Express-Miejski.pl

26-latka oszukana „na znajomego z Facebooka"

Nieznany sprawca, który włamał się na konto kobiety, wysyłał do jej znajomych wiadomość z prośbą o podanie kodu BLIK

Nieznany sprawca, który włamał się na konto kobiety, wysyłał do jej znajomych wiadomość z prośbą o podanie kodu BLIK fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

Kobieta myślała, że zweryfikowała koleżankę proszącą o pomoc na Facebooku, pisząc do niej na Instagramie. Nie pomyślała jednak, że aplikacje są ze sobą powiązane...

W ciągu jednego dnia policja dostała informację o tym, że przestępca podszył się pod użytkowniczkę portalu i wysłał do jej znajomych prośbę o pomoc finansową oraz od 26-latki, która dała się nabrać i straciła w ten sposób ponad tysiąc złotych.

Kobieta chcąc pomóc koleżance podała kod BLIK i zaakceptowała płatność. Myślała, że dobrze zweryfikowała wiarygodność osoby proszącej ją o pomoc. - Mieszkanka powiatu ząbkowickiego tłumaczyła, iż potwierdziła tożsamość znajomej za pomocą Instagrama. Zapomniała jednak, że aplikacje są ze sobą powiązane. Ten błąd kosztował ją ponad tysiąc złotych, które trafiły na konto oszustów. Osoba, pod którą podszył się przestępca, chwilę później również złożyła zawiadomienie, że ktoś złamał jej zabezpieczenia i wykorzystując jej wizerunek przesłał do znajomych prośbę o wsparcie finansowe - relacjonuje policjantka.

Jak się bronić?

Na początek zapamiętaj te trzy proste zasady, które pomogą Ci chronić swoje bezpieczeństwo w przypadku próby oszustwa:

  • Zwolnij: Oszuści często próbują stworzyć wrażenie, że należy działać szybko, albo straszą utratą konta lub innymi konsekwencjami. Poświęć chwilę na zadanie pytań i przemyślenie sytuacji.
  • Sprawdź: Oszuści często wskazują jakiś problem, aby nakłonić Cię do działania. Zbierz informacje i dokładnie sprawdź szczegóły przed kliknięciem linków lub pobraniem plików. Czy otrzymana wiadomość ma sens?
  • Nie wysyłaj: Oszuści często udają, że należą do znanej organizacji, i mogą użyć zdjęcia jej pracownika ukradzionego z Internetu, aby Cię przekonać. Żadna poważna organizacja nie żąda dokonania opłaty od ręki.

Gdy zastanawiasz się, czy zaakceptować zaproszenie do grona znajomych lub odpowiedzieć na wiadomość w mediach społecznościowych, zwracaj uwagę na następujące kwestie:

  • Osoby, których nie znasz, lub znane osoby proszą Cię o pieniądze.
  • Ktoś prosi Cię o zaliczkę, twierdząc, że jest ona warunkiem uzyskania kredytu, odbioru wygranej lub innej nagrody.
  • Ktoś twierdzi, że jest znajdującym się w nagłej potrzebie przyjacielem, znajomym lub członkiem rodziny.
  • Ktoś szybko deklaruje, że chce nawiązać z Tobą romantyczną relację, a potem prosi o pieniądze.
  • Wiadomości lub posty zawierają błędy ortograficzne i gramatyczne.
  • Wiadomość wzywa Cię do pilnej reakcji ze względu na problem z Twoim kontem w Internecie.
  • Wiadomość zawiera prośbę o zalogowanie się za pomocą mediów społecznościowych, poczty e-mail lub konta bankowego, aby przeczytać ważną wiadomość na temat usług, z których korzystasz w Internecie.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • 26-latka oszukana „na znajomego z Facebooka"

    2024-05-08 12:43:11

    gość: ~gośc

    Najlepiej zweryfikować tożsamość dzwoniąc do znajomej.

  • 2024-05-08 16:20:57

    gość: ~ewra

    Pustostan z Facebooka. Wszystko

  • 2024-05-08 23:57:14

    gość: ~An

    ostatnio dodany post

    Zaje.bista "weryfikacja" przez Instagram... Cóż, widocznie w dzisiejszych czasach mając słuchawkę w ręku przez 24/h i jednocześnie konto na Pejsbuku, wielu nie przychodzi do głowy, żeby skorzystać z jej podstawowej, zasadniczej funkcji... Zadzwonić...

REKLAMA