Express-Miejski.pl

Rząd podjął decyzję w sprawie dopłat do węgla. Kupisz tylko trzy tony

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Rząd przyjął ustawę, która gwarantuje cenę węgla dla klientów indywidualnych na poziomie 996,60 zł za tonę.

We wtorek, 14 czerwca na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. - Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana na dzisiaj to 996 zł 60 gr – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Jak wytłumaczyła minister, to średnia cena węgla za poprzedni rok. 

Obecnie węgiel kosztuje w kopalniach od 700 zł do 1000 zł za tonę. W składach, gdzie trafia do odbiorców indywidualnych, jest jednak dużo droższy. Cena tony w większości składów wynosi od 2000 zł do 3000 zł. Aby obniżyć te stawki dla klientów indywidualnych, rząd dopłaci przedsiębiorcom 750 zł do sprzedanej tony.

Minister zaznaczyła, że tym programem objęte zostaną też spółdzielnie i wspólnoty. Ciągle jeszcze nieliczne małe spółdzielnie i wspólnoty ogrzewają się węglem. Dla tej grupy ten instrument będzie też zapewniony w takim samym wymiarze. - Na dzisiaj gwarantujemy trzy tony dla każdego gospodarstwa domowego, dla każdego domu - powiedziała Anna Moskwa. To wspomniane trzy tony będą mieć zagwarantowaną cenę 996 zł.

Warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie udokumentowanie wykorzystywanego przez gospodarstwo domowe źródła ogrzewania zgłoszonego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Określone warunki muszą również spełnić sprzedawcy, którzy chcą od rządu otrzymać rekompensaty. Podmioty, które się zdecydują na współpracę w tym programie, zobowiązane są do zarejestrowania się w nim i tym samym do zagwarantowania, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom w cenie gwarantowanej.

Najważniejsze rozwiązania:

 • Odbiorcy indywidualni będą mogli kupić węgiel po cenie odpowiadającej jego średniej cenie z ostatniego roku. Węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego będzie mógł być sprzedawany po cenie 996,60 zł brutto za tonę.
 • Rozwiązanie to będzie możliwe, dzięki wprowadzeniu specjalnego mechanizmu rekompensat, którego beneficjentem będą gospodarstwa domowe mogące kupić węgiel w cenie niższej niż cena rynkowa.
 • Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie.
 • Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
 • Węgiel będzie sprzedawany gospodarstwom domowym na potrzeby własne.
 • W 2022 r. maksymalna ilość zakupionego węgla po konkurencyjnej cenie będzie mogła wynieść 3 tony.
 • Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.
 • Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rząd podjął decyzję w sprawie dopłat do węgla. Kupisz tylko trzy tony

  2022-06-15 12:48:22

  gość: ~Peleciarze

  A Ci którzy zmienili piece na pellety za namową pseudo programów to...niech się pocałują. Dziekujemy

 • 2022-06-15 12:49:25

  gość: ~J23

  Lewacki expressie "to dobrze czy źle"......

 • 2022-06-15 13:09:18

  gość: ~Krzychu ze strychu

  Tak czy inaczej z węglem będzie krucho bo deficyt na rynku wynosi 11mln ton. Dopłaty dopłatami ale co z tego jak węgla nie będzie dla wszystkich

 • 2022-06-15 22:59:04

  gość: ~Antypolonizm

  @~Krzychu ze strychu
  Zajebiście że chujnia europejska zakazała nam kopalni i elektrowni, a Polska na węglu stoi. Dziękujemy!.. I super że Niemcy mogą owe posiadać, a my już nie.

  Widzę, że są równi i równiejsi. Ekologia dotyczy tylko tych biednych, bogatych już nie.

 • 2022-06-16 11:38:46

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  @~Krzychu ze strychu

  Spox .... wprowadzi się (jak za komuny) kartki na węgiel, co oczywiście (jak za komuny) niczego nie rozwiąże, a rozpęta tylko spekulację na całkiem niezłą skalę.

  Brawo (już chyba) komunistyczny PiS.

  Te osły z PiS-u robią DOKŁADNIE TO SAMO co kiedyś niejaki Edward Gierek, czyli reglamentacja i ... ustawy mające cokolwiek załatwić.

  Zdaje się nie rozumieją, że USTAWY nie wydobywają węgla.
  Robią to kopalnie.

  ... i pomyśleć, że WSZYSTKIE JAK LECI rządy po upadku komuny robiły WSZYSTKO żeby tylko zaorać te kopalnie jak najszybciej i ..... UDAWAŁO SIĘ , czyli przez dekady niszczyli polskie górnictwo i teraz się dziwią, że ... nie ma węgla.

  Jakim trzeba być idiotą, żeby mając własne zasoby jakiegoś surowca (tu węgiel) robić wszystko żeby NIE MÓC z tych zasobów korzystać.

  Jak mocno jeszcze Polacy muszą dostać po d_pie, żeby wreszcie zrozumieć, że NALEŻY JAK NAJSZYBCIEJ WYJŚĆ Z UE.

  Nie mamy przemysłu na poziomie Niemiec czy Francji, więc NIGDY nie będziemy dla nich jakimkolwiek równorzędnym partnerem z ich kretyńską, utopijną wizją Europy bez dwutlenku węgla.
  Zresztą, oni sami są na tyle bogaci, że jeszcze nie rozumieją że jadą po równie pochyłej w dół, czyli stać ich na dopłacanie do debilizmów w stylu wodoru czy innych aut elektrycznych.

  Czy musimy jechać z nimi na tym samym wózku ?

  Powtórzę, że TRZEBA KONIECZNIE wyjść z UE i robić własną politykę opartą o własne surowce i własny przemysł.

  Jeśli tego nie zrobimy, to ŁEB SOBIE DAJĘ OBCIĄĆ PO SAMĄ D_PĘ, że już z 5-10 lat będziemy pariasem Europy, gdzie większość Polaków będzie po prostu BARDZO BIEDNA, bezrobocie będzie szalało, inflacja będzie jak teraz w Turcji, a palić w piecach będziemy CZYMKOLWIEK nie przejmując się idiotami z rządu czy inną europejską debiliadą.

  Staniemy się jak tuż po upadku komuny, czyli biedni, bezrobotni i będziemy BARDZO TANIĄ siłą roboczą dla Niemiec czy tam innej Anglii.

 • 2022-06-15 13:47:45

  gość: ~556

  to bardzo dobrze lewaku

 • 2022-06-15 21:22:09

  gość: ~xxxx

  Po raz kolejny Polacy będą dopłacać do węgla zamiast pogonic z kopalń związki, które generuja koszty.

REKLAMA