Express-Miejski.pl

Częstsze kontrole w rejonie szkół w ramach akcji pn. Bezpieczna droga do szkoły

Policjantów będzie można częściej spotkać m.in. przy przejściach dla pieszych w pobliżu szkoły fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

Wakacje dobiegły końca. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, to priorytet dla policjantów w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym. 

- Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze. Aby dzieci i młodzież mogły bezpiecznie docierać na lekcje niezbędna jest odpowiedzialność i zarówno ze strony najmłodszych, jak i kierowców. Tylko takie połączenie pozwoli na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji w czasie trwającego już roku szkolnego - mówi Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

We wrześniu, gdy dzieci wracają do szkół, natężenie ruchu w pobliżu placówek oświatowych oraz na przejściach dla pieszych tradycyjnie wzrasta. Kierowcy powinni być na to przygotowani i zachować szczególną ostrożność w takich miejscach. - Dzieci w wieku szkolnym nie zawsze potrafią bezpiecznie poruszać się po drogach. Należy więc wobec nich zastosować zasadę ograniczonego zaufania i założyć, że nie zawsze muszą zachować się w taki sposób, jak osoba dorosła, znająca przepisy. Policyjne patrole, pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych - dodaje policjantka.

Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci. O to, by droga do szkoły była dla nich bezpieczna muszą zadbać jednak nie tylko kierowcy, poruszający się w okolicy szkół. Dlatego policja przypomina:

Rodzicu, opiekunie:

  • dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
  • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących pojazdami,
  • ucz i przypominaj zasady prawidłowego poruszania się po drodze.

Kierowco:

  • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami,
  • wysadzaj dziecko z samochodu od strony chodnika lub pobocza,
  • zachowaj ostrożność w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a szczególnie przed przejściem dla pieszych.

Nauczycielu:

  • pokaż dzieciom bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
  • ucz dzieci świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA