Zbiornik Bukówka na Dolnym Śląsku wraz z hydroelektrownią uruchomioną w 2014 roku fot.: Wody Polskie
Elektrownie wodne są najefektywniejszym źródłem energii odnawialnej na świecie. Dwie z nich, produkujące zieloną energię, znajdują się na naszym terenie.
Do podstawowych zadań Wód Polskich należy przede wszystkim utrzymanie i eksploatacja obiektów hydrotechnicznych, retencjonowanie wód, monitorowanie sytuacji hydrologicznej, ochrona przed powodzią i suszą czy współpracą z użytkownikami wód, m.in. w sprawach dotyczących żeglugi śródlądowej, przemysłu, turystyki i rekreacji. Niebagatelną gałęzią działalności naszego Gospodarstwa jest także hydroenergetyka, w zakresie elektrowni wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa i innych podmiotów.
Elektrownie wodne są najefektywniejszym źródłem energii odnawialnej na świecie. W 2022 roku w ten sposób wygenerowano niemal 15 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej w ujęciu globalnym. Energia wytwarzana przez elektrownie wodne jest kilkukrotnie tańsza, niż w przypadku wykorzystywania paliw kopalnych. Kolejną niezaprzeczalną zaletą energetyki wodnej są korzyści dla środowiska. Ten sposób pozyskiwania energii powoduje niską emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń atmosferycznych, co przyczynia się do ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych. Wytworzenie energii dzięki wykorzystaniu wody jest również wielokrotnie tańsze, niż w elektrowniach konwencjonalnych.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu eksploatuje 6 elektrowni wodnych – na stopniu wodnym Malczyce oraz zbiornikach retencyjnych Kozielno, Topola, Bukówka, Słup i Dobromierz
RZGW
REKLAMA
REKLAMA