Express-Miejski.pl

W Głębokiej odnaleziono szczątki mężczyzny. Mają pochodzić z okresu II wojny światowej

Badania prowadzone przez archeologów z Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” fot.: POMOST

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Według mieszkańców Głębokiej, są to szczątki 17-letniego chłopaka, który ukrywał się podczas II wojny światowej w jednym z miejscowych gospodarstw.

8 grudnia archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”  zajmujący się poszukiwaniem grobów i mogił żołnierskich oraz cywilnych z okresu II wojny światowej  prowadzili prace ekshumacyjne w miejscowości Głęboka w powiecie ząbkowickim.
 
Obiektem poszukiwań był tzw. „grób nieznanego żołnierza”, który znajdował się tuż za kościołem pw. Wniebowzięcia NMP. Miejsce to przez wiele lat było pod opieką miejscowej ludności. Na usypanej mogile stał brzozowy krzyż, na którym przez kilka powojennych lat wisiał niemiecki hełm. Późniejsze remonty świątyni sprawiły, iż naziemne pozostałości grobu przestały być widoczne.
 
- We wskazywanym przez świadków miejscu odkryliśmy częściowo zniszczony pochówek niemieckiego żołnierza. Według mieszkańców Głębokiej był to 17-letni chłopak, który ukrywał się w jednym z gospodarstw. Po wykryciu jego kryjówki przez czerwonoarmistów został przez nich rozstrzelany. Następnie miejscowa ludność niemiecka pochowała jego ciało przy kościele. Niestety przy jego szczątkach nie odnaleźliśmy znaku tożsamości - informują archeolodzy.

em24.pl / POMOST

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • W Głębokiej odnaleziono szczątki mężczyzny. Mają pochodzić z okresu II wojny światowej

    2022-12-21 18:56:51

    gość: ~Mati

    ostatnio dodany post

    Na zdjęciach jest rura drenażowa i wygląda tak, że była położona centralnie nad grobem. Może mi się tylko wydaje ale zaraz po drugiej wojnie nikt nie kładł plastikowego drenażu...

REKLAMA