W dniach 10-12 października w powiecie ząbkowickim odbędzie się kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną bez przerw od 1998 roku. W tym roku odbywa się we wrześniu (edycja stacjonarna) i październiku (sesje wyjazdowe w Legnicy, Zgorzelcu, Lubinie, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich, Bystrzycy Kłodzkiej i Bolesławcu). Organizowany jest przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane
W tegorocznym programie, jak co roku, nie zabraknie interesujących wykładów, debat, warsztatów, konkursów i wystaw, lekcji i pokazów w szkołach oraz innych imprez.
Wykład inaugurujący ząbkowicką edycję wydarzenia rozpocznie się 10 października o godz. 11.00 w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki. Wykład poprowadzi prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho z wydziału chemicznego Politechniki Wrocławskiej a tematyka będzie dotyczyła Robotów Przyszłości - jak zmieną naszą rzecz.
Będzie też szereg innych wykładów, a także zwiedzanie. Oprócz wykładów stacjonarnych, odbywających się m.in. w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki, Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach Śląskich, czy Ratuszu w Ziębicach, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki słuchacze będą mogli odwiedzić interesujące miejsca w powiecie ząbkowickim.
W trakcie spotkania w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim uczestnicy będą mogli zapoznać się z zasobem i historią Oddziału w Kamieńcu Ząbkowickim. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa związana z naszym regionem. Na wystawie prezentowane będą materiały archiwalne przechowywane w Oddziale, a tematycznie związane z gminą Kamieniec Ząbkowicki.
Miłośnicy poezji połączonej z geologią mogą wybrać się na wycieczkę do Złotego Stoku inspirowaną śladami najwybitniejszego przedstawiciela literatury niemieckiej - poety, jak i również znawcy minerałów i skał Johanna Wolfganga von Goethego.
Na miłośników geologii czeka Podziemna trasa turystyczna w starej sztolni w Szklarach, która daje szansę poznania rozmaitych zagadnień z pogranicza geologii, górnictwa i historii. Uczestników czekają około półtoragodzinne warsztaty terenowe obejmujące m.in. poszukiwanie występujących tam minerałów i wykonywanie pomiarów geologicznych.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a szczegóły znajdują się w harmonogramie.
em24.pl / DFN
REKLAMA
REKLAMA