Express-Miejski.pl

Rekordowy miesiąc w Kolejach Dolnośląskich

zdjęcie ilustracyjne fot.: KD

Nowy rekord przewozowy w Kolejach Dolnośląskich. Przewoźnik właśnie podsumował wyniki za drugi kwartał 2022 roku.

W maju z pociągów KD skorzystało blisko półtora miliona pasażerów. To najwyższy wynik w historii spółki – wzrost względem rekordowego października 2019 roku aż o 10 proc. podróżnych.

Liczba pasażerów, którzy skorzystali z usług Kolei Dolnośląskich w maju, sięgnęła 1,48 mln osób, co oznacza nowy rekord przewozowy. Poprzedni został odnotowany 2,5 roku temu, kiedy to z pociągów przewoźnika skorzystało 1,38 mln podróżnych. Jeśli przyrosty pasażerskie w drugiej połowie roku będą kształtować się na podobnym poziomie, Koleje Dolnośląskie odnotują wynik przekraczający 15 mln pasażerów.

– Ten wynik pokazuje, że pasażerowie nie tylko wrócili do kolei po pandemii, ale też ta forma podróży przekonuje do siebie coraz więcej mieszkańców Dolnego Śląska – podkreśla Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Bardzo nas cieszy, że nowi pasażerowie wybierają kolej, bo jest to nie tylko najszybsza forma poruszania się po naszym województwie, ale również jedyny sposób na poprawę mobilności w największych aglomeracjach naszego województwa. Szczególnie w tych trudnych czasach.

Podróż z Legnicy do Wrocławia Głównego pociągiem Kolei Dolnośląskich trwa 36 minut w najszybszej relacji. Średnio podróż na tym odcinku nie zajmuje więcej niż 45 minut, a taki wynik jest niemożliwy do osiągnięcia przy wyborze innego środka transportu.

– To, że Dolnoślązacy wybierają pociągi, cieszy szczególnie w zestawieniu z liczbami dotyczącymi ruchu samochodowego – do Wrocławia codziennie wjeżdża 240 tys. samochodów, a w mieście tworzą się ogromne korki. Nie istnieje inna forma ich zmniejszenia, jak sprawna kolej aglomeracyjna wpięta w sieć połączeń w całym województwie. Z tego też powodu powstał projekt Dolnośląskiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwany przez Koleje Dolnośląskie – dodaje Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

W ramach DKA realizowane są m.in. połączenia z Wrocławia Głównego do Świdnicy przez Sobótkę, czy też dwie trasy do Jelcza-Laskowic – przez Siechnice i Dobrzykowice. Dzięki temu od września liczba połączeń do tej podwrocławskiej miejscowości sięgnie 36 par pociągów dziennie.

em24.pl / Koleje Dolnośląskie

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rekordowy miesiąc w Kolejach Dolnośląskich

  2022-08-02 18:51:51

  gość: ~anna

  Szkoda tylko, że wraz z podwyżkami biletów (od 1 sierpnia) nie idzie podwyższenie standardu podróży.... na trasie Kłodzko-Wrocław np. notorycznie jest przepełniony pociąg. Wielokrotnie również w połowie trasy nie można było wejść do pociągu i pasażerowie zostawali na peronach bo nawet palca nie można było wcisnąć, a co dopiero reszty ciała!! Wrocław-Kłodzko w godzinach popołudniowych to jeszcze większa masakra! Jak można puścić STARY skład bez klimatyzacji jak na zewnątrz jest ponad 30 stopni i oczywiście brak miejsc siedzących! Sardynki w puszcze, mielonka w puszcze, śledzie w pocie...tak mniej więcej obrazowo to wygląda. Nie pozdrawiam PKP

 • 2022-08-02 21:41:39

  gość: ~takitam

  @~anna

  gość: ~anna napisał/a:
  /// na trasie Kłodzko-Wrocław np. notorycznie jest przepełniony pociąg. ///

  Piszesz o tych dwóch wagonikach ?

  To wygląda bardziej na tramwaj niż na pociąg.

  Zresztą, jakby tego nie nazywać, to że się tak wyrażę ... ŻADNA NOWOŚĆ, czyli taka sytuacja istnieje od co najmniej 2 lat.

  Koleje Dolnośląskie DOBRZE O TYM WIEDZĄ, a mimo to nadal jest tragedia.

  Żeby śmieszniej było, to pociągi niektórych relacji jeżdżą sobie niemal puste ... też od około dwóch lat.

  Zastanawiam się, czy tam w tej firmie (KD) w ogóle ktokolwiek monitoruje sytuacje ? ... czy też zupełnie świadomie mają to w d_pie.

  Reasumując, jest (jak za komuny) drożej, ale za to gorzej.

 • 2022-08-03 09:14:09

  gość: ~ABC

  @~takitam

  Wystarczy napisać ze dwa pisma do KD i myślę, że rozważą powiększenie składu.

 • 2022-08-03 12:07:52

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  @~ABC

  Tyle tylko, że ONI O TYM WIEDZĄ już przynajmniej od 2 lat.

REKLAMA