Express-Miejski.pl

Noś odblaski. Nie daj się zabić, daj się zobaczyć

zdjęcie ilustracyjne fot.: KWP Gorzów

Ze względu na krótkie dni i wcześnie zapadający zmrok policjanci przypominają o obowiązkach osób pieszych poruszających się po drodze. 

Aktualne przepisy nakładają na osoby piesze obowiązek używania elementów odblaskowych w momencie poruszania się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu.

Warto wiedzieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna z odległości nawet 150 metrów.

Wspomniane dodatkowe metry pozwalają często kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają znacznemu pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd zdecydowanie wzrasta.

- Korzystając z odblasków, znacznie szybciej zostaniemy zauważeni przez kierujących pojazdami, co może uchronić nas przed utratą zdrowia, a nawet życia - mówi Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. - Możemy stosować odblaski w różnej formie np. zawieszek, opasek czy kamizelek. Bardzo dużo odzieży teraz, zwłaszcza dla dzieci, wyposażona jest już właśnie w elementy odblaskowe. Niech odblask stanie się modny, stanie się czymś powszechnym bez względu na porę roku, porę dnia czy warunki atmosferyczne. Bądź lepiej widoczny. Zawsze. - dodaje policjantka.

Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Mimo, że przepisy nie nakazują używania odblasków w mieście, warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają one widoczność.

em24.pl / KWP Wrocław

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Noś odblaski. Nie daj się zabić, daj się zobaczyć

  2021-12-02 16:18:24

  gość: ~Droga Pani koleżanko

  Może ja chcę umrzeć.
  Jak mnie kiedyś ktoś potrąci, to wypiszcie mi ten mandat po śmierci i przyklejcie na czoło, bardzo was proszę. Taka moja ostatnia wola.

 • 2021-12-02 21:55:07

  gość: ~hmhm

  @~Droga Pani koleżanko
  To weź się powieś. Przynajmniej osoba, która Cię potrąci nie będzie miała problemów.

 • 2021-12-03 18:26:37

  gość: ~Droga Pani koleżanko

  ostatnio dodany post

  @~hmhm
  O, dobry pomysł. Podłoże się komuś kogo nie lubię.

  Dziękuje.

REKLAMA