Express-Miejski.pl

Nowa tablica u źródła rzeki Oława

Nowa tablica u źródła rzeki Oława

Nowa tablica u źródła rzeki Oława fot.: SP Nr 2 Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Wszystko ma swój początek i koniec…
Rzeka ma swoje źródło i ujście…
Człowiek ma jedno życie, ale możliwości wyboru wiele.
Chroniąc przyrodę chroni swoją przyszłość!

Od najdawniejszych czasów człowiek żył w zgodzie z przyrodą i osiedlał się w pobliżu lasu, który był źródłem pożywienia, w bliskiej odległości od rzeki lub innego zbiornika wodnego będącego naturalnym źródłem wody niezbędnej do życia.

Niestety, na przestrzeni dziejów i rozwoju cywilizacji człowiek ingerował w życie przyrody często zapominając, że niszcząc różne gatunki roślin i zwierząt oraz zanieczyszczając środowisko naturalne stwarza zagrożenie również dla samego siebie. Dlatego tak ważne jest, aby wszelkie działania dotyczące ochrony środowiska nie ograniczały się jedynie do jednorazowych akcji, ale odbywały się cyklicznie i systematycznie, a najważniejsze, aby podejmowane były przez jak największą rzeszę ludzi.

Wiedzą o tym uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach i z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lipnikach, którzy od wielu lat podejmują różne działania ekologiczne w swoich środowiskach lokalnych. Obie szkoły podjęły również współpracę, a wszystko za sprawą wspólnej rzeki Oławy, nad którą leży nasza miejscowość lecz źródło rzeki znajduje się w pobliżu wsi Lipniki.

19 marca 2010 r. uczniowie S P nr 2  w Ziębicach włączyli się do realizacji dwuletniego programu edukacji ekologicznej „Zaadoptuj rzekę – rzeki dla ludzi i zwierząt!” ogłoszonego przez Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne Klub Gaja pod patronatem Ministra Środowiska . Celem tej ogólnopolskiej akcji ekologicznej jest promowanie oszczędzania wody i ochrona naturalnych zasobów wodnych najbliższego terenu.
Do współpracy i realizacji wielu zadań z naszego projektu, m.in. promocji rzeki Oławy w lokalnym środowisku, twórczości literackiej i plastycznej: Fauna i flora rzeki Oława oraz poszerzania wiadomości o zasobach wodnych w Polsce i ochronie środowiska w ramach Gminnego Konkursu Ekologicznego w Ziębicach włączył się Zespół Szkolno-Przedszkolny Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Lipniki w Lipnikach.

Uczniowie obu szkół odbyli wycieczki rowerowe do źródła rzeki Oława. Na miejscu okazało się, że źródełko jest bardzo zdewastowane i zarośnięte, tablica informacyjna rozbita na kilka części i już nieczytelna, a dojście do źródła bardzo strome i trudne. Poprzednią tablicę umieścili w 2003 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Oławie.

Dyrekcje szkół podjęły rozmowy z władzami zaprzyjaźnionych gmin Ziębice i Kamiennika w celu ustalenia dogodnego terminu i formy spotkania wszystkich, którym zależy na ochronie źródła rzeki Oławy.

Burmistrz Ziębic p. Antoni Herbowski ufundował nową tablicę, Kierownik Referatu Promocji i Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Miejskiego w Ziębicach Rafał Śledź zaprojektował jej nowy wygląd. Montażu tablicy na właściwym miejscu dokonał wójt gminy Kamiennik Kazimierz Cebrat, a wielka uroczystość inaugurująca to wydarzenie oraz podsumowująca wspólne działania społeczności uczniowskich współpracujących szkół i władz sąsiednich gmin w ramach projektu ekologicznego ,,Moja rzeka Oławka” odbyła się 15 IV 2011r. w ZSP w Lipnikach.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz obu gmin, dyrektor OO i O w Ziębicach Andrzej Regner oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Lipnik Stanisław Kuś, Komendant Straży Rybackiej powiatu oławskiego Janusz Romańczukiewicz mający również pełnomocnictwo od Naczelnika  Wydziału Ochrony Środowiska w Oławie Piotra Łuciwa. Ponadto w uroczystości wzięli udział: przedstawiciel PTTK Oddział w Oławie Józefa Główczyńska, członek Stowarzyszenia  Ekologiczno – Kulturalnego Klub Gaja Paweł Grzybowski oraz miłośnik turystyki pieszej i członek Towarzystwa Przyjaciół Ziębic Ducatus Henryk Sławiec.

Uroczystość rozpoczęła się od programu artystycznego przygotowanego pod kierunkiem Bogumiły Pęcak. Dzieci nie tylko pięknie recytowały, ale wręcz wyśpiewały uroki przyrody naszej małej ojczyzny. Program zakończył wyjątkowy pokaz mody ekologicznej zachęcającej zebranych do recyklingu i sortowania śmieci. Następnie koordynator projektu Edyta Sendor przedstawiła prezentację multimedialną podsumowującą wszystkie wspólne działania uczniów zmierzające do promocji rzeki Oławy w lokalnym środowisku.
Dyrektor SP nr 2 w Ziębicach Dorota Hirkowska wspólnie z Barbarą Zańko, nauczycielem przyrody, wręczyła nagrody dla laureatów konkursu plastycznego Fauna i flora rzeki Oława, które ufundowało Stowarzyszenie Edukacja. Uczniowie wysłuchali referatu Henryka Sławca, na temat historii powstania źródła rzeki Oława, która nierozerwalnie łączy się z historią wypiętrzania Sudetów i zlodowaceniem na terenach Polski w tym naszego rejonu.
Komendant Straży Rybackiej powiatu oławskiego Janusz Romańczukiewicz odczytał list z podziękowaniem od Starostwa Powiatowego w Oławie za lokalne działania ochrony wód rzeki Oława w obu gminach.

Członek Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego Klub Gaja Paweł Grzybowski przeprowadził prelekcję dla młodzieży o elementach rzeki idealnej, wskazując na wiele czynników mających wpływ na czystość wody w rzece. Omawiając różne formy ochrony środowiska, zwrócił uwagę na to, że Polska wciąż należy do krajów, w których niewielki procent śmieci poddawany jest recyklingowi.

Głos zajęła również Józefa Główczyńska, członek PTTK z Oławy, która ze wzruszeniem wspominała Spotkania u źródeł rzek sprzed kilkunastu lat. Opowiedziała uczniom o tym, jak wygląda rzeka Oława w mieście Oławie, zaprosiła na coroczny spływ flisaków, który odbywa się pod koniec czerwca i w imieniu Zarządu PTTK i Wydziału Ochrony Środowiska w Oławie podarowała przedstawicielom władz współpracujących gmin i szkół upominki w postaci przewodników i literatury dotyczącej ochrony przyrody.

Niestety, pogoda nie dopisała. Dojście do źródła tego dnia było niemożliwe z powodu deszczu padającego od kilku dni. W związku z tym symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali wójt gminy Kamiennik Kazimierz Cebrat, wiceburmistrz Ziębic Edward Cymbała i Józefa Główczyńska w obecności uczniów, którzy kilka dni wcześniej byli u źródła.

Na koniec dyrektor ZSP w Lipnikach Małgorzata Kaczorowska zaprosiła wszystkich na poczęstunek. Uroczystość potwierdziła, że wspólna praca wielu ludzi może przyczynić się do ochrony naszego lokalnego środowiska, a rzeka może zbliżyć ludzi i zmobilizować ich do nowych inicjatyw.

Edyta Sendor

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA