2021 roku pomimo podjęcia uchwały intencyjnej o likwidacji ośrodka, do takowej nie doszło. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule pt. Radni zadecydowali: Dom Wczasów Dziecięcych zostaje. Znaków zapytania wciąż jednak sporo [KLIK].
Na jutrzejszej sesji radni ponownie pochylą się nad przyszłością ośrodka. Jeśli przyjmą uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji placówki, to dadzą zarządowi powiatu zielone światło do przeprowadzenia niezbędnych czynności związanych z likwidacją. Jedną z obowiązkowych procedur będzie uzyskanie m.in. opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, ale jego opinia w tej sprawie nie jest wiążąca - nawet jeśli będzie negatywna, to władze powiatu mają prawo zlikwidować DWD. Według zapisów w projekcie uchwały, likwidacja ośrodka miałaby nastąpić z dniem 30 czerwca 2025 roku, czyli obiekt miałby istnieć w zasadzie tylko do końca aktualnego roku szkolnego.
W uzasadnieniu uchwały czytamy, że likwidacja ośrodka jest uzasadniona głównie zmianą przepisów. Treść uzasadnienia poniżej:
Zgodnie z § 71 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 20 marca 2023 r. w sprawie niektórych placówek systemu oświaty „Dom wczasów dziecięcych jest placówkq przeznaczoną do okresowego pobytu dzieci i młodzieży w celu organizowania i prowadzenia kształcenia dzieci i młodzieży lub wspierania i uzupełniania tego kształcenia, połqczonego z jednoczesnym wspieraniem ich fizycznego i psychicznego rozwoju oraz wzmocnieniem ogólnej kondycji psychofizycznej i kształtowaniem zachować prozdrowotnych, z wykorzystaniem lokalnych warunków klimatycznych. Zgodnie z § 72 powyższego Rozporządzenia „Do zadań domu wczasów dziecięcych należy w szczególności organizowanie: 1) zajęć edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych i specjalistycznych; 2) zajęć mających na celu rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków; 3) aktywnych form wypoczynku. Dom wczasów dziecięcych prowadzi działalność dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a okres pobytu wychowanka nie może być krótszy niż 5 dni i dłuższy niż 12 tygodni.
W wyniku zmian w przepisach oświatowych dotyczących definicji wychowanka domu wczasów dziecięcych, który nie może być uczestnikiem wypoczynku, o którym mowa w art. 92a-92t ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230) Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie nie mógł uwzględnić dzieci i młodzieży korzystajacych właśnie z powyższych form do Systemu Informacji Oświatowej, co spowodowało brak subwencji oświatowej na 2024 r.
Wychowankowie Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie, którzy od początku powstania placówki z niej korzystali, opłacali częściowo swój pobyt i wyżywienie według stawek określanych uchwałami Zarządu Powiatu Ząbkowickiego. Jednak zdecydowana większość ponoszonych kosztów była finansowana ze środków subwencji oświatowej.
Dotychczas do domów wczasów dziecięcych (w tym też do Barda) przyjeżdżały grupy szkolne z opiekunami, którzy realizowali obowiązek szkolny (lub obowiązek nauki) w swoich macierzystych szkołach, a w domach wczasów dzieci i młodzież realizowały zadania wychowawcze, rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, poprawiające kondycję fizyczną.
Żadne z tych zadań, żadna z tych form nie mogą być wykazywane w Systemie Informacji Oświatowej, ponieważ nie kwalifikują przebywających w nim dzieci jako „wychowanka", bo zgodnie z zapisami powyższego rozporządzenia, co wskazano w § 76, wychowankami domu wczasów dziecięcych są dzieci i młodzież przebywające w tej placówce, którzy „spełniajq obowiqzek szkolny lub obowiązek nauki przez uczęszczanie do szkoły funkcjonującej w domu wczasów dziecięcych lub do szkoły poza domem wczasów dziecięcych". Takie zapisy skutkują brakiem naliczenia subwencji oświatowej dla placówki i finansowanie jej w całości z budżetu powiatu.
Spełnienie obowiązku organizacji zajęć lekcyjnych w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie, zgodnie z ramowymi planami nauczania dla publicznych szkół nie jest możliwe. Powiat Ząbkowicki nie ma możliwości zatrudnienia nauczycieli wszystkich przedmiotów, które są prowadzone zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych a nawet specjalnych i wypłacania wynagrodzenia za czas oczekiwania na grupę. Powiat nie ma również możliwości zorganizowania dla wychowanków domu wczasów dziecięcych szkoły poza domem wczasów dziecięcych, ponieważ uczniowie ci musieliby uczęszczać do szkół poza godzinami pracy szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie powiatu, a potencjalni nauczyciele, którzy mieliby te zajęcia realizować nie mogli by tego wykonywać z powodu braku czasu i pensum, które realizują w swoich macierzystych szkołach dla uczniów, których uczą na co dzień (mając już teraz godziny ponadwymiarowe). Nie jest też możliwe dołączenie grup przyjeżdżających do Domu Wczasów Dziecięcych do klas funkcjonujących w szkołach na terenie powiatu ze względu na różny poziom posiadanej wiedzy uczniów oraz liczebność klas, które w takiej sytuacji mogłyby wynosić ponad 50 uczniów.
Spełnienie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poprzez uczęszczanie do szkoły funkcjonującej w domu wczasów dziecięcych lub poza domem wczasów dziecięcych wiązałoby się z podwójnym finansowaniem każdego ucznia, na którego jest naliczana subwencja oświatowa dla organu prowadzącego szkołę, do której uczęszcza codziennie oraz subwencja oświatowa dla organu prowadzącego dom wczasów dziecięcych, do którego przyjechał na co najmniej 5 dni.
W momencie, gdy wybuchła pandemia Covid-19, Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie, na podstawie decyzji Wojewody Dolnośląskiego od marca 2020 r. stał się miejscem zbiorowej kwarantanny dla zakażonych wirusem mieszkańców powiatu ząbkowickiego. Zmieniono wówczas sposób finansowania placówek oświatowych, jakimi są domy wczasów dziecięcych. Na rok 2021 naliczono subwencję na podstawie danych z Systemu Informacji Oświatowej za okres od marca 2019 r. do lutego 2020 r., gdzie stosowano poprzednią definicję wychowanka domu wczasów dziecięcych. Podobne naliczenie miało miejsce w kolejnych dwóch latach tj. w 2022 r. i w 2023 r.
Kolejna historia Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie jest związana z wybuchem wojny w Ukrainie. Zgodnie z decyzjami Wojewody Dolnośląskiego z 2022 r. Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie został wyznaczony do zorganizowania zakwaterowania oraz całodziennego wyżywienia zbiorowego dla ponad 50 dzieci, które w marcu 2022 r. przybyły do tej placówki z Czerkaskiego Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego przy Czerkaskiej Radzie Obwodowej w Czerkasach. W tym samym miesiącu i roku do Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie przybyła kolejna grupa z Komunalnego Zakładu Orichiwskiego Regionu Centrum Socjalno-Pedagogicznego Rehabilitacji Dzieci Zaporoskiej Rady Regionalnej. Dzieci z pierwszej wymienionej placówki w czerwcu 2024 r. wróciły na Ukrainę a pozostała szóstka dzieci, mających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wraz z opiekunami została relokowana, na podstawie decyzji Wojewody Dolnośląskiego, oraz zgody konsula generalnego Ukrainy, do internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ząbkowicach Śląskich, ponieważ uczęszcza tam do szkoły specjalnej.
We wrześniu 2024 r. Powiat Ząbkovvicki nawiedziła powódź, która zniszczyła wiele miejsc. W związku z tym obiekt Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie stał się miejscem, w którym tymczasowo zorganizowano przedszkole dla 94 wychowanków. Ponadto w związku z działaniami podjętymi przez organy samorządu terytorialnego, dotyczącymi usuwania skutków powodzi, budynek Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie stał się, w tej trudnej sytuacji, obiektem, gdzie zabezpieczono zakwaterowania dla powodzian, służb mundurowych uczestniczących w bezpośrednim usuwaniu skutków powodzi, jak i służb patrolowo-porządkowych.
Obecnie w placówce oświatowej jaką jest Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie jest zatrudniony jeden nauczyciel, dyrektor (nie będący nauczycielem) oraz pozostali pracownicy administracji i obsługi, których organ prowadzący powiadomił o zamiarze likwidacji na spotkaniu zorganizowanym w tym celu. Powiat Ząbkowicki zapewni zatrudnienie po likwidacji placówki dla wszystkich pracowników Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie. Obiekt Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie pozostanie majątkiem powiatu, który będzie wykorzystany na cele opiekuńcze, wychowawcze lub pomocy społecznej.
Jakie konkretnie? Szczegóły nie są jeszcze znane. Trzy lata temu, gdy mówiło się o likwidacji DWD zarząd powiatu nie wskazał konkretnego planu działania i nie skreślił też jasno żadnego pomysłu, o którym była mowa. Wydawało się wówczas, że najbliżej ziszczenia (choć wcale nie blisko) był scenariusz, w którym placówka zostałaby przekształcona w jednostkę komercyjną i nie była już subwencjonowana. Nie byłoby wówczas konieczności zatrudniania nauczycieli, którzy zostali zwolnieni, nie byłoby też konieczności obowiązku nauki i minimalnego, sześciodniowego okresu pobytu. Brak subwencji oznaczałby jednak, że ceny za pobyt w DWD powędrowałyby znacznie w górę. Ostatecznie taki scenariusz nie ujrzał światła dziennego. A jaki teraz plan na obiekt mają władze powiatu?
Do tematu będziemy wracać.
em24.pl
To ostatnie miesiące istnienia Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie?
2024-11-28 14:05:15
gość: ~ciekaw
zliwkidujecie , budynek postoi dwa lata i komu sprzedacie ???
2024-11-28 14:43:17
gość: ~pio pio
ostatnio dodany post
@~ciekaw
Tobie
2024-11-28 14:14:49
gość: ~autor
a gdzie się podzieje biedny dyrektor p.pułkownik Waszczuk?????jak obiecał starosta,nikt nie straci pracy,myślę ,że dla pana Marka też się coś znajdzie,tylko koniecznie jako--dyrektor-
REKLAMA
REKLAMA