Express-Miejski.pl

Jak skutecznie rekrutować w IT i czym przekonać specjalistów?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Specjaliści IT to grupa ambitnych i gotowych na zmiany osób, nastawionych na rozwój zawodowy i ciekawe wyzwania w pracy. Tego samego oczekują od pracodawcy.

Rekruterzy specjalizujący się w tej branży doskonale wiedzą, że pozyskanie dobrego programisty, zwłaszcza na wysokim szczeblu lub w wąskiej dziedzinie, jest bardzo trudne. Jak więc przekonać takiego pracownika, aby rekrutacja IT zakończyła się sukcesem?

Employer branding

Najlepsi specjaliści są rozchwytywani na rynku pracy, dlatego decyzję o wzięciu udziału w rekrutacji IT podejmują często już na etapie telefonu od rekrutera. Marka dobrego i atrakcyjnego pracodawcy ma tu kolosalne znaczenie. Nic więc dziwnego, że konkurujące ze sobą firmy dbają o politykę employer branding. To pozwala na utrzymanie przewagi, nawet jeśli projekty, zadania czy poziom wynagrodzenia są podobne w różnych przedsiębiorstwach. Skuteczny employer branding przekłada się na większą efektywność rekrutacji IT.

Candidate experience

Doświadczenie kandydata podczas rekrutacji IT to kolejny czynnik, który pozwala na uzyskanie przewagi nad konkurencją, jeśli potencjalny pracownik ma kilka ofert do wyboru. Największe znaczenie ma tu kontakt z rekruterem, który staje się niejako wizytówką pracodawcy. Niezależnie od tego, czy zatrudnia on pracownika do swojej firmy, czy zajmuje się outsourcingiem specjalistów IT. Ważne jest wyczerpujące udzielenie informacji, opowiedzenie o firmie, nawet jeśli na początkowych etapach jej nazwa nie jest ujawniana. Bieżące odpowiadanie na ewentualne zapytania czy feedback po każdym kolejnym etapie jest czymś absolutnie niezbędnym. Podobną rolę, po zakończonym procesie rekrutacji IT będzie odgrywało wdrożenie kandydata do pracy w nowym środowisku.

Znajomość rynku i technologii

Trudno oczekiwać, że specjalista będzie poważnie traktował rekrutera, który nie potrafi odpowiedzieć na podstawowe pytania. Osoba prowadząca rekrutację IT powinna posiadać rzetelne pytanie i orientować się w technologii, w której specjalizuje się kandydat. Nie chodzi tu oczywiście o zaawansowaną wiedzę, ale sprawne poruszanie się w technicznych pojęciach i dokładny opis zadań, które zostaną powierzone pracownikowi. Znajomość specyfiki branży jest konieczna także w przypadku, gdy rekruter zajmuje się outsourcingiem specjalistów IT.

Rekrutacja IT – co zaoferować specjaliście?

Zanim rozpoczniemy jakikolwiek projekt rekrutacyjny, czy to wewnętrzny, czy związany z outsourcingiem specjalistów IT, musimy doskonale orientować się w potrzebach kandydatów. W ten sposób będziemy mogli określić realne widełki wynagrodzenia czy rodzaj benefitów. Warto być na bieżąco z raportami i trendami w środowisku specjalistów. To grupa gotowa na zmiany, otwarta i elastyczna. Oprócz atrakcyjnych zarobków kartą przetargową jest udział w nowatorskich projektach, elastyczny czas pracy czy możliwość pracy zdalnej. Znając oczekiwania potencjalnego pracownika, łatwiej nam będzie przygotować atrakcyjną ofertę pracy.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://hrk.pl/pl/it-contracting

mat. sponsorowany

REKLAMA