Express-Miejski.pl

Elżbieta Szumska odebrała Nagrodę Europa Nostra Awards 2022 – za „oddanie dziedzictwu kulturowemu”

Elżbieta Szumska z Kopalni Złota z prestiżową europejską nagrodą w plebiscycie Europa Nostra fot.: Elżbieta Szumska

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

26 września w Operze Narodowej w Pradze odbyła się ceremonia wręczenia nagród Europa Nostra Awards podczas, której nagrodzono założycielkę Kopalni Złota w Złotym Stoku.

W 2022 roku po raz 20. wręczone zostały najbardziej prestiżowe nagrody w zakresie dziedzictwa w Europie – w pięciu kategoriach nagrodzono 30 wybitnych osiągnięć z 18 krajów europejskich. Kategorie te odpowiadają najnowszym priorytetom polityki dotyczącej dziedzictwa w Europie, a są nimi: Konserwacja i adaptacja, Badania, Edukacja, Szkolenia i umiejętności, Zaangażowanie obywateli i podnoszenie świadomości i Mistrzowie dziedzictwa. W tej ostatniej kategorii - Mistrzowie dziedzictwa Elżbieta Szumska, właścicielka Kopalni Złota w Złotym Stoku, znalazła się w trójce laureatów.

- Swoim niestrudzonym zaangażowaniem Elżbieta Szumska pomogła przekształcić dawną Kopalnię Złota, położoną w małym miasteczku Złoty Stok, w jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Polski - czytamy na stronie konkursu.

Dalej możemy przeczytać, że Elżbieta Szumska przyczyniła się także osobiście i finansowo do odrestaurowania wielu lokalnych zabytków, wydała kilka książek na temat historii tego obszaru i nawiązała owocne relacje z organizacjami zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Odegrała również wiodącą rolę w odrodzeniu opuszczonego niemieckiego cmentarza, na którym każdego roku 1 listopada zapalane jest mnóstwo zniczy, a każdy grób ma swój własny płomień.

- Elżbieta Szumska wykazała się naprawdę niezwykłym osobistym oddaniem dziedzictwu kulturowemu. Jest inspirującym przykładem tego, jak rozwijać zrównoważony model biznesowy wokół dziedzictwa kulturowego. Jej praca jest ważnym precedensem dla rozwoju powolnej, zrównoważonej turystyki w regionie przygranicznym o bardzo bogatym dziedzictwie – stwierdziło jury.

em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Elżbieta Szumska odebrała Nagrodę Europa Nostra Awards 2022 – za „oddanie dziedzictwu kulturowemu”

  2022-09-27 15:14:53

  gość: ~Majster

  Jakie to dziedzictwo kręci lody i zarabia kupę forsy

 • 2022-09-27 19:16:37

  gość: ~TiA

  A kto Tobie i innym Ciebie popierających broni wziąć się za zarabianie pieniędzy??? Jest praca to jest płaca! Pani Elu-GRATULACJE!

 • 2022-09-27 20:26:29

  gość: ~Sołtys

  Okoliczności osiągnięcia swoich marzeń, realizacji pomysłu w skrajnie ekstremalnych warunkach, kosztem wielu wyrzeczeń nadaje się na książkę, którą mam nadzieję Pani Ela (a może Królowa Elżbieta) napisze kiedyś. Najłatwiej nie wychylać nosa poza wyro, snuć teorie spiskowe popijając browara...

 • 2022-09-29 11:07:40

  gość: ~Księgowy

  Pokazała jakiś papier ,a kasy ile dostała

 • 2022-09-29 19:19:44

  gość: ~jaaaaaa

  ostatnio dodany post

  brawo Pani Eluniu, pamiętam Panią ze sklepu .... jak dobrze, że tak potoczyły się losy, miło widzieć nieschodzący nigdy uśmiech z tej twarzy. Całusy

REKLAMA