Express-Miejski.pl

Działania fundacji Sztukupuku

Działania fundacji Sztukupuku

Działania fundacji Sztukupuku fot.: Fundacja Sztukupuku

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Fundacja Sztukupuku od sierpnia tego roku realizuje na terenie ziemi ząbkowickiej projekt pod nazwą: „Nie mamy drugiej Ziemi”. 

- Od kilku lat chodził nam po głowie pomysł na duży projekt promujący zachowania proekologiczne, taki pokazujący ruch ekologiczny jako zjawisko ciekawe, atrakcyjne i twórcze, a nie jako nudne nakazy i statystyki - mówi Dorota Felcenloben, prezes fundacji. - Udało się to w 2022 roku, dzięki dotacji projektu pt: „Nie mamy drugiej Ziemi”, który sfinansowano ze środków narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030”. Nowe Fio - dodaje.

Skąd pomysł na taki tytuł?

- „Nie mamy drugiej Ziemi” było hasłem, które pojawiło się na sztandarach w trakcie strajku klimatycznego młodzieży w 2019 roku. Mocno utkwiło nam w pamięci. W czasach szalonego konsumpcjonizmu, kiedy wszystko można szybko zużyć, wyrzucić na śmietnik i zamienić na nowe, trzeba jednak przypomnieć sobie, że nowej Ziemi nie będzie” - tłumaczy Dorota Felcenloben. 

W ramach podjętego zadania fundacja angażuje lokalną społeczność w rozmaite aktywności promujące ekologiczny styl życia. - Celem jest, żeby pokazać, jak nasze codzienne zachowania i wybory wpływają na środowisko naturalne, a także na nasze najbliższe otoczenie - mówi prezes fundacji.

Mieszkańcy mogli uczestniczyć w kursie – zamień plastik na ceramikę - gdzie wykonali ceramiczne zamienniki plastikowych przedmiotów wyposażenia domu- pojemniki na żywność, mydelniczki, a także „olla”, czyli gliniane naczynia nawadniające ziemię w ogrodzie. Obecnie trwa kurs „zamień plastik na wiklinę”, gdzie można wykonać m.in. plecione stelaże do roślin doniczkowych i nauczyć się pracy z trochę zapomnianą  wikliną, która jest materiałem tanim, ładnym i  naturalnym. W lecie Fundacja zorganizowała spływ pontonowy Przełomem Bardzkim,  jesienią spotkania z „Puchaczówką”- ośrodkiem leczenia dzikich zwierząt. Z okazji Światowego Dnia Zwierząt dzieci i młodzież mieli możliwość spotkania na żywo puchacza, sokoła i jeża i porozmawiania o zwyczajach tych zwierząt. Była to też okazja, żeby poznać prawdziwych pasjonatów i miłośników dzikiej przyrody - Anetę i Marcina Marzec – prowadzących Puchaczówkę.

Ponadto ruszył już kurs: „Odnowa meblowa”, gdzie w lokalnej eko-stolarni (Rybna Galeria) będzie można krok po kroku odnowić przyniesiony z domu mebel. Fundacja  zaprasza od 17 grudnia  na kurs: „Dajmy zabawkom drugie życie”. To propozycja, aby nie wyrzucać zniszczonych lub wybrakowanych zabawek, ale aby z kilku egzemplarzy zmontować samodzielnie jedną jedyną niepowtarzalną zabawkę. Okazja, żeby przekonać się, że warto naprawiać, dawać szansę i drugie życie przedmiotom.

Fundacja stawia także na działania mające poruszyć lokalną społeczność, stąd cykl „zadbaj o przestrzeń wspólną”. Mieszkańcy wybranych miejscowości wraz z artystką malarką- Olą Janik - odnowili zaniedbane przystanki autobusowe w swoich miejscowościach. Wiaty zostały w całości przemalowane i ozdobione malunkami. Mieszkańcy bardzo docenili takie działania na rzecz swoich miejscowości. W akcji wspólnego malowania uczestniczyli zarówno dorośli oraz dzieci. W tym roku odnowiono 3 przystanki. - „Wielką radość daje nam współpraca z naszymi partnerami. Jest to m.in. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Lubnowie, SOSW „Szansa” oraz Rodzinny Dom Dziecka „Damy Radę” – opowiada Basia Trzybulska, wiceprezes Fundacji Sztukupuku. - „Wspaniale układa nam się też współpraca z Ziębickim Centrum Kultury. To placówka chętna do podejmowania współpracy z organizacjami pozarządowymi, przyjęli nasze działania z entuzjazmem” - dodaje Ola Janik, sekretarz Fundacji.

Dzięki współpracy z ZCK, w ramach projektu  powstała Muzyczna Łąka, czyli ekologiczny plac zabaw, wykorzystujący „dary natury” oraz materiały z odzysku. Warsztaty dla dzieci otwierające muzyczną łąkę poprowadził muzyk perkusjonalista Darek Mikłasz. Pagoda z Gongiem, skrzynia kontrabasowa, cymbały i wietrzne dzwonki już służą do muzycznych zabaw i animacji. Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny!

Tegoroczne działania zakończy  „Eko Budka” na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Ziębicach, w sobotę 17 grudnia w godzinach od 9.00 do 13.00. Razem z uczestnikami działań fundacja będzie prezentować lokalne rękodzieło, inicjatywy ekologiczne, zbierać datki na wsparcie Puchaczówki.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA