Express-Miejski.pl

Miedzianka po Drodze w Złotym Stoku

Miedzianka po Drodze w Złotym Stoku

Miedzianka po Drodze w Złotym Stoku fot.: mp

Zygmunt Miłoszewski, Anda Rottenberg, Dyba Lach, Julia Fiedorczuk, Filip Springer i Mariusz Szczygieł odwiedzą Złoty Stok w ramach festiwalu Miedzianka po Drodze.

Obecna będzie również Magłorzata Szumska. Spotkania z pisarkami i pisarzami odbędą się już 1 września w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Uczestnicy festiwalu w Złotym Stoku mogą odebrać także unikalny kod uprawniający do wzięcia udziału w konkursie krajoznawczym ecyklopedii, Kopalni Złota i Instytutu Reportażu, i powalczyć o rower elektryczny wart blisko 8 tys. złotych.

– Zamiast ściągać publiczność do Miedzianki na festiwal, postanowiliśmy przywieźć festiwal do publiczności – tak w skrócie objaśnia ideę tegorocznej imprezy Filip Springer, jej koordynator programowy. Miedzianka to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, którą Springer opisał w swojej książce „Miedzianka. Historia znikania”. W latach 2017–2019 odbywały się tam literackie spotkania pod nazwą MiedziankaFest.

– To wydarzenie urosło nam jednak tak bardzo, że nie było już tam na nie miejsca – mówi Springer. – Nie chcieliśmy zadeptywać Miedzianki. Dlatego wyruszyliśmy z festiwalem w drogę.

MiedziankaFest przeobraziła się w Miedziankę po Drodze.

W tym roku festiwal zacznie się 27 sierpnia w Miedziance cyklem kameralnych spacerów otwartych dla publiczności. Stamtąd festiwalowa kolumna wyruszy do Gliwic, gdzie 28 sierpnia odbędą się pierwsze spotkania pisarzy i pisarek z publicznością. Złoty Stok jest piątym miastem na trasie wędrownej imprezy. 1 września festiwalowe namioty staną nieopodal Kopalni Złota. Wśród gości festiwalu są Zygmunt Miłoszewski, Anda Rottenberg, Małgorzata Szumska, Dyba Lach i Julia Fiedorczuk. W festiwalowej kolumnie jedzie też oczywiście Filip Springer i Mariusz Szczygieł.

Uczestnicy Miedzianki po Drodze w Złotym Stoku będą mogli odebrać tażke unikalny kod uprawniający do wzięcia udziału w konkursie ecyklopedii, Kopalni Złota w Złotym Stoku i Instytutu Reportażu, w którym dzieląc się opowieścią z festiwalowej podróży, będzie można wygrać rower elektryczny o wartości blisko 8 tys. złotych, weekend w Kopalni Złota lub pakiet książek wydawnictwa Dowody na Istnienie. Szczegóły tutaj [KLIK].

A jak dotrzeć do Złotego Stoku?

Z Kamieńca Ząbkowickiego będzie to bardzo proste. Ze stacji PKP Kamieniec Ząbkowicki dzięki KOLEO i Kolejom Dolnośląskim będą kursować specjalne, festiwalowe KOLEO-busy.

Oprócz spotkań autorskich w ramach festiwalu w Złotym Stoku odbędzie się też lekcja poezji z Julią Fiedorczuk, pisarką, poetką, felietonistką tygodnika Polityka i amerykanistką na Uniwersytecie Warszawskim.

– W trakcie tych zajęć Julia spróbuje oduczyć uczestników niemal wszystkiego, czego szkoła nauczyła ich o poezji – tłumaczy Springer. – Jaka jest „właściwa” interpretacja wiersza, co autor „miał na myśli” i tak dalej. Bo z poezją można i warto żyć na co dzień.

Każdy dzień festiwalowy, także ten w Złotym Stoku, zakończy wieczorny koncert Michała Zygmunta oraz wydarzenie plenerowe Latarnicy i latarniczki, podczas goście festiwalowi będą czytać publiczności książki.

– To nasz format przeniesiony wprost z Miedzianki – mówi Springer. – Te wieczorne czytania plenerowe były zawsze najbardziej nastrojową częścią imprezy. Odbywają się w ciemności i bez nagłośnienia. Ludzie muszą stanąć blisko siebie, żeby coś usłyszeć. To jednoczące doświadczenie. Chcemy tę atmosferę rozwieźć po Polsce.

W miasteczku festiwalowym działać będzie też strefa z animacjami dla dzieci organizowana przez Etnowarsztaty w oparciu o książki Wydawnictwa Nasza Księgarnia, kino letnie Deloitte Polska oraz mobilna księgarnia warszawskiej klubokawiarni Wrzenie Świata, w której będzie można się zaopatrzyć w książki autorek i autorów festiwalu oraz zdobyć od nich autograf.

Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Literatura niepraktyczna”, czyli taka, która jest pisana na przekór wydawniczym zamówieniom i w poprzek czytelniczych przyzwyczajeń. Książki, o których będzie się rozmawiać w tym roku na festiwalu Miedzianka po Drodze nie gonią za rynkowymi trendami i modami, a raczej wytrącają z myślowej rutyny i uruchamiają wyobraźnię. To teksty, które zostawiają pole do namysłu i interpretacji. Niepraktyczne, bo niedające jednoznacznych odpowiedzi, zostawiające to, co najważniejsze w niedopowiedzeniu, z którymi każdy czytelnik i czytelniczka musi zmierzyć się samodzielnie.

W Złotym Stoku szczególnie silnie wybrzmią akcenty lokalne: Małgorzata Szumska będzie oprowadzać dzieci po kopalni śladami górniczych legend i baśni, a potem zabierze doroslych na architektoniczną ucztę do zabytkowego pensjonatu Złoty Jar opowiadając jego niesamowitą i bogatą historię. Twórczyni Kopalni Złota w Złotym Stoku - Elżbieta Szumska weźmie zaś udział w rozmowie z Filipem Springerem co też łączy, a co dzieli te dwa tak bliskie im miejsca - Miedziankę i Złoty Stok.

Ze Złotego Stoku festiwalowa kolumna odjedzie do Pleszewa (2 września), gdzie gośćmi festiwalu będą Inga Iwasiów, Witold Szabłowski, Konrad Królikowski, Patryk Cannon, Kazimiera Szczuka i aktorzy Teatru improwizowanego Klancyk.
Zaś 30 sierpnia zapraszamy do pobliskiej Nysy, gdzie zjawią się także Marcin Wicha, Sylwia Chutnik, Zbigniew Rokita, Witold Szabłowski oraz Małgorzata Łukasiewicz.

Szczegółowy program i wszystkie informacje o festiwalu dostępne są także na stronie www.miedziankapodrodze.pl.

Festiwal Miedzianka po Drodze organizowany jest przez Fundację Instytut Reportażu w Warszawie. Jesteśmy członkiem Koalicji Letnich Festiwali Literackich
Partnerami festiwalu są: Fundacja Deloitte Polska, Audioteka, Campiri, Agencja autorska „Opowieści”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Concordia Design, Vita-Medica, Flokk, Koleo, Koleje Dolnośląskie, Ecyklopedia, Profim, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, Arena Gliwice, Miasto Gliwice, Miasto Nysa, Miasto Opole, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Gospodarze: Centrum Kultury Victoria, Miasto Racibórz, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Kompaktowy Pleszew, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie, Zajezdnia Kultury, Gmina Tarnowo Podgórne

Współpraca merytoryczna: Amnesty International Polska, Greenpeace Polska

Patroni medialni: Pismo, Radio 357, National Geographic Traveller, Noizz

 

mp

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA