Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Zdrowy rozsądek podpowiada żeby odblaski nosić także w obszarze zabudowanym, szczególnie na słabo oświetlonych lub nieposiadających chodników ulicach. Gęsta mgła, szybciej zapadający zmrok i opady deszczu to pogoda, która zaczyna nam towarzyszyć często już we wrześniu. Taka aura nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. W tym okresie ze względu na szybko zmieniające się warunki pogodowe częściej może dochodzić do wypadków i kolizji. Ma to szczególne znaczenie w kontekście tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Takie osoby w zderzeniu z innym pojazdem doznają najczęściej bardzo poważnych obrażeń, które wielokrotnie okazują się śmiertelne. Najlepszym sposobem, aby zadbać o bezpieczeństwo jest korzystanie z elementów odblaskowych.
- Droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 100 km/h wynosi około 60-75 metrów, a pieszy bez zauważony zostaje z odległości 30 metrów. Przy elementach odblaskowych kierowca widzi pieszego 150-200 metrów wcześniej. To właściwy czas na reakcję i manewry gwarantujące bezpieczeństwo niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Światła mijania w pojazdach są ustawione w ten sposób aby oświetlać prawą stronę drogi i są skierowane w dół. Co do zasady zastanawiając się gdzie mamy założyć odblask powinniśmy kierować się regułą że im niżej tym lepiej - informuje Katarzyna Mazurek, rzecznik prasowa ząbkowickiej policji.
Ceny odblasków nie są wygórowane – najtańsze kupimy już za kilka złotych. Poza tym odblaski stać się również mogą ciekawym urozmaiceniem naszego ubioru. Jedyne, co musimy zrobić, to wybrać model, który trafi w nasz gust. W ten sposób sami zadbamy o własne bezpieczeństwo.
em24.pl / KPP Ząbkowice Śląskie
REKLAMA
REKLAMA