Express-Miejski.pl

Zasłużeni dla historii mają godne miejsce spoczynku. Otwarto zrewitalizowane mauzoleum [foto]

Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego mauzoleum rodziny Gutllerów w Złotym Stoku

Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego mauzoleum rodziny Gutllerów w Złotym Stoku fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

6 listopada na starym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Złotym Stoku odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie odrestaurowanego mauzoleum rodziny Guttlerów.

To rodzina, z którą nierozerwalnie związana jest historia złotostockiego przemysłu i która jak żadna inna w dziejach Złotego Stoku miała wpływ na rozwój miasta.

Prace nad odnowieniem mauzoleum trwały kilka lat. Ich realizacja była możliwa dzięki realizacji trzech mikroprojektów. Pierwszy etap obejmował wykonanie prac zewnętrznych razem ze stolarką drzwiową i okienną, drugi etap był związany z wykonaniem architektury wewnętrznej, a trzeci dotyczył zagospodarowania terenu wokół mauzoleum.

Podczas prowadzonych prac remontowo-restauratorskich w krypcie mauzoleum odkryto osiem sarkofagów; jedne były zachowane w bardzo dobrym konstrukcyjnie stanie, inne zniszczone przez wandali, którzy wcześniej szukali tam mitycznych skarbów właścicieli kopalni.

W odrestaurowanym grobowcu złożono ponownie pięć z ośmiu trumien rodziny Guttlerów. Przeszły one daleko idące prace renowacyjne przeprowadzone przez złotostockiego rękodzielnika Arkadiusza Knycha, któremu pomagali Sebastian Szwarc i Stanisław Dania.

Samo mauzoleum powstało w 1874 roku. Inicjatorką jego powstania była Paulina Guttler. Jako pierwszą złożono w nim trumnę jej męża Wilhelma. Odszedł on przedwcześnie, bo zaledwie w wieku 49 lat. Paulina spoczęła obok swojego męża 24 lata później.

- Z informacji, które uzyskujemy dzięki badaczom i miłośnikom historii, a to głównie dzięki Elżbiecie Szumskiej i Piotrowi Romanowskiemu, wiemy, że w tym mauzoleum pochowanych zostało ośmiu przedstawicieli rodziny Guttlerów. Oprócz Wilhelma i jego żony Pauliny to również ich syn Herman i wnuki Wilhelm jr oraz Wolfgang, jak również dwóch chłopców: dwuletni Berthold i sześcioletni Walther - mówiła Grażyna Orczyk, burmistrz Złotego Stoku, przedstawiając pokrótce historię obiektu i zasługi rodziny Guttlerów dla złotostockiej społeczności. Ósmą osobą, która spoczęła w mauzoleum była Louisa (z domu Behrens), żona Wilhelma jr.

- Dla nas rodzina Guttlerów ma ogromne znaczenie. To dzięki Guttlerom w 1900 roku powstała pierwsza kolej liniowa prowadząca z Kamieńca Ząbkowickiego do Złotego Stoku. Dzięki Guttlerom powstały zakłady pracy, które zatrudniały dziesiątki mieszkańców Złotego Stoku. Dzięki Guttlerom również w Złotym Stoku zaświeciły żarówki - wymieniała szefowa złotostockiego magistratu.

Niestety w latach powojennych grobowiec zasłużonej dla miasta rodziny uległ zniszczeniu i dewastacji. Stan tego zabytku był w katastrofalnym stanie. Wielu mieszkańcom naszej gminy leżało jednak na sercu, aby obiekt odzyskał swoją dawną świetność. Gmina Złoty Stok rozpoczęła poszukiwanie sposobu, aby dokonać odrestaurowania obiektu. - Pisaliśmy do Rhedy, niemieckiego miasta, gdzie w dużej mierze przeprowadzili się byli mieszkańcy Złotego Stoku, jednakże po rodzinie Guttlerów nie pozostało wiele. Żyła jeszcze Barbara Guttler, z którą Elżbieta Szumska i Piotr Romanowski spotykali się i która przekazała do muzeum pewne przedmioty i której zależało też, aby spocząć w tym mauzoleum. Niestety Barbara zmarła w momencie, kiedy otrzymaliśmy informację z Euroregionu Glacensis, że mamy przyznane środki na pierwszy etap renowacji mauzoleum - wyjaśniała burmistrz.

Szefowa złotostockiego magistratu podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu. Wśród nich byli m.in. Czesław Kręcichwost - prezes zarządu Euroregionu Glacensis, dzięki zaangażowaniu którego gmina Złoty Stok otrzymała środki na trzy etapy odrestaurowania mauzoleum, Miroslav Kocian - starosta partnerskiej gminy Bila Voda wraz z którą gmina Złoty Stok realizowała projekt, wykonawcy wszystkich trzech etapów oraz radni, urzędnicy i mieszkańcy gminy, którzy byli mocno zaangażowani i wspierali realizację tego przedsięwzięcia.

Po wystąpieniu burmistrz Grażyny Orczyk poświęcenia mauzoleum dokonał ksiądz Paweł Paździur. Następnie zaproszeni goście i mieszkańcy mogli zapoznać się z historią rodziny Guttlerów i obejrzeć mauzoleum. Zwiedzanie grobowca z przewodnikiem jest także jedną z atrakcji turystycznych Złotego Stoku. Dalsza część uroczystości odbyła się w Centrum Kultury i Promocji, gdzie szczegółowo przedstawiono wszystkie trzy etapy rewitalizacji obiektu, a także przedstawiono film o rodzinie Guttlerów, starym zabytkowym cmentarzu znajdujacym sie przy ul 3 Maja oraz wszystkich osobach, które przyczyniły się do tego, aby mauzoleum Guttlerów dzisiaj było miejscem odpoczynku w prawdziwym pokoju.

PREZENTACJA PRZYGOTOWANA NA OTWARCIE ZREWITALIZOWANEGO MAUZOLEUM [KLIK]

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Zasłużeni dla historii mają godne miejsce spoczynku. Otwarto zrewitalizowane mauzoleum [foto]

    2021-11-07 12:55:52

    gość: ~Gość 1

    caryca kolejne raz pokazała gdzie jest twoje miejsce. Przewodnicząca Rady Miejskiej przy drzwiach radni Rady Miejskiej przy drzwiach a Carycy z posłem i elitą przy stole głównym. Trochę kultury, obycia pani burmistrz. Ale jak się w wiochy wyszło to niech tak zostanie.

  • 2021-11-08 13:25:17

    gość: ~hehe

    Radny pieniędzy nie da ;)

  • 2021-11-09 20:32:56

    gość: ~Xyz

    ostatnio dodany post

    Żenujące (komentarzy) że tylko tyle wynieśliście z tego wydarzenia. Aż Was szkoda, ale gdybyście napisali coś pozytywnego to pewnie trudno byłoby Wam zasnąć....

REKLAMA