Express-Miejski.pl

Pijany kierowca straci samochód. Rząd przyjął zmiany w kodeksie karnym

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: policja

Nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy.

Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu. Jeżeli nie będzie wypadku, tylko samo prowadzenie w stanie nietrzeźwości – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Natomiast „recydywiście” przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila.

Jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, ale jest przez niego użytkowany np. na podstawie umowy leasingu, użyczony lub we współwłasności, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku.

Obecnie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości po raz kolejny można orzec grzywnę lub karę ograniczenia wolności jako karę zamienną. Po zmianach będzie to wykluczone i będzie trzeba orzec pozbawienie wolności.

Obecnie za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości należy wymierzyć karę od 2 do 12 lat więzienia. Po wejściu w życie nowych przepisów, za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, będzie trzeba wymierzyć minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci m.in. 5 lat więzienia.

Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat.

Czasami kierowcy chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, tłumaczą się, że pili alkohol po wypadku, ponieważ byli zdenerwowani. W myśl nowych przepisów identyczne sankcje jak nietrzeźwy kierowca będzie ponosił prowadzący pojazd, który pił alkohol po wypadku, a przed zbadaniem przez policję.

Zmiany w Kodeksie karnym mają odstraszać przed kradzieżami tablic dzięki surowym karom. Tego rodzaju kradzieże nie będą już traktowane jako wykroczenia, za które grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny od 20 do 5000 złotych. Będą przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Nowe przepisy w miniony wtorek przyjął rząd. Nowelizacja kodeksu karnego, zanim wejdzie w życie, musi przejść przez całą ścieżkę legislacyjną.

em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Pijany kierowca straci samochód. Rząd przyjął zmiany w kodeksie karnym

    2022-02-14 14:52:58

    gość: ~Sraju na pislaju

    Jeden po wypadku się wiesza inny pije, gdzie tu sens ,gdzie logika . Jak mu udowodnić ,że nie był w szoku ???? Chory rząd ,chore przepisy !

  • 2022-02-14 17:53:51

    gość: ~Bodzio

    @~Sraju na pislaju
    Chory to masz leb!

  • 2022-02-14 15:52:51

    gość: ~mnm

    Bardzo dobre działanie , zabierać nie tylko po alkoholu ale i po narkotykach.

  • 2022-02-14 16:14:53

    gość: ~Wit

    @~mnm Będą wyjątki, oj będą.

  • 2022-02-14 18:50:31

    gość: ~takitam

    Jeden z nielicznych, BARDZO DOBRYCH przepisów.

    -- Po pierwsze, RZECZYWIŚCIE ograniczy to mocno kretynów siadających po pijaku za kierownicę.

    -- Po drugie (chociaż to zapewne nie zamierzone) zamiast przejmować się zezłomowaniem starego samochodu, za co trzeba będzie zapłacić, wystarczy się nawalić i lekko przydzwonić gdzieś w coś (np. drzewo) tak żeby wszyscy widzieli i żeby ktoś zgłosił na policję.
    Zabiorą samochód którego nie chcemy i to w dodatku za darmo.

  • 2022-02-14 19:50:01

    gość: ~złom

    @~takitam
    Po drugie odstawiasz stary samochód do punktu który tym się zajmuje i jeszcze ci zapłacą w zależności od wagi.

  • 2022-02-14 23:18:17

    gość: ~Tyle

    ostatnio dodany post

    Zdarzało się że policjant jechał radiowozem na podwójnym gazie
    Czy zabiorą radiowóz ?? heh

REKLAMA