Express-Miejski.pl

12 miesięcy pod znakiem książek i rozwoju. Podsumowanie działalności biblioteki w nowej odsłonie

Podsumowano rok działalności ziębickiej biblioteki w nowej odsłonie fot.: Biblioteka Publiczna w Ziębicach

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

10 lipca minął rok działalności Biblioteki Publicznej w Ziębicach po modernizacji. 

Z tej okazji odbyło się uroczyste podsumowanie prowadzonej w tym czasie działalności, nagrodzenie aktywnych czytelników i osób zaangażowanych w jej działalność oraz otwarcie wystawy „Biblioteka – rozdział I".

Przybyłych na uroczystość gości przywitał Wiktor Ochał - kierownik ds. Organizacji i Rozwoju Ziębickiego Centrum Kultury. Następnie głos zabrała Dominika Samborska Kierownik Biblioteki Publicznej w Ziębicach, która podsumowała roczną działalność biblioteki. - Od czasu otwarcia do dziś zapisało się 322 nowych czytelników, zakupiliśmy prawie 500 woluminów, na bieżąco aktualizujemy nasz księgozbiór i zakupujemy nowości czytelnicze, uwzględniając potrzeby naszych czytelników, ich sugestie i upodobania. Zakup większej ilości książek możliwy był także dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w kwocie przeszło 23 tys. zł., które otrzymaliśmy z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W minionym roku odbyło się 9 spotkań autorskich, 45 lekcji bibliotecznych, 60 warsztatów artystycznych, bal z okazji 100 rocznicy urodzin Stanisława Lema, spacer miejski po Wrocławiu z okazji 100 rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, 5 wystaw tematycznych, 4 prelekcje o tematyce historycznej i podróżniczej, Wieczór Poetycki, Noc Bibliotek, realizowaliśmy zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom, czytaliśmy dzieciom w Przedszkolu na Orlej Polanie w Ziębicach oraz w Szkołach Podstawowych z terenu Gminy Ziębice - mówiła Dominika Samborska, kierownik biblioteki.

Bibliotekę odwiedzały grupy szkolne z terenu Dolnego Śląska oraz goście z zagranicy. W marcu tego roku otrzymano dwa dofinansowania, jedno w kwocie 16 tys. zł. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Dziergane w słowach" w ramach programu „Partnerstwo dla książki" oraz 23 tys. zł. z Narodowego Centrum Kultury z programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych" na „Język w kapsule czasu ukryty". W czerwcu otrzymano kolejne dofinansowanie na budowę „Centrum Słowa w Henrykowie – budowa filii Biblioteki Publicznej w Ziębicach", o którym więcej opowiedział autor projektu kierownik ds. Rozwoju i Promocji Ziębickiego Centrum Kultury – Wiktor Ochał.

Następnie wręczono nagrody dla Czytelników Roku, w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii „Dorośli Czytelnicy" nagrodzeni zostali: Jadwiga Chowiera, Magdalena Czorny, Jolanta Dryk, Teresa Grzelec, Maria Koba, Maria Polewiak, Anna Ramuś, Agnieszka Szlachta, Bronisława Zięba.

W kategorii „Młodzi Czytelnicy" otrzymali: Zuzanna Bazylak, Błażej Cholewiak, Karol Kuziemski, Zofia Nidzińska, Elena i Nikola Robocińska, Filip Siemiński, Mateusz Sierka.

Słowa podziękowania za tworzenie działań animujących czytelnictwo oraz inicjatyw kulturalnych wśród mieszkańców Gminy Ziębice i nagrody książkowe otrzymali także: Przemysław Woyciechowski, Dominik Sierka, Agnieszka Żukowska.

Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i nagród dla Czytelników głos zabrał Burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ziębicach – Agata Sobków, którzy skierowali słowa uznania dla najlepszych czytelników roku 2021 za ich aktywność, współudział w tworzeniu atmosfery czytelniczej oraz zaangażowanie i pasję, jaką wkładają w animacje czytelnictwa, życia społecznego i kulturalnego pracownicy Biblioteki Publicznej w Ziębicach.

Kwiaty i podziękowania za wkład pracy i zaangażowanie w rozwój ziębickiej biblioteki na ręce kierownik Biblioteki Publicznej w Ziębicach Dominiki Samborskiej złożył kierownik ds. Organizacji i Rozwoju Wiktor Ochał.

Tort na rok biblioteki zakończył oficjalną część uroczystości. - Dziękujemy za Państwa obecność i współtworzenie z nami Biblioteki Publicznej w Ziębicach. Bez Państwa - ten rok nie byłby taki sam! Dziękujemy gościom za przekazanie książek dla naszej biblioteki: Panu Mariuszowi Szpilarewiczowi - Burmistrzowi Ziębic oraz Pani Ameli Sołtysiak - Sołtysowi Ziębic - dziękowała Dominika Samborska, kierownik biblioteki.

em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • 12 miesięcy pod znakiem książek i rozwoju. Podsumowanie działalności biblioteki w nowej odsłonie

    2022-07-12 09:11:32

    gość: ~Patryk

    ostatnio dodany post

    To w Ziębicach rok temu nie było biblioteki miejskiej? Bo jak się to czyta, to wychodzi, że nawet jak była to nieczynna i musiał być remont za grube pieniądze, żeby mogła zacząć działać. A tam nie ma dyrektora czy kierownika tej biblioteki, że gości musiał witać jakiś kierownik ds organizacji i rozwoju. To ilu kierowników ma ta instytucja? Jak za komuny - każdy pracownik jest kierownikiem?

REKLAMA