Express-Miejski.pl

W Ziębicach obowiązują nowe stawki za dostawę wody i odprowadzenie ścieków. Jest nieco drożej

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Od 9 września weszły w życie nowe stawki cenowe za dostawę wody oraz odprowadzenie ścieków na terenie gminy Ziębice. Będzie nieco drożej niż dotychczas.

Zgodnie z nowym cennikiem za zużyty metr sześcienny wody mieszkańcy zapłacą 4.31 zł brutto. W porównaniu do poprzedniego okresu rozliczeniowego cena wzrosła o 11 gr.

Podwyżka na podobnym poziomie dotyczy też odprowadzania ścieków z gospodarstw domowych. Dotychczas za metr sześcienny płacono niespełna 7.40 zł brutto, a od 9 września będzie to kwota 7.53 zł brutto.

Opłaty abonamentowe pozostają bez zmian i wynoszą 5.40 zł brutto.

Warto zaznaczyć, że wysokość cen i stawek opłat za wodę i ścieki została przyjęta na okres trzech lat i każdego roku będzie wzrastała. Ceny na kolejne lata zostały umieszczone na grafice poniżej.

Z czego wynikają podwyżki?

Od dnia 9 września obowiązują nowe stawki za usługę dostarczania wody i za usługę odbioru ścieków w gminie Ziębice. Poprzednia taryfa obowiązywała w okresie od 10.06.2018r. do 09.06.2021r. Taryfy sprawdza merytorycznie, rozpatruje i zatwierdza organ regulacyjny tj. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Z uwagi na długi proces decyzyjny organu regulacyjnego zmiana cen następuje dopiero we wrześniu zamiast w czerwcu br.

Sposób określania taryf zawarty jest w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (z 2 marca 2018 r. poz.472) i polega na ustaleniu niezbędnych przychodów Zakładu Wodociągów na podstawie kosztów poniesionych w okresie poprzedzającym nową taryfę (analiza kosztowa obejmuje 3 lata wstecz). Koszty te zostały dokładnie przeanalizowane i ustalone na najniższym możliwym poziomie mając na uwadze ochronę odbiorców usług przed nieuzasadnionym wzrostem cen.

Koszty cenotwórcze w taryfie to przede wszystkim koszty:

- amortyzacji (z i tak obniżonymi stawkami) liczonej od majątku, który został zbudowany przez Zakład Wodociągów jak i przekazanego zakładowi np. od gminy w ramach inwestycji kanalizacyjnych,
- wynagrodzeń z narzutami (wzrost płacy minimalnej),
- zużytych materiałów (wzrost cen materiałów zużywanych na utrzymanie i konserwacje sieci wodno-kanalizacyjnych),
- koszty usług (wynikające z przepisów takie jak pomiary, badania i analizy wody i ścieków, opłaty leasingowe, wzrost kosztów usług remontowych)
- podatki i opłaty (w tym podatek od nieruchomości, na których znajdują się urządzenia wodociągowe służące do obsługi wydobycia i dostawy wody oraz odbioru ścieków opłaty za korzystanie ze środowiska ustalone przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie)
- koszty obsługi bankowej (odsetki i prowizje)

Podstawą kosztów ujętych w taryfie są podpisane umowy lub uzgodnienia lub jeśli takowych brak wskaźniki makroekonomiczne z „Wytycznych dotyczących stosowania jednolitych wskaźników makroekonomicznych będących podstawą oszacowania skutków finansowych projektowanych ustaw” podawanych przez Ministra Finansów. A to oznacza, że np. cena energii skalkulowana w taryfie jest wzięta z umowy z 2021 r. W przypadku zapowiadanego i spodziewanego znacznego wzrostu kosztu energii elektrycznej może się okazać konieczne wnioskowanie o skrócenie obowiązującej nowej taryfy i jej zmianę.

Aktualne stawki określone w opublikowanej taryfie stanowią wynik daleko idącego ograniczenia kosztów Zakładu Wodociągów i zminimalizowania oddziaływania powszechnego wzrostu cen na wzrost ceny za dostawę wody i odbiór ścieków.

                                                                 Magdalena Zakrzeczowska
                                                                           ZWiK Ziębice

em24.pl

16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Ziębicach obowiązują nowe stawki za dostawę wody i odprowadzenie ścieków. Jest nieco drożej

  2021-09-13 13:58:48

  gość: ~Rysiek

  Państwo dobrobytu i ogólnej szczęśliwości to i ceny muszą rosnąć

 • 2021-09-13 16:41:21

  gość: ~takitam

  To tylko preludium do POTĘŻNYCH PODWYŻEK ZA WSZYSTKO, bo .... niejaki Morawiecki et consortes, najzwyczajniej w świecie sprzedał Polskę brukselskim durniom za przysłowiowe świecidełka.

  Zobaczycie, jak za kilka lat zacznie obowiązywać już na całego ten cały "zielony ład" .
  Wtedy cena prądu wrośnie (to nie żart) kilkakrotnie, a co za tym idzie, WSZYSTKO PODROŻEJE.

  Wszystko to w imię chorego pomysłu Niemiec na zieloną energię której .... NIKT NIE POTRAFI WYTWORZYĆ w sensownym stopniu, a jeszcze bardziej detalicznie, Polska będzie musiała płacić OLBRZYMIE KARY za tzw. emisję CO2 przy okazji likwidując elektrownie węglowe (a innych nie mamy) .

  Wszystko (powtórzę) w imię niemieckiego debilizmu.

  No chyba, że Polacy się w porę opamiętają i wybiorą sensowną władzę, nie patrzącą na niemieckie mrzonki.

  Inaczej pisząc, im szybciej opuścimy UE tym lepiej.
  Jeśli nie, to Polska stanie się jedną z republik bananowych na wzór republik radzieckich.

  Nie przejmować się gadaniną typu ... kto nas obroni ? .... sami nic nie znaczymy i tym podobnymi bzdurami.

  Powinniśmy się uzbroić po zęby jako naród i TYLKO TO zapewni nam jako taki spokój.

  Trzeba pamiętać, że od początku wszelkich sojuszy które zawarliśmy na przestrzeni wieku, kraje które miały być sojusznikami NIE WYWIĄZAŁY SIĘ ze zobowiązań sojuszniczych.

  Nie inaczej będzie teraz, więc tylko własna silna armia + uzbrojeni obywatele, mogą stanowić realną siłę z którą chcąc-niechcąc każda armia będzie musiała się liczyć.

  Proszę popatrzeć na casus Afganistanu.
  Mały, biedny kraj z pasterzami ganiającymi z kałasznikowami, a .... tak rosyjska jak i amerykańska armia poniosła tam klęskę.

  Nie dlatego, że nie umieli walczyć lub nie chcieli.
  Po prostu, kraj w którym niemal KAŻDY MA BROŃ W DOMU, jest BARDZO, BARDZO CIĘŻKO PODBIĆ.

  Tak więc powtórzę, że tylko własna mocna armia oparta na własnym (może nie najnowocześniejszym) uzbrojeniu + uzbrojeni obywatele, to gwarant wolności.

  Kończąc, apeluję o mądre głosowanie w najbliższych wyborach.
  Głosujcie na ludzi którym zależy PRZEDE WSZYSTKIM NA POLSCE, a nie na eurokołchozie.

 • 2021-09-13 21:36:28

  gość: ~Bbq

  @~takitam
  Jestes żałosny

 • 2021-09-13 23:33:29

  gość: ~takitam

  @~Bbq

  Zamiast przedstawić swoje argumenty, silisz się na wycieczki osobiste i to w dodatku bez polotu.

 • 2021-09-14 14:03:41

  gość: ~polak

  @~takitam Pomyliła ci się UE z NATO.
  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich.
  NATO, Sojusz Północnoatlantycki – układ wojskowy. Głównym celem istnienia NATO jest obrona militarna członków sojuszu. Sojusz opiera się na zasadzie kolektywnej obrony, zgodnie z jego podstawowym założeniem, że napaść zbrojna na jednego z członków uważana jest za atak przeciw wszystkim członkom.

 • 2021-09-14 20:13:50

  gość: ~takitam

  @~polak

  Nic mi się nie pomyliło.

  Przeglądnij sobie dyskurs trwający w mediach wszelakich tudzież opnie komentatorów politycznych.

  Zdecydowana większość z nich, jako walor pozostawania w UE przedstawia hipotetyczną obronę członków UE właśnie przez struktury unijne.

  Oczywiście NATO ma w założeniu pełnić rolę sojuszu, ale ... jeszcze raz przypomnę, że takie same sojusze mieliśmy przed drugą wojną i .... CO Z TEGO ?
  Niemcy + Rosja napadły na Polskę, a nasi "sojusznicy" zastanawiali się co robić, jednocześnie śląc (tradycyjnie) wyrazy ubolewania tudzież oburzenia, a nawet (po czasie oczywiście) wypowiedziały Niemcom wojnę nie podejmując jakichkolwiek działań militarnych.

  Nie inaczej będzie i teraz.
  Tym bardziej patrząc jak USA (czyli główny sojusznik) potraktował nie tylko rząd w Afganistanie, ale nawet własnych obywateli.

  Dlatego powtórzę, że .... TRZEBA SIĘ ZBROIĆ ILE WLEZIE + wyjść jak najszybciej z eurokołchozu.

 • 2021-09-15 18:42:50

  gość: ~Wolny

  @~polak
  Juz takich sojusznikow mielismy wczesniej. UEi NATO tzn.jedno i drugie gowno warte. Jak beda nas napadac to jeszcze im pomoga. Powtorka z rozrywki a narod zadowolony.

 • 2021-09-18 14:43:45

  gość: ~polityk

  @~Wolny
  Według Ciebie powinniśmy opuścić UE i NATO. Zostaniemy sami w środku Europy, wrócą granice potrzebna będzie wiza, paszport, pozwolenie na pracę itp. Putin i cała reszta tylko czekają na taką okazję. Przeprowadź się na Ukrainę albo na Białoruś tam tak właśnie mają.

 • 2021-09-18 15:17:05

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  @~polityk

  Ani UE, ani NATO ... UWAGA .... NIE OBRONIĄ NAS W RAZIE W.

  Dlaczego ?

  Bo jak uczy historia, pomagać sojusznikom i wywiązywać się z traktatów, ci więksi będą tylko wtedy kiedy im się to będzie opłacać i wiesz co ? ... wcale im się nie dziwię.

  Co bowiem zyskiwałyby USA na angażowania się w konflikt zbrojny w Polsce ?
  Co tu takiego jest do obrony, co potrzebne jest USA ?
  Co my Polacy możemy zaoferować w zamian ?

  Polityka to nie bajki o królewnie śnieżce czy innym jelonku Bambi gdzie ten silniejszy bezinteresownie pomaga słabszemu.
  Polityka to po prostu wielki targ na którym na swoich "straganach" poszczególne kraje wystawiają swoje towary i się nimi wymieniają.
  Teraz należy się zastanowić, co wystawiają np. takie USA, a co wystawiamy my.

  Przecież nawet gdyby USA weszły w konflikt zbrojny z Rosją na terenie Polski, to Polska stałaby się po prostu poligonem doświadczalnym dla obu armii.

  Poza tym, USA muszą mieć (jak wyżej napisałem) jakiś interes w tym, żeby pchać olbrzymie kwoty, sprzęt wojskowy i swoich żołnierzy w celu obrony takiej np. Polski.

  Teraz wskaż, jaki interes mają USA i całe NATO w tym żeby bronić naszego kraju ?

  Przecież pomimo podpisanych traktatów i innych umów międzynarodowych przed 2 wojną światową, KOMPLETNIE NIKT się z nich nie wywiązał, bo najzwyczajniej w świecie nikt nie miał zamiaru umierać za Polskę nie mając w Polsce żadnych znaczących interesów.

  Dlatego nauczeni prze historię, powinniśmy LICZYĆ TYLKO NA SIEBIE i zbroić się na potęgę, nawet kosztem nieznacznego zubożenia innych gałęzi państwa.
  Jedyne co mamy w tej chwili (jak i na przestrzeni dziejów) do zaoferowania to swój własny honor i obyśmy mogli go utrzymać jak najdłużej się da będąc uzbrojonym narodem.

  Co do UE, to zobacz co się w tej chwili dzieje.
  Przecież UE już JAWNIE robi wszystko żeby pozbyć się Polski i Węgier z UE, bo te kraje chcą po prostu tylko tyle, żeby przestrzegać podpisanych traktatów.
  UE (czytaj Niemcy) nie mają zamiaru przestrzegać traktatów, więc prą zupełnie oficjalnie do wyrzucenia Polski, Węgier, a nawet Włoch z UE.
  Przecież półgębkiem, co niektórzy politycy unijni wprost mówią, że nowa UE ma być konglomeratem tych najbogatszych państw i .... TO WSZYSTKO.

  Nie widzę zatem powodów, żeby trwać w UE za wszelką cenę.

  Po prostu, jeśli się nam (jako Polsce) to nie opłaca, a nie opłaca się, to należy wyjść z UE.

  Czy Ty naprawdę sądzisz, że olbrzymia bieda która nas czeka jeśli nadal będziemy trwać w UE (zielony niemiecki ład) to cena którą warto zapłacić za możliwość przekraczania granicy bez paszportu ?

  Co więcej, uważam, że po opuszczeniu UE (obu jak najszybciej) będziemy mogli lepiej wykorzystać nasze położenie geograficzne i w razie gdyby nasi sąsiedzi z zachodu mieli jakieś ale co do współpracy gospodarczej, to należy rozważyć możliwość wprowadzenia takich regulacji (chociażby cła czy opłaty z tranzyt) które mocno uderzą Niemców po kieszeni, a będąc poza UE mielibyśmy takie możliwości .... bo teraz to UE decyduje co nam można, a co nie.

  Poza tym, Niemcy, Francja czy Holandia, odcięci od rynków Europy wschodniej raz-dwa poczuliby że dławią się swoimi towarami, a biedna Afryka ich po prostu nie kupi.

  Reasumując, nie widzę absolutnie żadnego powodu żeby nadal pozostawać w UE, a tzw. doktrynę obronną NATO można sobie między bajki włożyć.
  Fajnie to wszystko wygląda na papierze, ale jak przyjdzie realna rzeczywistość, czyli np. wojna, to każdy dba o własną d_pę niezależnie od podpisanych traktatów czy obecności w paktach.
  Tak było, jest i będzie.

 • 2021-09-14 18:20:29

  gość: ~Nick

  @~takitam
  W/g Ciebie na kogo mamy glosować, skoro już taką prowadzisz aktywację członków to napisz, śmiało.
  Polska liczy 38 milionów to jaką armię mozemy powołać aby się oprzeć rosyjskiej nawałnicy a chinskiej.
  A wiesz ile kosztuje nowy czołg albo samolot. Czyli proponujesz aby pić wode z rzeki załatwiac się pod drzewem a płacić na armię.
  A korzystasz ze smartfona, gps i innych dobrodziejstw nauki? Czyli popierasz eurokołchoz tylko ich nie lubisz
  Zastanawiałeś się nad zmianą lekarza?

 • 2021-09-14 20:32:06

  gość: ~takitam

  @~Nick

  Każdy głosuje na kogo uważa za stosowne.
  Nie napisałem na kogo konkretnie ktoś ma głosować, bo każdy ma swój rozum.

  Niemniej jednak, np. ja ... w tym momencie jestem w stanie zagłosować na (niestety znowu mniejsze zło) czyli ... Konfederację.

  Uzbrojenie narodu nie ma na celu wygranie wojny z ruskimi, a tylko bardzo silne zniechęcenie do rozpoczęcia takiej wojny ze strony Rosji, bo uzbrojony naród, nawet tylko (patrz Afganistan) w te kałasznikowy, to naród który bardzo ciężko jest podbić, a koszty prowadzenia takiej wojny są niewspółmierne do ewentualnych korzyści.

  Pomyśl chwilę, ... Rosja raczej nie napadnie na uzbrojoną Polskę, bo ... po cy by miała ?
  Co tu w tej Polsce takiego jest, żeby na nią napadać ?
  Nie mamy rzadkich surowców, ropy, gazu, ani instytutów naukowych z unikalnymi rokującymi technologiami.
  Po jaką cholerę zatem taka Rosja miałaby się wykrwawiać latami (że znowu przypomnę Afganistan) walcząc z Polakami właściwie o nic.

  Co innego gdybyśmy byli (jak teraz) nieuzbrojeni.

  Wtedy Rosja mogłaby napaść na Polskę nie dla korzyści, a dla (jak zwał tak zwał) prestiżu i pokazania światu, że jeszcze są mocarstwem, tak żeby bały się jej Chiny i USA.

  ... a jeśli o Chinach mowa, to po co Chińczykom Polska ?
  Jeśli mieliby napadać na jakiś kraj w Europie, to (z w/w względów) raczej na bogatszy.


  gość: ~Nick napisał/a:
  /// Czyli proponujesz aby pić wode z rzeki załatwiac się pod drzewem a płacić na armię.///

  Pić wodę z rzeki i załatwiać się pod drzewem mogą tylko żyjący.

  Zatem jeszcze raz odnosząc się do powyższego, powszechne zbrojenie w moim mniemaniu powinno polegać na powszechnym (jak w USA) dostępnie do broni dla każdego Polaka który nie choruje na choroby psychiczne.

  Każda armia zastanowi się 10 razy czy warto wchodzić do kraju gdzie każdy obywatel napadniętego kraju ma broń, bo chociaż taka uzbrojona i napadnięta Polska zapewne wojny by nie wygrała z Rosją, to jednak Rosja licząc ewentualne koszty i straty, zapewne nie będzie ryzykować, bo chociaż wojnę możliwe iż by wygrali, to jednak zwycięstwo takie byłoby typowo pyrrusowe.

 • 2021-09-18 14:35:07

  gość: ~polak

  @~takitam
  Był czas na to żeby wybudować elektrownię jądrową już dawno, teraz płacz. Mamy rzeki, można budować zbiorniki jeziora a przy nich elektrownie, tylko trzeba chcieć.

 • 2021-09-14 14:13:26

  gość: ~obywatel

  Będą nas kroić na kasę ile się tylko da, brawo PIS do zobaczenia przy urnach, wasza ustawa doprowadziła do tych podwyżek. W budynkach wielolokalowych potraficie tylko doliczać uchyby za wodę. Mi przez dwa miesiące doliczyliście do faktury 6 metrów sześciennych, faktura do zapłaty 500 zł. Witamy w Polsce.

 • 2021-09-14 16:23:13

  gość: ~Ja

  (this post was banned by administrator)

 • 2021-09-15 13:45:16

  gość: ~Ja

  PiS iory durne na Sybir.

 • 2021-09-17 10:29:08

  gość: ~obywatel

  Macie dobrą zmianę i nowy polski ład.

  - Podwyżki za wodę i ścieki ceny wzięte z kosmosu szok.
  - podwyżki za gaz 7,5%
  - podwyżki za prąd.
  - podwyżki mandatów od grudnia
  - podwyżki paliw, benzyna olej napędowy, autogaz LPG
  - podwyżka za śmieci.
  I wiele innych.

  Dla emerytów dają 14 emeryturę w najniższej kwocie, wszystko oddacie w podwyższonych opłatach.

 • 2021-09-17 15:07:38

  gość: ~takitam

  @~obywatel

  ... a trzeba dodać, że ... to dopiero początek.

  Nasz pożal się boże rząd, zgodził się NA DOSŁOWNIE WSZYSTKO co UE podesłała do podpisania, czyli .... jak wejdą te wszystkie europejskie zielone łady, to możliwe że dopiero wtedy Polacy zrozumieją, że eurokołchoz = ZSRR w niemal niezmienionej postaci.
  Banda debili z Niemiec i Brukseli, siedząc na tych swoich stołkach zachowuje się DOKŁADNIE tak samo jak swego czasu inna banda debili nazywana żartobliwie najwyższa rada Związku Radzieckiego, czyli oni myślą, że wystarczy wydać rozporządzenia, dyrektywy i wytyczne, a przyroda i fizyka się dostosują, że o ludziach nie wspomnę.

  KOMPLETNIE NIE ROZUMIEJĄ, że to całe centralne planowanie MUSI SIĘ SKOŃCZYĆ i skończy się DOKŁADNIE TAK SAMO jak skończyła Rosja pod bolszewickim butem, czyli bród, smród i ubóstwo na ... dekady całe.
  Przy czy Rosja nie upadła całkowicie, bo .... miała (i ma) surowce + po drugiej światowej doiła gospodarki tzw. bloku wschodniego.

  UE (czytaj Niemcy) nie mają ani jednego, ani drugiego, więc skończą z milionami muzułmańskich emigrantów i będzie bieda jeszcze większa niż w ZSRR.

  Nie rozumiem również osłów z naszego rządu i z PiS-u .
  Uporczywie twierdzą, że chcą pozostać w UE nawet jeśli to się KOMPLETNIE NIE OPŁACA.
  No durnie po prostu.

  Mam nadzieję, że za kilka lat, jak Polacy słusznie powiążą zielony europejski ład z biedą i podwyżkami, to wybiorą w końcu kogoś rozsądnego (może Konfederację ?) do rządzenia, a ci z marszu ogłoszą Polexit i to nie taki jak Wielka Brytania, tylko NATYCHMIASTOWY.

REKLAMA