Również w powiecie ząbkowickim policja prowadziła wielokierunkowe działania mające na celu uświadomienie, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa fot.: KPP Ząbkowice Śląskie
18 października obchodzono Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.
Tego dnia również w powiecie ząbkowickim policja prowadziła wielokierunkowe działania mające na celu uświadomienie, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa. Zrozumienie złożoności zjawiska, uświadomienie społeczeństwu zagrożeń jakie te przestępstwa ze sobą niosą oraz wskazanie mechanizmów działania sprawców jest niezwykle ważne w profilaktyce tego zagadnienia. By móc walczyć trzeba najpierw zrozumieć problem.
W chwili obecnej, w związku z rosnącą niepewnością na rynku pracy spowodowaną wieloma nakładającymi się na siebie czynnikami oraz z potencjalnie większą liczbą osób poszukujących szybkiego zatrudnienia, istnieje ryzyko, że sytuacja ta zostanie wykorzystana przez grupy przestępcze rekrutujące ludzi do pracy przymusowej.
Policjanci powiatu ząbkowickiego, w związku z Europejskim Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, przeprowadzili szereg spotkań mających na celu uświadomienie istnienia tego problemu, uwrażliwienie społeczeństwa na ryzyko związane z handlem ludźmi.
Takie spotkania przeprowadzono między innymi w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ząbkowicach Śląskich. W tym właśnie miejscu można bezpiecznie znaleźć legalne miejsca pracy, również sezonowej.
- Pamiętajmy szukając pracy sezonowej nie korzystajmy z ofert pracy zamieszczanych w prasie, które zawierają jedynie numer telefonu kontaktowego. Nie korzystajmy również z propozycji spotkań z pośrednikiem poza biurem. Sprawdzajmy czy agencja zatrudnienia działa legalnie i posiada certyfikat. Pamiętajmy również by po przyjeździe nie oddawać nikomu własnego paszportu lub innego dokumentu tożsamości, schowajmy go w bezpiecznym miejscu, a przy sobie nośmy jedynie kserokopię - informuje Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej policji.
Polska Policja w zakresie zwalczania handlu ludźmi współpracuje z różnymi organizacjami pozarządowymi, społecznymi i instytucjami użyteczności publicznej, np.: z Krajowym Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnym dla ofiar handlu ludźmi, czy Fundacją „La Strada”. Na poziomie międzynarodowym m.in. z Interpolem czy Europolem.
W ramach Biura Kryminalnego KGP funkcjonuje obecnie specjalna infolinia. Dzięki infolinii można przekazać informacje o przypadkach handlu ludźmi lub uzyskać stosowną pomoc - +48 47 72 565 02. Dzwoniąc na wskazany numer lub pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl, można zapobiec ludzkim tragediom.
KPP Ząbkowice Śląskie
REKLAMA
REKLAMA