Express-Miejski.pl

Co dalej z synagogą i kirkutem, czyli żydowskim dziedzictwem w Ziębicach?

Spotkanie władz gminy Ziębice z Piotrem Puchtą, dyrektorem generalnym i pełnomocnikiem zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego fot.: UM Ziębice

Wielu mieszkańców miasta zwracało uwagę na stan zamkniętej na cztery spusty synagogi przy ul. Wąskiej czy zaniedbany cmentarz żydowski przy ul. Łokietka. 

W związku z tym, że wielokrotnie turyści kierowali zapytania o możliwość obejrzenia synagogi, a także nie było uregulowanych spraw związanych z bieżącym utrzymaniem otoczenia synagogi, władze miasta wystąpiły do właściciela obiektów o spotkanie i ustalenie zasad gospodarowania nimi. 8 września w Urzędzie Miejskim w Ziębicach odbyło się spotkanie z Piotrem Puchtą, dyrektorem generalnym i pełnomocnikiem zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z burmistrzem Mariuszem Szpilarewiczem i wiceburmistrz Małgorzatą Wołczyk.

Fundacja jest właścicielem budynku synagogi oraz kirkutu. Podczas spotkania strony zadeklarowały chęć współpracy w zakresie utrzymania budynku synagogi i udostępniania tego miejsca na cele działalności turystycznej, edukacyjnej, kulturalnej i promocyjnej. W najbliższym czasie zawarte zostanie porozumienie między gminą Ziębice a Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, które określi zasady korzystania z synagogi przede wszystkim na potrzeby ruchu turystycznego, ale i możliwych wydarzeń kulturalnych. Stanowić ono będzie także podstawę do podjęcia wspólnych działań na rzecz przekształcenia obiektu w ośrodek wystawienniczo-muzealny, który prezentować będzie wielokulturową historię Ziębic. W trakcie spotkania dyrektorowi Fundacji przekazano powstałą w zeszłym roku publikację pani Aurelii Przybył pt. "Dawni mieszkańcy Ziębic pochodzenia żydowskiego", a także materiały przygotowane przez Stowarzyszenie „Przede wszystkim Ziębice” w 2021 r. związane ze „Szlakiem Ziębickich Żydów”. Projekt spotkał się z żywym zainteresowaniem mieszkańców oraz gości przybywających do Ziębic. Świadczy to o dużym zainteresowaniu historyczną wielokulturowością Ziębic oraz aspektami życia społeczności żydowskiej, która do 1968 roku była bardzo widoczna w życiu miasta.

Warto wspomnieć, że najbardziej znanym z przedstawicieli ziębickiej społeczności żydowskiej był kupiec, właściciel dóbr ziemskich i filantrop Julius Schottländer, fundator m.in. Parku Miejskiego. W Ziębicach urodzili się również wybitni lekarze i naukowcy Carl Weigert i Oskar Berger.

(kliknij na obrazek, aby powiększyć)

 

em24.pl

34

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Co dalej synagogą i kirkutem, czyli żydowskim dziedzictwem w Ziębicach?

  2021-09-10 16:53:40

  gość: ~MARIUSZEK

  Znając Mariusza, to zostaną zbudowane jeszcze 3 synagogi, za nasze pieniądze oczywiście.

 • 2021-09-10 18:12:54

  gość: ~takitam

  aj-waj ..... to oni tam wszyscy bez jarmułek ?
  ... a fe ... toż to jawny, ordynarny, jaskrawy przykład antysemityzmu.

  Toż przeaca nawet sam prezydent najjaśniejszej-pomrocznej, niejaki Andrzej Duda, gdy odwiedzał żydowo, to MUSIAŁ założyć jarmułkę.

  Żeby zadośćuczynić w/ jawnemu antysemityzmowi, Mariusz powinien sam, na ochotnika założyć ubranie robocze i dalejże remontować "niezwykle potrzebną" bóżnicę vel synagogę.

  Niejaki Adam Wolmana, jednen z pierwszych historyków architektury synagog w Polsce, napisał:
  //// Synagoga nie posiada pośrednika między Bogiem i wierzącymi; modły od­prawia kierownik–śpiewak. Ponieważ religja żydowska dzieli wierzących na mężczyzn i kobiety, znacznie niżej od pierwszych stojące, więc i w synagodze wydziela niewiastom miejsce odosobnione ////

  Napisał to w/w. czyli .... Żyd.

  Tak więc w świetle powyższego, do tejże synagogi vel bóżnicy, kobiety będą mogły wejść TYLKO DO WYZNACZONEGO OBSZARU, a to jakby kłóci się z europejskimi wartościami które tak ochoczo przypomina się na lewo i prawo.

  Z drugiej strony .... może nie remontować tej synagogi ?

  Toż już teraz nie można przejść spokojnie przez miasto nie zahaczając co chwila o tłumy turystów walących drzwiami i oknami żeby oglądać "atrakcje" turystyczne naszego zacnego grodu.
  ..... a jak jeszcze jak się do wiedzą o kolejnej "atrakcji" , czyli o tej synagodze, to już Ziębice całkowicie będą zakorkowane.

  Z trzeciej strony .... nie widzicie Państwo pewnej ciągłości zdarzeń ?
  Najpierw jakieś tablice pamiątkowe, odnośnie żydostwa, teraz ta synagoga, za chwilę cmentarz.
  Jakoś to szybciutko idzie.

  Tymczasem mieszkańcy od dziesięcioleci upominają się, ślą pisma, petycje i inne takie, żeby wyremontować kawałek chodnika czy ulicy i ..... KOMPLETNIE NIC SIĘ Z TYM NIE DZIEJE.

  Wystarczy że padnie magiczne słowo Żyd i .... raz dwa, rozanielone władze z zapałem zajmują się "kwestią żydowską".

 • 2021-09-10 21:50:29

  gość: ~roster

  @~takitam
  A mieszkania gminne prosza sie o remont,na niektorych za nie dlugo dach sie zawali (chodzi mi o solectwa) ale gmina wysyla osobe zeby porobila zdjecia obiektu a pozniej nikt z tym nic nie robi w tej gminie.taka jest prawda!

 • 2021-09-10 19:06:31

  gość: ~Wolne Media

  Mariusz Zbawiciel ziebickich świątyni....

 • 2021-09-10 19:08:59

  gość: ~Przed szokole

  A kiedy remont przedszkola na Orlej Polanie za tą wielką dotację

 • 2021-09-10 19:21:13

  gość: ~takitam

  @~Przed szokole

  Podejrzewam że nigdy, ale .... jeśliby dobrze poszukać jakichś śladów żydowskich w tym przedszkolu, to .... pieniądze się znajdą.

 • 2021-09-10 19:24:19

  gość: ~Nick

  A te tablice na chodnikach na budynkach to juz wczesniejsza inwentura pod to co bedziecie oddawac??
  Moze mauzoleum im wybudujcie.
  O 20:00 godz. nie ma gdzie się udac do lekarza bo wszystko pozamykane a wy bedziecie bożnice remontowac niecj się Zydy wyłożą pieniązki i niech se remontują.

 • 2021-09-11 00:35:06

  gość: ~ziębiczanin

  @~Nick
  W tym tekście nie ma nic o remontowaniu bożnicy przez gminę. Co za kretyn to komentuje. Jest jasno napisane, że chodzi o udostępnienie synagogi. O stan musi dbać właściciel

 • 2021-09-11 02:19:03

  gość: ~An

  @~ziębiczanin no i kuź.a dba...

 • 2021-09-11 10:24:00

  gość: ~Kasjer

  @~ziębiczanin Udostępnienie za określoną kwotę, za dzierżawę.

 • 2021-09-11 12:03:55

  gość: ~no popatrz

  @~ziębiczanin - "...strony zadeklarowały chęć współpracy w zakresie utrzymania budynku synagogi i udostępniania...".

  Zwróć uwagę na słowo UTRZYMANIA i może nie wyzywaj ludzi od kretynów - bezbłędny komentatorze.

 • 2021-09-11 12:08:16

  gość: ~Obywatel

  @~ziębiczanin
  Nie dziw się, pan komentujący powyżej lubi się wymądrzać, szczególnie w sprawie Ziebic tyle, że pojęcia żadnego o mieście nie ma. A z kolei zgorzkniali ziębiczanie kochaj marudzenie ale czytać ze zrozumieniem nie potrafią. Trzeba mieć w sobie wiele jadu żeby nie widzieć jak wiele rzeczy ruszyło się w mieście. Też wychodzi katolicka miłość do bliźniego, jak innego wyznania to go nienawidzę.

 • 2021-09-11 12:23:37

  gość: ~no popatrz

  @~Obywatel to co, NIE katolicka miłość do bliźniego, pozwala na wyzywanie ludzi od kretynów?
  Hipokryta. Ty pewnie z tych tolerancyjnych, miłujących ludzi.

 • 2021-09-11 13:50:15

  gość: ~Han

  @~Obywatel
  Więcej religii w szkołach. Im więcej tym gorzej.

 • 2021-09-12 21:31:01

  gość: ~mnm

  @~ziębiczanin
  Jakoś ten właściciel nie dbał dotychczas. To po co ta cała akcja z bożnicą. Dlaczego do tej pory jakaś gmina żydowska tego nie remontowała ? Niestety remonty, wszystkich obiektów żydowskich w całej Polsce finansowane są przez państwo polskie

 • 2021-09-10 20:16:36

  gość: ~Abis

  Nikt nie lubi żydów

 • 2021-09-12 23:19:41

  gość: ~BRAWO MARIUSZ

  @~Abis
  Nieprawda, wszyscy kochają żydów i cyganów, dlatego z każdego miejsca na świecie są zawsze wyrzucani.

  Proszę nam tu nie obrŻydzać.

 • 2021-09-11 10:22:27

  gość: ~Wiertacz

  Gdyby w obu tych miejscach trysnęła ropa i gaz, zlecieliby się z calutkiego świata.

 • 2021-09-11 11:57:45

  gość: ~Mieszkaniec

  Żydzi jak chcą to niech sobie ja remontują proste. Jak kasy nie mają to niech sobie zbiórkę pieniędzy w Izraelu zorganizują.

 • 2021-09-11 12:17:05

  gość: ~Nick

  Niezależnie czy boznica czy synagoga czy też kolejny kosciół a przy tym kirkut czy tablice pamiątkowe dla mnie to wyrzucanie pieniedzy. Są ważniejsze rzeczy do zrobienia. Chcą to niech Zydy wyłożą pieniązki i niech se remontują.
  To wszystko.

 • 2021-09-12 16:30:24

  gość: ~MARIUSZEK

  @~Nick
  No widzisz, ale takie pustaki jak "UBwatel" i tak będą się cieszyć.

 • 2021-09-11 16:42:28

  gość: ~Ja

  (this post was banned by administrator)

 • 2021-09-12 20:28:11

  gość: ~pot

  zwrocic zydom

 • 2021-09-13 09:15:20

  gość: ~edi

  @~pot
  ale to jest własność "Żydów", nie ma co i komu zwracać. A poza tym tacy wszyscy mądrzy jesteście, a jak się to na łeb zawali Wam albo waszym rodzinom, to wtedy będzie wina miasta, burmistrza, że się nie zainteresował - jak w przypadku np. browaru, o doprowadzenie do ruiny niektórzy obwiniają miasto, choć ono do tego obiektu też nic nie ma, a od lat zabezpiecza (a płoty dziwnie znikają, ale to przecież nie nasza wina, bo to nie my je rozkradamy). Ludzie, skąd w Was tyle jadu? Czy to ważne czyja jest ta synagoga, jeżeli może się zawalić i zrobić komuś krzywdę, pomijając już jej wartość historyczną czy zabytkową.

 • 2021-09-13 13:36:44

  gość: ~takitam

  @~edi

  Skoro to jest (jak twierdzisz) własność Żydów, to .... gdzie byli przez te wszystkie lata ?
  Dlaczego nie interesowali się "swoją" własnością.


  gość: ~edi napisał/a:

  //// Czy to ważne czyja jest ta synagoga, jeżeli może się zawalić i zrobić komuś krzywdę, pomijając już jej wartość historyczną czy zabytkową. ////

  Wszystkie te tzw. zabytki, powinno się obfotografować, sfilmować, zeskanować do modelu 3D, po czym jeśli właściciel się nie interesuje lub takowego brak, to wystawić na licytacje.
  Jeśli nie będzie chętnych, to wyburzyć i zlicytować plac i niech buduje tam kto chce i co chce byle nie było uciążliwe dla sąsiadów i okolicy.

  Zwróć uwagę, że po wejście w życie ustawy regulującej kwestie własnościowe, jak grzyby po deszczu .... nagle .... zaczęli się zjawiać pożyteczni idioci podstawiając Żydom niby to ich własność, a drudzy idioci w postaci lokalnych władz, są gotowi do tego jeszcze dopłacić.

  Dlaczego to się robi ?

  Otóż właśnie dlatego, że uwalono amerykańską ustawę 447, czyli próbę kradzieży na niespotykaną skalę zorganizowaną przez amerykańskie żydostwo.
  Inaczej pisząc, nie pykła amerykańska ustawa o zwrocie Żydom tzw. mienia bezspadkowego, to zaczęto gorączkowo szukać "właścicieli" żeby okazało się, że jednak istnieją.

  Całą ta akcja z tablicami żydowskimi, na ziębickich ulicach i teraz ta synagoga.

  Uważasz, że to przypadkowo wszystko się dzieje ?

  Przez dekady pies z kulawą noga się tym nie interesował, czyli ani Żydzi, ani jakiejkolwiek władze, a jak weszła polska ustawa blokująca kradzież, to .... raz-dwa .... będą się znajdować "legalni" właściciele.

 • 2021-09-13 13:57:43

  gość: ~edi

  @~takitam
  Czytaj za zrozumieniem - synagoga ma żydowskich właścicieli i nie trzeba ich szukać. Właścicielem jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i to od kilkudziesięciu lat, a więc żadna nowa ustawa 447 ani inna na tą własność wpływu nie ma.

 • 2021-09-13 16:06:34

  gość: ~takitam

  @~edi

  .... aaaaa to ciekawe, co ta fundacja robiła wcześniej ?

  Jak czytam na stronie tej fundacji, to założona została w 2002 roku, czyli ... jakby nie od kilkudziesięciu lat.
  No i ... dopiero teraz sobie przypomniała że jest właścicielem ?

  Poza tym, ciekawe jak stała się właścicielem tej nieruchomości ?

  gość: ~edi napisał/a:
  /// żadna nowa ustawa 447 ani inna na tą własność wpływu nie ma. ///

  Otóż .... mylisz się.

  Przeczytaj dokładnie ustawę 447.

  Tam nie chodzi o właścicieli sensu stricte, ale o wszystko co kiedykolwiek było żydowskie, ... podkreślam .... żydowskie, a nie Polaków żydowskiego pochodzenia.

  Nigdzie NA CAŁYM ŚWIECIE nie ma takiego prawa, że jakiś naród dziedziczy po kimś tylko dlatego, że ten ktoś należał do tego narodu.
  Wszędzie na świecie, mienie bezspadkowe przechodzi na własność państwa.

  Żydzi chcą coś co znajduje się w Polsce (a co już dawno nie ma właścicieli), tylko dlatego że kiedyś należało to do Żydów.

  To dokładnie tak samo, jakby w USA umarł jakiś bardzo bogaty Polak do którego należał jakiś koncern, który nie mając rodziny i nie zostawiając spadku, po prostu pozostawił ten majątek, a jakaś polska organizacja domagała się od USA że skoro był Polakiem, to ten majątek należy się tej organizacji lub państwu polskiemu.
  Czyli ... IDIOTYZM w czystej postaci.

  Poza wszystkim jednak, nie widzę NAJMNIEJSZEGO POWODU żebyśmy my wszyscy ze swoich podatków dokładali się do utrzymania jakiegoś żydowskiego obiektu.

  Co więcej, wobec bezczelnej postawy państwa Izrael + żydowskiej nowojorskiej mafii, państwo Polskie powinno CAŁKOWICIE zerwać wszelkie stosunki dyplomatyczne z państwem Izrael, a całą załogę tego państwa uznać za persona non grata.
  Dodatkowo (a może .. przede wszystkim) państwo polskie powinno zaprzestać finansowania JAKIEJKOLWIEK DZIAŁALNOŚCI związanej z żydostwem.

  Oczywiście jeśli znajdzie się w Polsce jakaś organizacja żydowska która ze swoich środków zechce odbudowywać swoje obiekty, to ... proszę bardzo.

  Nie widzę tylko powodu, dla którego to my mamy w tym uczestniczyć i za to płacić.

  Czy w Ziębicach nie ma ważniejszych bardziej potrzebnych zadań do realizacji niż współfinansowanie jakiegoś żydowskiego obiektu ?

  =============
  Tak na marginesie, to w Izraelu nie ma ANI JEDNEJ POLSKIEJ ORGANIZACJI która byłaby współfinansowana przez Izrael.

 • 2021-09-13 16:44:45

  gość: ~Edi

  @~takitam
  Będziesz chłopie. Dowiedz się kiedy gmina Ziębice pozbyła się synagogi. To że fundacja powstała w 2002 r. nie ma nic do rzeczy. Jak powstała III RP to znaczy, że Polska też wcześniej nie istniała i nie było polskiej własności państwowej? Zamiast pouczać innych sam się doucz, bo zabierasz głos w każdej sprawie i wszystkich krytykujesz. A może tak pod własnym nazwiskiem na publicznych forach np. na FB.

 • 2021-09-13 17:04:16

  gość: ~takitam

  gość: ~edi napisał/a:
  /// A może tak pod własnym nazwiskiem na publicznych forach np. na FB. ///

  Rozumiem, że edi to Twoje imię i nazwisko w jednym ?
  Poza tym, to forum (czy dyskusja) już nie jest publiczne ?

  FB to żydowski wynalazek i ... nie miałbym z tym żadnego problemu gdyby nie to, że roszczą sobie prawo do cenzurowania treści.
  Dlatego nie mam konta na FB i nie mam zamiaru go mieć.
  Z podobnych powodów nie mam konta na innych tego typu portalach.

  Tu jeszcze się można w miarę swobodnie wypowiedzieć, dlatego piszę tutaj.

  Wracając do meritum, to W OGÓLE NIE INTERESUJE MNIE czy gmina się pozbyła synagogi czy nie.

  Ważne, że wszyscy będziemy dopłacać do utrzymania i zapewne remontu tego "niezwykle potrzebnego" ziębiczanom obiektu.

  Sam obiekt, .... jak każdy budynek, czyli ..(jak już pisałem) ani on mnie ziębi ani grzeje, ale .... za jego remont i utrzymanie niech płaci właściciel.
  Jeśli go nie stać, a wystawić na sprzedaż nie chce, to obciążyć kosztami rozbiórki w razie gdyby obiekt był zagrożony katastrofą budowlaną, po czym jeśli rzeczywista zagrożenie wystąpi, to rozebrać obiekt na koszt państwa, a tern po nim sprzedać.
  Kto będzie miał ochotę pooglądać sobie synagogi, to ... w Polsce ich nie brakuje, a jak komuś mało, to nich jedzie do żydowa.

 • 2021-09-13 17:27:28

  gość: ~Edi

  @~takitam
  Można się swobodnie wypowiedzieć bo anonimowo? Ja nie obrażam nikogo, nie twierdzę, że znam się na wszystkim tak jak ty. To aż szkoda że nie chcesz się przyznać jak się nazywasz. Taki geniusz się marnuje i nie może liczyć na uznanie.

 • 2021-09-13 20:37:28

  gość: ~takitam

  @~Edi

  Po pierwsze, skoro tak promujesz jawność (czyli nazwiska) to zaświeć przykładem.

  Po drugie, wskaż w którym miejscu kogoś obraziłem.

  Po trzecie, wskaż kiedy i gdzie napisałam, że znam się na wszystkim.

  No i na koniec ... nigdy i nigdzie nie liczę na jakiekolwiek uznanie.

  Powtórzę ponownie, że ... ja tylko komentuję to uznam za warte skomentowania i NIKOMU NIE MUSI SIĘ TO PODOBAĆ.

  Masz swoje zdanie w jakiejś kwestii, OK .. Twoja sprawa.
  Ja mam też swoje zdanie i je przedstawiam w sposób który uznaję za stosowne.

 • 2021-09-16 15:35:58

  gość: ~WASZE ULICE NASZE KAMIENICE

  @~pot

  Apel do wszystkich skurwysynów trzymających swoje brudne polskie łapy na majątkach moich przodków.

  Oddajcie wszystkie kamienice skurwysyny. Jak wam nie wstyd?
  Zachowujecie się jak hieny. Podczas gdy moi przodkowie po nocach uczyli się języków obcych i trudnej sztuki kupiectwa, wasi przodkowie byli zwykłymi śmieciami i psami i przetrwaniali te nieliczne śmieci, które mieli chlając i współpracując z nazistami. ODDAJCIE MAJĄTKI JESZCZE RAZ POWTARZAM! Zanim wielka moc Izraela sama się o nie upomni. Polska oddaj majątki, które zagrabiłaś mojemu ludowi!

  https://www.youtube.com/watch?v=dISqLBcBpg0

 • 2021-09-17 09:46:38

  gość: ~Kamienica

  ostatnio dodany post

  @~WASZE ULICE NASZE KAMIENICE Zarzuć mnie na swoje plecy i wio.

 • 2021-09-14 16:26:11

  gość: ~Ja

  Precz z żydowskim ścierwem.

 • 2021-09-15 13:46:35

  gość: ~Ja

  Co pisze w Oświęcimiu na kominie? Żydzi górą

REKLAMA