Express-Miejski.pl

Czym umyć ściany po pożarze?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: shutterstock

Próba samodzielnego oczyszczenia powierzchni po pożarze będzie nie tylko traumatyczna, ale także bardzo trudna.

Wszechobecna sadza oraz zapach spalenizny stanowią poważne zagrożenie, a ulatniające się związki chemiczne mają negatywny wpływ na drogi oddechowe. Nie warto zatem ryzykować własnym zdrowiem. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalnej firmy.

Dlaczego konieczne jest dokładne usunięcie sadzy po pożarze ze ścian i innych elementów?

Pożar w mieszkaniu pozostawia po sobie nie tylko spalone przedmioty, czy sprzęty, ale przede wszystkim sadzę, która osiada się na wszystkim dookoła. Niestety wraz z dymem wnika ona głęboko w ściany, czy podłogi. Ten rodzaj zabrudzenia jest niezwykle trudny do usunięcia. Samo wyczyszczenie powierzchni wodą i dostępnymi w sklepie detergentami nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Chcąc skutecznie pozbyć się pozostałości po pożarze, konieczne będzie użycie odpowiednich środków i specjalistycznych metod, którymi dysponują tylko profesjonalne firmy.

Pożywką dla ognia może być wszystko wokoło. Zaczynając od plastiku, drewna, tworzyw sztucznych, po farby, lakiery, kleje, czy izolacje. Wszystko to później przeradza się w sadzę, która osiada dosłownie wszędzie, uszkadzając podłogi, ściany sufit okna oraz przedmioty i sprzęty. Długotrwałe oddziaływanie zanieczyszczeń powstałych w wyniku pożaru może doprowadzić do trwałych uszkodzeń, dlatego konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie profesjonalnego sprzątania.

Czy sadza jest niebezpieczna?

Sadza, która jest pozostałością po pożarze stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Powstaje w wyniku połączenia się dymu z kurzem i tłuszczem, osadzając się na ścianach, suficie, podłodze i innych przedmiotach znajdujących się w pomieszczeniu. Zawiera wiele szkodliwych substancji, które mogą skutkować chorobami układu oddechowego i krwionośnego, ponadto przyczyniają się do występowania chorób nowotworowych. Co więcej, podczas czyszczenia sadzy dochodzi do uwolnienia się toksycznych związków lotnych stanowiących poważne zagrożenie dla górnych dróg oddechowych. W sytuacji dłuższego przebywania w pomieszczeniu, gdzie występuje sadza, mogą pojawić się problemy z oddychaniem, bóle i zawroty głowy, nudności oraz omdlenia.

Warto pamiętać, że szkodliwe substancje przedostają się do organizmu również przez skórę. Wszystko to powoduje, że osoba, która decyduje się na sprzątanie po pożarze, musi być odpowiednio zabezpieczona. Najczęściej są to:

  • kombinezon,
  • rękawiczki,
  • okulary,
  • maska,
  • ochrona na buty.

Brak wymienionych elementów będzie stanowić poważne zagrożenie dla człowieka. 

Dlaczego zatrudnienie specjalistów będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem?

Sadza jest nie tylko niebezpieczna dla zdrowia, ale również niezwykle trudna do usunięcia. Osiada dosłownie na wszystkim i nie ma jednego detergentu, który poradziłby sobie z takim rodzajem zanieczyszczeń.

W sytuacji, kiedy pożar będzie już ugaszony, rzeczoznawca oceni starty, a konstrukcja budynku będzie umożliwiała przeprowadzenie sprzątania, warto niezwłocznie skontaktować się z profesjonalną firmą. Specjaliści nie tylko skutecznie zlikwidują ślady sadzy, ale przede wszystkim dokładnie oczyszczą całą powierzchnię. Powierzenie takiego zadania odpowiedniej firmie to również możliwość odzyskania niektórych przedmiotów. Profesjonaliści są w stanie ocenić, jakie elementy wyposażenia po uprzednim oczyszczeniu będą mogły nadawać się do ponownego użytku.

Widok pogorzeliska często jest traumatycznym przeżyciem, a przebywanie w takim miejscu wiąże się nie tylko z przykrymi wspomnieniami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne. Profesjonalne firmy mają duże doświadczenie w takich sytuacjach i dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi. Dokładnie dobiorą najodpowiedniejszą metodę, która pozwoli na ponowne użytkowanie lokalu.

Samo usunięcie sadzy to nie wszystko. Najczęściej po pożarach występuje także uciążliwa woń spalenizny, której stężenie jest tak duże, że nie da się jej pozbyć za pomocą wietrzenia pomieszczenia. W takich sytuacjach najczęściej konieczne jest przeprowadzenie ozonowania. To najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda pozbywania się uciążliwych zapachów. Nie warto zatem podejmować samodzielnych prób usunięcia sadzy. Po pierwsze jest to bardzo niebezpieczne, a po drugie nieskuteczne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalnej firmy.

Jakie ma znaczenie dokładne oczyszczenie ścian?

Pożar pochłania wszystko, a towarzyszący mu dym oraz powstająca sadza wnikają bardzo głęboko w ściany, podłogi czy przedmioty znajdujące się w danym pomieszczeniu. Ich trwałe usunięcie będzie kluczowe. Przed przystąpieniem do oczyszczania należy dokładnie sprawdzić stopień uszkodzenia powierzchni. W skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem będzie usunięcie farby oraz części tynku.

Najczęściej zwęglenie nie jest bardzo głębokie tak więc ściany czy podłogi pokryte są sadzą, która nie zdążyła wniknąć w głąb struktury. Z tego też względu nie należy zwlekać ze zleceniem sprzątania profesjonalnej firmie. Do dokładnego oczyszczenia najczęściej stosuje się suchy lód, który jest niezwykle skuteczny w walce z pozostałościami po pożarze. Samodzielna próba uprzątnięcia pomieszczenia najczęściej okazuje się nieskuteczna i plamy z sadzy po pewnym czasie znowu powracają. To samo dotyczy malowania ścian. Właśnie z tego względu, zanim zapadnie decyzja o generalnym remoncie, profesjonalne sprzątanie należy zlecić odpowiedniej firmie.

Pozostałości po pożarze stanowią ogromne zagrożenie dla człowieka. Trudne do usunięcia plamy, czy zapach dymu wymaga użycia specjalistycznych metod i środków chemicznych. Nie należy również zwlekać z oczyszczeniem powierzchni, ponieważ szkody mogą się znacznie zwiększyć. W sytuacjach wymagających profesjonalnego sprzątania po pożarze polecamy skontaktować się z doświadczonymi specjalistami z firmy Vector.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Telefon: 725 392 578

Vector Usługi Specjalistyczne

REKLAMA