Express-Miejski.pl

IMGW: Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dla Dolnegol Śląska dotyczące silnego wiatru, jaki przejdzie dziś przez kraj.

- Prognozuje się wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, 30 stycznia w godzinach porannych przejściowo porywy wiatru mogą osiągać prędkość około 115 km/h, z zachodu - informuje synoptyk Barbara Wrona.

Ostrzeżenie obowiązuje w godz. od 29 stycznia od godz. 18 do 30 stycznia do godz. 21. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 95 proc.

Silne podmuchy wiatru i ostrzeżenie meteorologiczne jest związane z niżem Nadia. Niemieckie służby meteo DWD dokonały klasyfikacji niżu Nadia jako orkan i nadały mu imię MALIK. Powodem tej decyzji była między innymi prędkość ciągła wiatru oraz prognozowane porywy, które podczas uderzenia strefy wiatrowej w wybrzeża Danii osiągać mają ponad 130 km/h. Ostatnie w klasyfikacji to orkan Fryderyk ze stycznia 2018 roku i Sabina z 2020 roku.

W obliczu przewidywanych SILNYCH WIATRÓW, zaleca się:

  1. Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.
  2. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem drzwi, okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Usunąć z balkonów i parapetów wszystkich okien przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.
  3. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
  4. Nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
  5. Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikać przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
  6. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
  7. Pływając po akwenach wodnych jak najszybciej zawinąć do najbliższej przystani lub przybić do brzegu i zacumować jednostkę.
  8. Podróżując samochodem, zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń.
  9. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
  10. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
  11. Szukając pomocy korzystać z telefonu alarmowego „112”.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA