Express-Miejski.pl

Tomasz Organek odwiedził Ziębice

Tomasz Organek odwiedził Ziębice fot.: Tomasz Zacharow / Wiktor Ochał

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

We wtorek, 10 maja, z okazji XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Ziębicach goszczono Tomasza Organka.

Spotkanie ze znanym polskim muzykiem i wokalistą, kompozytorem, liderem zespołu Organek, a także autorem powieści pt. „Teoria opanowywania trwogi” cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Rozmowę z Artystą prowadził Mateusz Geroń - Dyrektor ZCK. Punktem wyjścia była właśnie książka, która ukazała się w roku 2019. Organek opowiadał o tym skąd wziął się pomysł na powieść, jej tytuł oraz bohaterów. Ważnym elementem rozmowy była również działalność muzyczna Artysty. Nie zabrakło pytań o pierwszą trasę zespołu - Głupi Tur oraz album „Czarna Madonna" i spotkanie z Korą, która wystąpiła w teledysku do tytułowego utworu. W opowieści Tomasza nie mogło zabraknąć również wątku poświęconego Męskiemu Graniu. Artysta był szefem artystycznym tego projektu w latach 2016 i 2017. W roku 2015 i 2019 był członkiem Orkiestry Męskiego Grania, a właściwie co roku występuje na scenach MG z zespołem lub w projektach specjalnych, np. w roku 2018, kiedy na finale MG w Żywcu odbył się koncert projektu ØNA. Drugie wykonanie tego projektu odbyło się w ramach specjalnej jesiennej edycji Festiwalu Góry Literatury, zorganizowanej w pierwszą rocznicę przyznania Oldze Tokarczuk „literackiego nobla".

Wątek muzycznej działalności zakończył się na opowieści Organka o dwóch płytach, które ukazały się w roku 2021 - „Ocali nas miłość" i „Na razie stoję, na razie patrzę". Pierwsza powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, które zaprosiło zespół Tomasza do przygotowania specjalnego projektu na 77. rocznicę wybuchu powstania. Organek opowiadał o pracy nad tym albumem, dla której inspiracją były fotografie wykonane podczas powstania przez Eugeniusza Lokajskiego - „Broka".

Na zakończenie rozmowy Artysta został poproszony o odpowiedź na pytanie: co czyta / co z literatury poleca Oragnek?

Odpowiedział, że po fragmentach, które przeczytał, czeka na lekturę „POGO" Jakuba Sieczko, bo spodziewa się, że to będzie literacko duża rzecz!

Tomasz odpowiedział również na serię pytań „z sali", a na zakończenie spotkania wykonał kilka swoich utworów w akustycznych aranżacjach.

Po spotkaniu Artyście dziękował Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic. Był też czas na indywidualne rozmowy i zdjęcie z Organkiem.

W środę Tomasz Organek miał okazję zobaczyć trochę Ziębic, w tym nasz rynek. Podziwiał też panoramę miasta „spod orlich skrzydeł" oraz jako pierwszy widział nową wystawę w Evangeliku (Wernisaż wystawy „Pangea Proxima"). Później odwiedził również bibliotekę, gdzie wpisał się do pamiątkowej księgi gości. Na zakończenie wizyty w Ziębicach, wspólnie z burmistrzem i dyrektorem ZCK zasadził dwa drzewa - Antka i Józka, które będą przypominać nam o tej wizycie oraz o Antonim Nowosadzie - założycielu pierwszej ziębickiej orkiestry mandolinistów oraz Józefie Temeckim - jej dyrygencie. W drodze na kolejne spotkanie, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wiązowie, Artysta odwiedził też Klasztor Księgi Henrykowskiej.

Gmina Ziębice

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA