Sadzik zdeklasował rywali w biegu na szczyt warszawskiego wieżowca i ma licencję zawodowego biegacza

Robert Sadzik o blisko 18 sekund szybciej wbiegł na szczyt warszawskiego wieżowca Rondo 1 niż drugi zawodnik i okazał się zdecydowanie najlepszy w kategorii amatorów. Osiągnięty czas pozwoliłby mu uplasować się w dziesiątce najlepszych biegaczy z licencją zawodowców, którzy bezpośrednio po biegu amatorów walczyli o tytuł mistrza Europy fot.: mp

Kilkuset amatorów biegania po schodach pokonało 38 pięter prowadzących do mety z widokiem na Warszawę. Najszybszy był Robert Sadzik z Barda.

21 maja odbyła się X edycja zawodów Biegu Na Szczyt Rondo 1. Od godz. 10 startowali amatorzy, od 13 na starcie stanęli zawodowcy. To w ramach zawodów Towerrunning European Championships 2022, które wyłoniły mistrzów Starego Kontynentu w tej zyskującej na popularności dyscyplinie sportu.

Wśród amatorów bezkonkurencyjny okazał się Robert Sadzik z Barda reprezentujący NEOPROFIL TEAM, który wbiegł na szczyt wieżowca w czasie 4 min 6 sek i 59 setnych. Tym samym znokautował on konkurencję. Drugi na mecie Marcel Broj stracił do bardzianina blisko 18 sekund. Bieg ukończyło blisko 400 biegaczy i biegaczek z całego kraju.

Amatorzy trasę pokonywali jeden raz, zawodowcy w ramach zawodów rangi europejskiej wbiegali na szczyt warszawskiego wieżowca dwa razy. Co ciekawe, czas osiągnięty przez Sadzika w biegu amatorów uplasowałby go na ósmym miejscu wśród zawodowców po pierwszej serii, tuż za Pawłem Ruszałą, najlepszym z Polaków.

Na starcie Towerrunning European Championships 2022 stanęło 43 zawodników z całego świata. Przepustką do startu w mistrzostwach Europy była licencja biegacza zawodowego. Sadzik takowej nie miał, ale już ją posiada. Otrzymał ją właśnie w sobotę za zwycięstwo w biegu amatorów. Dla bardzianina jest to przepustka, która uprawnia go do kolejnego startu już w gronie najlepszych biegaczy w Europie.

Zwycięzcą wśród zawodowców okazał się Włoch Fabio Ruga z łącznym czasem dwóch biegów 7.31,78. Drugi był malezyjski biegacz Ching Wai Soh (nieuwzględniany do klasyfikacji mistrzostw Europy), który do zwycięzcy stracił blisko 5 sekund, a trzeci Christian Riedl z Niemiec z łącznym czasem 7.41.13. Stawkę zawodników z Europy na podium uzupełnił Tomas Macecek z Czech (czas: 8.12.49).