Express-Miejski.pl

Jakie skarby kryła ziębicka kapsuła czasu? Prelekcja Jarosława Żurawskiego

Media przez wiele dni spekulowały, czy kapsuła jest najstarszą kapsułą na świecie, a może w Europie? fot.: ZCK

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Odkrycie kapsuły czasu, podczas remontu wieży kościoła ewangelickiego w Ziębicach przeszło dwa lata temu było nie lada sensacją. 

Podczas uroczystego otwarcia kapsuły czasu okazało się, że znajdują się w niej m.in. zabytkowe monety z końca XVIII w., dokumenty fundacyjne, list mieszkanki, gazety, fotografie oraz inne artefakty. Część z nich zostało umieszczonych a kapsule czasu znacznie później, czyli 120 lat temu w rocznicę budowy świątyni. Większość z nich zachowała się w bardzo dobrym stanie. Sama kapsuła nosi ślady dawnych czasów, zauważono w niej dziury po kuli, zapewne pochodzące z drugiej wojny światowej.

Zabytkowe artefakty poddane zostały konserwacji, a dokumenty przetłumaczone i opisane. Część z nich znajduje się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, a niektóre zostały oddane w depozyt do Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.

Zebrani na prelekcji Jarosława Żurawskiego goście mieli okazję zobaczyć znajdujące się w muzeum artefakty oraz wysłuchać historii kościoła ewangelickiego w Ziębicach, jak i samych ewangelików oraz prześledzić wspólnie z prowadzącym sam moment otwarcia i dalsze losy przedmiotów, które się tam znajdowały.

Prelekcja realizowana była w ramach projektu „Język w kapsule czasu ukryty” - dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2022.

Ziębickie Centrum Kultury

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jakie skarby kryła ziębicka kapsuła czasu? Prelekcja Jarosława Żurawskiego

  2022-07-29 20:52:09

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  Jak widać na załączonych obrazkach, licznie zgromadzona młodzież chłonęła prelekcję :)

  ... a historia kościoła ewangelickiego w Ziębicach była zapewne fascynująca, .... jak zresztą każdego innego kościoła.

REKLAMA