W Lubnowie powstał mural namalowany specjalnymi farbami pochłaniającymi smog fot.: Lawendowa Alternatywa
Przez ostatnie miesiące w naszym powiecie trwał projekt fundacji Lawendowa Alternatywa pt. „Czy jesteś w temacie zmian w klimacie? – Myślę globalnie, działam lokalnie!”
Jest on finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030
Ten innowacyjny projekt dla dzieci i ich rodziców z gmin Ciepłowody i Ziębice przybliżał zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych i promował postawy ekologiczne kształtujące prawidłowe nawyki.
W ramach zadania odbyły się edukacyjne wycieczki m.in. do Hali Stulecia, Arboretum w Wojsławicach, Hydropolis czy Wioski indiańskiej w Srebrnej Górze oraz kilkanaście spotkań warsztatowych.
Uczestnicy wraz z całymi rodzinami brali też udział w EcoPikniku na terenie Gospodarstwa Pasiecznego Malinowskich. Oraz walczyli o nagrody w konkursie fotograficznym - Zostań Ecobohaterem.
Warsztaty odbywały się w Baldwinowicach w ramach różnych bloków tematycznych odkrywających problemy klimatyczne dwóch kontynentów: Antarktyda – lodowy dramat !, Azja – azjatycki potwór- smog. W przyszłym roku będziemy kontynuować projekt i poznamy problemy kolejnych czterech kontynentów : Europa- wiele nas łączy , ale łączą nas… śmieci, Australia- woda cenniejsza niż złoto, Afryka – uff jak gorąco, Ameryka- leśne opowieści. Zorganizowany zostanie również kolejny piknik, wycieczki i konkursy.
Specjalnym elementem tegorocznego projektu było malowanie niezwykłego muralu na elewacji szkoły podstawowej w Lubnowie (gmina Ziębice). Przez dwa tygodnie uczniowie z różnych klas malowali wraz z artystką Aleksandrą Janik mural, a także aktywnie uczestniczyli w zajęciach informujących o szkodliwości smogu. - Elewacja szkoły została pomalowana specjalnymi farbami KNOxOUT – pierwszymi na świecie farbami które pochłaniają smog. Nakładamy je na elewację zwykłym pędzlem, a one po cichu, codziennie rozprawiają się ze szkodliwymi tlenkami azotu i z lotnymi związkami organicznymi. Przestrzeń wokół szkoły jest bezpieczniejsza dla zdrowia uczniów - mówi Paweł Lisowski, prezes Fundacji EcoEvolution.org, fundacji we współpracy z którą powstał mural w Lubnowie. Z punktu widzenia ekologii ważne jest też to, że powierzchnie pokryte tą farbą rzadziej wymagają odmalowywania. Są samoczyszczące, antygrzybicze i przeciwwirusowe. Za wszystkie te właściwości odpowiadają nano kryształy dwutlenku tytanu, które pełnią funkcję fotokatalizatora i w połączeniu z energią słoneczną rozpoczynają procesy chemiczne zmieniające trujące substancje w mniej szkodliwe.
Najstarszy eko mural świata namalowany farbami KNOxOUT powstał w 2008 roku w Manilii i do dziś czyści powietrze. Dzięki projektowi Fundacji Lawendowa Alternatywa w Lubnowie powstał pierwszy tego typu mural w całym powiecie ząbkowickim. Pomalowanie szkolnej elewacji ma moc ponad 30 drzew! 1m2. pomalowany farbą KNOxOUT redukuje do 0,44 g tlenków azotu dziennie. Dla porównania jednej średniej wielkości drzewo filtruje 0,42 g. - Mamy nadzieję, że wkrótce powstaną kolejne antysmogowe ściany na Ziemi Ząbkowickiej - mówią przedstawiciele fundacji Lawendowa Alternatywa.
em24.pl
W Lubnowie powstał mural namalowany specjalnymi farbami pochłaniającymi smog
2021-11-02 11:04:44
gość: ~Anita
brawo Dziewczyny!
2021-11-02 12:37:16
gość: ~Teddy
Jak jest cena pomalowania 1m2 ściany tymi farbami? gdzie można je kupić?
2021-11-05 14:21:34
gość: ~abd
ostatnio dodany post
@~Teddy
Mnie bardziej ciekawi co się dzieje z tym pochłoniętym smogiem, bo przecież chyba nie znika?
REKLAMA
REKLAMA