Express-Miejski.pl

Powstał projekt infrastruktury rowerowej w ząbkowickiej gminie. Ruszył już I etap fizycznych prac

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców urzędnicy analizują i konsultują projekty kilku tras rowerowych na terenie gminy Ząbkowice Śląskie.

- Po długich negocjacjach i planowaniu możemy śmiało już dziś zaproponować Państwu projekt powstającej infrastruktury rowerowej w Gminie Ząbkowice Śląskie, której pierwszy etap (planowanych jest 6) już się rozpoczął na terenie tzw. wojskówki i lasku w sąsiedztwie Ząbkowickiego Słonecznego Parku Wodnego - informują ząbkowiccy urzędnicy.

ETAPY PROJEKTU:

1. Trasa rowerowa przy Stadionie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich

Przedmiotem inwestycji jest utworzenie pętli ścieżek o szerokości od 1,2 do 1,5 m i długości 2,3 km. Pętla powstanie na terenie obejmującym część lasku za nieczynnym odkrytym basenem aż do tzw. wojskówki. Wśród urządzeń terenowych znajdą się min. przeszkody typu drop, kładki north shore, rock garden, równoważnia, słupki. Termin zakończenia prac planowany jest na koniec lipca 2022 roku. Będzie to pierwsza trasa rowerowa na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie o urozmaiconym charakterze. Każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie coś dla siebie. Trasę pokonają rodzice z dziećmi ale
także bardziej ekstremalni rowerzyści.

- Otwórz na nowej karcie

2. Miejsca rekreacji dla rowerzystów na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie

Gmina Ząbkowice Śląskie pozyskała także pieniądze na wykonanie stref rekreacji dla turystyki rowerowej w Bobolicach, Jaworku i Tarnowie. Środki na realizację projektu pn. Rozbudowa infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na terenie gminy Ząbkowice Śląskie zostały pozyskane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przyznana kwota to 64.8 tys. zł. Miejsca zagospodarowane będą poprzez utwardzenie terenu kostką betonową, instalację dwóch ławostołów, koszy na śmieci, stacji naprawczej rowerów, tablicy informacyjnej na której znajdzie się mapa ze ścieżkami rowerowymi oraz lamp solarnych. Dla bezpieczeństwa użytkowników oraz w celu wyeliminowania dewastacji zamontowane zostaną fotopułapki. Miejsca te będą ogólnodostępne dla wszystkich i bezpłatne. Będzie to miejsce odpoczynku i integracji, dające wiele możliwości rozwoju oraz organizacji rajdów rowerowych czy wycieczek indywidualnych. Planowana realizacja do sierpnia 2022 roku.

3. Ciąg pieszo – rowerowy Jaworek – Sieroszów

W 2022 roku wspólnie ze Starostwem Powiatowym Gmina Ząbkowice Śląskie planuje wykonać dokumentację projektową ciągu pieszo – rowerowego na trasie Jaworek – Sieroszów. Pierwszy etap liczyć będzie około 2,5 km i połączy Jaworek z drogą gminą do miejscowości Bobolice. Projektowana trasa o szerokości około 3 metrów będzie mogła być wykorzystywana przez rowerzystów, biegaczy, spacerowiczów, rolkarzy.

 4. Singletrack - Góra Grochowska

Trasa rowerowa typu singeltrack w obszarze Grochowskiej Góry (436 m.n.p.m) o długości około 9 km. Dojazd do trasy będzie zapewniony od strony miejscowości Tarnów oraz Braszowice. Trasa będzie o stopniu średniozaawansowanym, z której będą mogli korzystać wszyscy amatorzy rowerowych wycieczek. Atutem trasy jest planowany przejazd przez szczyt Grochowskiej Góry, który jest świetnym punktem widokowym na Ząbkowice Śląskie. Dodatkowym atutem trasy jest możliwość jej skomunikowana z systemem tras Singeltrack Glacensis czyli blisko 200 km tras rowerowych w Kotlinie Kłodzkiej i Górach Bardzkich. W zakresie Singeltrack Góra Grochowska w chwili obecnej trwają prace projektowe i uzgodnienia z Nadleśnictwem Bardo. Realizacja zadania przewidziana jest na 2023 rok.  

5. Trasy rowerowe Ząbkowice Śląskie – Srebrna Góra oraz Ząbkowice Śląskie – Ciepłowody

Koncepcja zagospodarowania nieczynnych linii kolejowych z Ząbkowic Śląskich do Srebrnej Góry oraz Ciepłowód ma wieloletnią historię. Z uwagi na fakt, iż tereny te są właśnością PKP od kilku lat niestety bezskutecznie wnioskujemy do właściciela o przekazanie tego terenu gminie w celu wykonania tras rowerowych. Najbliżej przejęcia tego terenu było w 2019 roku gdy dokonaliśmy ostatecznych uzgodnień z PKP jednak gdy wydawało się, iż sprawa jest już pozytywnie zakończona w życie wszedł Program Kolej+, który spowodował ograniczenie w możliwości przekazywania tego terenu a co za tym idzie wstrzymał na dłuższy czas jakiekolwiek ruchy w tej sprawie. Wspólnie z Gminą Stoszowice wielokrotnie zwracaliśmy się do Ministerstwa Infrastruktury i PKP z propozycją przejęcia tych nieruchomości. Niestety w ostatnim czasie spotykamy się z odmową co powoduje, iż wykonanie tych tras odwleka się w czasie. Gmina Ząbkowice Śląskie nadal podtrzymuje chęć przejęcia tych nieruchomości i wykonania tras rowerowych. Nadzieją na pozytywne zakończenie tego tematu jest uruchomienie projektu Dolnośląskiej Cyklostrady.

6. Dolnośląska Cyklostrada

Ponad 1800 kilometrów długości będzie miała Cyklostrada Dolnośląska. To koncepcja długodystansowych dróg rowerowych w województwie dolnośląskim. Projekt Cyklostrady Dolnośląskiej oparty jest o sieć głównych tras rowerowych obejmujących swoim zasięgiem cały region, łącząc się również z trasami rowerowymi po stronie czeskiej i niemieckiej. Projekt zapewnia między innymi obsługę atrakcji turystycznych, połączenie z najważniejszymi ośrodkami regionu i jest zintegrowany z komunikacją zbiorową. Cyklostrada Dolnośląska zdecydowanie poprawi dostępność transportową regionu poprzez połączenie ich z regionalnym transportem kolejowym. Przez Gminę Ząbkowice Śląskie przebiegać będą dwie trasy rowerowe Eurovelo 9 oraz Trasa Złota. Ich przebieg jest tożsamy z planowanymi drogami rowerowymi Ząbkowice Śląskie – Srebrna Góra (trasa Eurovelo 9) oraz Ząbkowice Śląskie – Ciepłowody (trasa Złota). Obie trasy łączą się na ulicy Niepodleglości przebiegają następnie ulicami 1 Maja, Sienkieiwcza, Ziębicką, Kamieniecką i następnie rozchodzą się w kierunku Kamieńca Ząbkowickiego (trasa Eurovelo 9) oraz Barda (trasa Złota). Mając na uwadze, iż projekt realizacji Dolnośląskiej Cyklostrady wpisany jest w program Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021 – 2027 mamy nadzieję, iż w 2022 roku podpiszemy porozumienie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego o wspólnej realizacji tych tras na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie.

em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Powstał projekt infrastruktury rowerowej w ząbkowickiej gminie. Ruszył już I etap fizycznych prac

  2022-05-11 16:21:35

  gość: ~Burek

  Szkoda ze remontując ostatnio ulice nie zorientowali się, że scieszki mogą być wszędzie... żadnych punktów serwisowych kto to używa!!! I precz z kostka betonową !! Ciekawe co z tego powstanie do 2050

 • 2022-05-11 18:45:07

  gość: ~Aaa

  Ale to już było.......

 • 2022-05-11 20:45:42

  gość: ~przyszły wyborca

  Lepiej późno niż wcale... Proszę o właściwe tempo prac, bo chcę z tych tras skorzystać.

 • 2022-05-12 10:19:22

  gość: ~bardo

  W Bardzie singletracki są już od trzech lat

 • 2022-05-12 13:39:31

  gość: ~rowerzystka

  ostatnio dodany post

  świetna wiadomość!

REKLAMA