W Sosnowej wyremontowano pokrycie hełmu wieży kościelnej. Jest też „zdalna” wieża widokowa fot.: em24.pl
W kościele św. Maternusa w Sosnowej (gm. Kamieniec Ząbkowicki) dzięki realizacji polsko-czeskiego projektu dokonano remontu pokrycia hełmu wieży świątyni.
19 marca odbyło się oficjalne zakończenie projektu i symboliczne przecięcie wstęgi z udziałem Marcina Czernieca - burmistrza miasta i gminy Kamieniec Ząbkowicki, ks. Wojciecha Dąbrowskiego - długoletniego proboszcza parfii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jakub Starszego w Kamieńcu Ząbkowickim do której należy kościół w Sosnowej i który współtworzył projekt, aktualnego proboszcza parafii ks. Wojciecha Zmysłowskiego, Lidii Wiśniewskiej - koordynatora projektu po stronie polskiej, sołtysa Ryszarda Bieruta oraz parafian. Obecni byli też goście z Czech w osobach Josefa Suchara - proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Neratovie, Marzeny Petovskiej - menedżera projektu po stronie czeskiej, a także Wioletty Latochy - pracownika stowarzyszenia Nevratov.
Remont zrealizowano w ramach projektu pn. „Wiara bez granic”. Jest on nawiązaniem do projektu „Łączy nas wiara”, który był realizowany od 1 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2018 roku. Projekt realizowały dwie parafie: pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim i w Neratovie. Podczas realizacji projektu oraz w okresie jego trwałości obie parafie utrzymywały częste kontakty i przy okazji różnych uroczystości, zwłaszcza odpustowych, odwiedzały się. W 2020 roku parafia w Neratovie zaproponowała współpracę przy następnym projekcie. W parafii w Kamieńcu Ząbkowickim istniała potrzeba remontu hełmu wieży kościoła w Sosnowej, którego pokrycie z łupku było bardzo uszkodzone. Obie parafie opracowały strategię i tak powstał projekt oferujący nowe atrakcje turystyczne. Nazwa projektu stanowi nawiązanie i kontynuację pierwszego projektu.
Wnioseko dofinansowanie złożono pod koniec października 2020 roku, a w kwietniu 2021 pojawiła się informacja o dofinansowaniu projektu. Całkowita wartość projektu to ponad 67 tys. euro, z czego kamieniecka parafia, jako partner projektu otrzymała wsparcie na poziomie blisko 28 tys. euro.
Głównym celem projektu było poszerzenie i urozmaicenie oferty turystycznej poprzez zaoferowanie turystom nowych, odnowionych obiektów dziedzictwa kulturowego.
Po czeskiej stronie dokonano renowacji kaplicy cmentarnej w Neratovie, która jest pozostałością po pierwszym murowanym kościele, w którym pełniła rolę prezbiterium, natomiast po polskiej stronie wyremontowano pokrycie hełmu wieży kościoła filialnego św. Maternusa w Sosnowej. Pokrycie to, bardzo kosztowne, obecnie rzadko spotykane, uległo znacznemu uszkodzeniu i groziło degradacją całej wieży. W ostatnich latach bardzo często wymieniano istniejące, uszkodzone pokrycia z łupka, na pokrycie z blachy. Dzięki projektowi pierwotne pokrycie zostało wyremontowane w sposób zachowujący dawną konstrukcję: z użyciem łupka kamiennego.
Remont ten udało się wykonać także dzięki wyłonieniu wykonawcy, który w pracy stosuje techniki alpinistyczne. Procedury wyboru wykonawcy trwały dwa i pół miesiąca i dopiero czwarte ogłoszenie doprowadziło do jego wyłonienia. Dzięki zastosowaniu przez wykonawcę technik alpinistycznych i rezygnacji ze stawiania kosztownego rusztowania, hełm wieży kościoła udało się wyremontować pomimo znacznego wzrostu cen na materiały i usługi budowlane w 2021 roku, w kosztach mieszczących się w możliwościach parafii i nieznacznie tylko przekraczających cenę kosztorysową z 2020 roku.
W ramach projektu na wieży zamontowano obrotową kamerę, przekazującą obraz do monitora w przedsionku z możliwością sterowania nią oraz zbliżania obrazu. Stworzono w ten sposób swoistą „zdalna” wieżę widokową. Pozwala to na podziwianie widoków z wieży na ekranie zamontowanym przy wejściu do świątyni.
W przedsionku została zmontowana mała ekspozycja fotografii wsi i jej mieszkańców na przestrzeni lat.
Dzięki tym działaniom turyści otrzymają nową atrakcję turystyczną na dwóch najważniejszych szlakach turystycznych na tym terenie: cysterskim oraz Marianny Orańskiej (odcinek Kamieniec Ząbkowicki - Złoty Stok, który doskonale widać dzięki kamerze). Należy również wspomnieć, że wieś Sosnowa znajduje się w pobliżu szlaku św. Wojciecha, a kościół filialny św. Maternusa w Sosnowej jest dostępny dla turystów nieodpłatnie przez cały rok.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis, z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska
2014-2020 "Przekraczamy granice" (Fundusz Mikroprojektów), nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002732
Kościół pw. św. Maternusa w Sosnowej został zbudowany w miejscu małego kościółka przez kamienieckich cystersów w stylu późnego baroku. W 1722 roku, po zakończeniu kompleksowej przebudowy w stylu barokowym opactwa w Kamieńcu Ząbkowickim, ówczesny opat Gerard Woywoda podjął decyzję o ufundowaniu przez zakon cystersów nowego kościoła w Sosnowej (oryginalny dokument został odkryty podczas obecnego remontu w kapsule czasu. Zostanie przekazany do Archiwum Państwowego we Wrocławiu, ale jego kopia będzie wisiała w kościele w Sosnowej). Stary kościół wyburzono, a na jego miejscu wybudowano nowy. Budowę zakończono w 1799 roku. Projektował go i budował Thaddeus Gross. Po sekularyzacji zakonu cystersów w 1810 roku Sosnowa weszła w skład posiadłości królowej niderlandzkiej Fryderyki Louisy Wilhelminy z rodu Hohenzollernów, a w 1838 otrzymała go jej córka – Marianna Orańska.
em24.pl
W Sosnowej wyremontowano pokrycie hełmu wieży kościelnej. Jest też „zdalna” wieża widokowa
2022-03-20 11:43:39
gość: ~Kierowca
Kiedy remont drogi na Ożary?
2022-03-21 08:00:14
gość: ~Kika
@~Kierowca Jeszcze jest trochę kopuł do remontu. Tak, że panie kierowco trochę to potrwa. Kopuły mają priorytet.
2022-03-21 09:40:44
gość: ~mnm
@~Kierowca
Do kogo kierujesz pytanie ? Kościół nie remontuje dróg.
2022-03-21 10:02:10
gość: ~Pop
@~mnm Adwokat czarnych, czy sukienkowy.
2022-03-21 12:16:54
gość: ~Ja
Niestety, projekty polsko-czeskie nie obejmują remontu dróg, a szkoda, bo jakby dobrze popieścił to i wspólny wniosek z jakąś gminą z Czech można byłoby zrealizować :)
2022-03-21 23:57:50
gość: ~His
Kiedy zostanie oddana strzelnica do użytki ? młodzież należało by uczyć posługiwanie się bronią aby w czasie konfliktu zbrojnego bronili Ojczyzny .
2022-03-22 00:03:03
gość: ~takitam
ostatnio dodany post
@~His
Naszej młodzieży wystarczy kropidło bojowe i różaniec balistyczny.
REKLAMA
REKLAMA