Express-Miejski.pl

Nowy numer Biuletynu Bardzkiego już dostępny

Czwarty numer Biuletynu Bardzkiego już dostępny fot.: UMiG Bardo

Gmina Bardo przygotowała kolejny numer Biuletynu Bardzkiego, w którym podsumowuje 2022 rok.

Szanowni Mieszkańcy,

w Państwa ręce oddaję czwarty numer Biuletynu Bardzkiego, a zarazem pierwszy w 2023 roku. Kończący się rok kalendarzowy i rozpoczęcie się nowego to dla wielu z nas okres podsumowań, analiz, trudnych decyzji i planów na przyszłość.

Nie inaczej jest w moim przypadku. Poprzedni rok był niezwykle wymagający dla naszej gminy, obfitował w ważne inwestycje, zmuszał do wprawnej analizy budżetu i poszukiwania nowych źródeł dochodów. O tym wszystkim przeczytacie Państwo w bieżącym numerze.

Życzę miłej lektury.

Krzysztof Żegański
Burmistrz Miasta i Gminy Bardo

UM Bardo

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nowy numer Biuletynu Bardzkiego już dostępny

  2023-01-25 11:02:32

  gość: ~gus

  Już jest! Długo wyczekiwany. Pora zatem na garść statystyk: w lipcowym numerze było 15 zdjęć burmistrza. W październikowym tylko 12. Czuć było niedosyt. Nasza uwaga została jednak zauważona i w obecnym numerze mamy burmistrza aż na 29 zdjęciach. Ci co sieją ferment, że opinia publiczna nie ma wpływu na samorząd niech się wstydzą. A tymczasem jest parę danych odnośnie budżetu na 2023 rok. Najwyraźniej szykuje się kolejny rok bez nadwyżki operacyjnej... oj niedobrze. Bardzo niedobrze.

  Generalnie na deficyt operacyjny można sobie pozwolić przez rok, czy dwa, ale na dłuższą metę to jest sytuacja nie do przyjęcia – nie wolno generować deficytu operacyjnego, bo przecież nie można zaciągnąć kredytu na ujemną nadwyżkę operacyjną. To prosta droga w przepaść.

  Wyjaśnijmy zatem, czym jest owa nadwyżka operacyjna i dlaczego jest tak ważna?
  To różnica między bieżącymi dochodami, a wydatkami. Dochody bieżące z kolei to głównie wpływy z podatków PIT i CIT, a także opłat i podatków lokalnych. Z tego musimy pokryć wszystkie wydatki bieżące: energię, płace, sfinansować wszystkie usługi, uzupełnić subwencję oświatową, która nie wystarcza na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem oświaty.

  Mówiąc w skrócie – zapłacić za wszystko to, czym żyje gmina. I ta właśnie różnica nie powinna być ujemna. Bo jeśli dochody są wyższe od wydatków, to możemy później tą nadwyżką dysponować według własnego uznania. A jeśli jej brak, to takiej swobody nie mamy.

  Ok. Ale co dla gminy wynika z faktu, że nadwyżki nie będzie?

  To oznacza stagnację i zatrzymanie w rozwoju. Albo inaczej: rozwój na kredyt. Drogi kredyt. Gmina żeby inwestować musi się coraz mocniej zadłużać, zaciągać kredyty, gdyż z dochodów bieżących nie da się tego sfinansować. A to oznacza, że zwiększają się automatycznie odsetki od rat, które musi spłacać. Przy braku nadwyżki operacyjnej, trzeba więc bardzo ostrożnie podchodzić do nowych zadań inwestycyjnych. A jak wygląda to ostrożne podchodzenie w gminie? Zakup kosiarki? Ścieżki rowerowe w lesie? Zwiększanie wydatków na obsługę sekretariatu burmistrza i promocję? Rozbudowa urzędu o windę?

  To się źle skończy.

 • 2023-01-26 03:53:27

  gość: ~czarny bambo

  @~gus
  czyli jak napisałem wcześniej komiks a nie biuletyn "redagowany" przez panie nie mające świadomości i wiedzy o życiu w gminie.tyle zdjęć na paru stronach?czyżby nowa lektura obowiązkowa w gminie bardo?ja nadal czekam na statystyki z gminy opieszałej bardo. chyba jako jedyna jeszcze nie dała.dlaczego,bo tam sukcesy?

 • 2023-01-26 15:49:50

  gość: ~jurcy

  a napisano tam,że miasto umiera-młodych brak,pełno wolnych lokali,zamknięto nawet bar i stary most odpuścił,od mostu w górę wiatr gwizda w lokalach - po prostu przychodzi dziadostwo i bida z nędzą
  i będzie jeszcze gorzej, no ale przeciez samorządy to największe osiągnięcie demokracji

 • 2023-01-27 11:34:44

  gość: ~sceptyk

  @~jurcy
  Masz rację , tylko co z tego łynika ? powszechny zachwyt nad samorządności a leje sie non-stop z łżemediów.Przeciętny głąb, przeżuwacz tej goownoprawdy nie dostrzega ogromnych kosztów tej pseudodemokracji. Wytłumacz takiemu kretynowi i zwykłemu durniowi z naszej gminy ,że utrzymanie 15 pasożytów dla jaj zwanych radnymi Rady kosztuje nas wszystkich rocznie ponad 200 tysięcy złotych pomnoŻone przez 5 lat kadencji to 1 słownie jeden milion złotych.Zapytajmy więc tych pasożytów jaka wartość dodana ma nasza gmina z wydatkowanej na ich utrzymanie takiej kwoty ? Co takiego trwałego od nich otrzymaliśmy , bo owszem nieulotnego tak pierdzą o powiększaja ślad węglowy.Dam przykład kilka tygodni temu wybrano nowego radnego ,zwie sie ten jegomość Herdy i onze tuż po ślubowaniu bierze udział w głosowaniu nad budżetem gminy.Głosuje oczywiście ZA, kiedy ten geniusz zdołał zapoznać sie z tym budżetem ?Poznał jego założenia ?Realizację ?Po prostu GENIUSZ .Wstyd i obciach .

 • 2023-01-27 13:20:08

  gość: ~jurcy

  a napisano,że główna toaleta wybudowana za potężne srodki zamknięta od miesięcy!!!

 • 2023-01-27 15:12:32

  gość: ~sceptyk

  @~jurcy Ta na parkingu prz 8 również.

 • 2023-01-25 14:20:57

  gość: ~at

  prawie jak w Kamieńcu. -Tata! Chwalą nas.
  - Kto?
  -Wy mnie, a ja was.
  :)

 • 2023-02-01 12:29:49

  gość: ~serio

  Zachodzę w głowę jak przy dochodach własnych ok. 8 i pół melona można sobie pozwalać na ponad 5 milionów na ADMINISTRACJĘ PUBLICZNĄ? I półtora mln na OBSŁUGĘ DŁUGU
  Jakie jest zadłużenie gminy ogółem i w rozbiciu na nadchodzące lata?
  Oczekuję że w kolejnym biuletynie będzie taka informacja.

  Acha. Na jakich zasadach finansowych funkcjonuje Centrum Seniora? Cennik jest - gdzie idą pieniądze?

 • 2023-02-03 19:32:19

  gość: ~sceptyk

  ostatnio dodany post

  @~serio
  Po lekturze opinii RIO do projektu budżetu spłodzonego przez zespół zgrany ;pod batutę Miszcza Picu nasuwają sie dwa wnioski : ;po pierwsze całe to Kolegium RIO świadomie dopuszcza do zadłużenia Gminy na całe pokolenia , po wtóre gdyby przeciętna gospodyni domowa tak zarządzała swoimi finansami już dawno komornik zdarłby z niej ostatnią koszulę a ona z rodziną zamieszkała w kartonie pod mostem. Ale co tam Miszcza Picu, Skarbnice i gromadke pasożytów zwanych dla jaj radnymi obchodzi ,że bodaj ostatnia rata spłaty długu przypada na rok UWAGA ,UWAGA 2041 . i to nie jest ostatnie słowo tego "menagera" Miasta Cudów.Mam do was autorzy tego finansowego gniota pod nazwa Uchwała Budżetowa pytanie : Czy wy durnie w tych ptasich mózgach zadaliście sobie pytanie, Czy mamy jakąś rezerwę finansową na wypadek klęski żywiołowej, konieczności zakwaterowania i utrzymania kolejnych uchodzców a oni za progiem( wojna trwa i trwać będzie ) i innych trudnych do przewidzenia zdarzeń losowych.Ja takiej rezerwy w budżecie waszego autorstwa nie widzę . Gdybyście byli stadem baranów prowadzonych przez lwa to może byłaby jakaś nadzieja , ale wy nie jesteście nawet lwami prowadzonymi przez barana.

REKLAMA