Express-Miejski.pl

Dochody własne w czasach pandemii. Jak wypadły samorządy z powiatu ząbkowickiego? [ranking]

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Rok 2020 był wyjątkowo trudny dla wszystkich, włączając w to samorządy terytorialne. Pandemia COVID-19 miała także ogromne znacznie dla finansów samorządowych.

Z jednej strony kryzys, będący skutkiem zamykania gospodarki z przyczyn sanitarno-epidemiologicznych, zmniejszył dochody budżetowe. Wynikało to nie tylko z niższych wpływów podatkowych płaconych przez firmy czy tracących część dochodów mieszkańców, ale także np. ze zmniejszenia wpływów ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej czy z presji przedsiębiorców na przyznawanie zwolnień z podatku od nieruchomości czy obniżanie stawek czynszowych w lokalach komunalnych. Z drugiej strony rosły niektóre wydatki, np. związane z dezynfekcją ulic, budynków publicznych, dodatkowym wyposażeniem niezbędnym dla zdalnego nauczania czy zwiększonymi dopłatami do transportu publicznego.

Publicyści Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowali ranking, w którym nie przedstawiają co prawda całościowej analizy skutków pandemii dla finansów gmin, powiatów i województw, ale przyglądają się jak w ostatnim roku zmieniła się wielkość dochodów własnych samorządów w porównaniu z 2019 rokiem. - Trzeba przy tym pamiętać, że wynikała ona nie tylko ze zmian gospodarczych będących następstwem pandemii i polityki lockdownów. Była także pokłosiem zmian w polityce podatkowej, a zwłaszcza ewolucji przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych. Bardzo trudno precyzyjnie oddzielić od siebie te dwa czynniki. Nie próbujemy tego robić, ograniczając się tylko do stwierdzenia, jaki był łączny efekt tych procesów - mówią autorzy rankingu.

W skali całego sektora samorządowego dochody własne (w cenach stałych) spadły w roku 2020 w porównaniu z poprzednim o nieco ponad 2 proc. To niewielki spadek, znacznie mniejszy niż prognozowany przez wielu ekspertów oczekujących bardziej apokaliptycznych rozmiarów skutków finansowych zamykania gospodarki. - Być może te poważniejsze konsekwencje są jeszcze przed nami, ale w 2020 roku zmiana w tym zakresie była bardzo umiarkowana - dodają.

W powiecie ząbkowickim największy spadek dochodów własnych w odniesieniu do 2019 roku zanotowała najmniejsza gmina Ciepłowody. To spadek o ponad 7 proc. Tylko 143 samorządy spośród 1533 gmin wiejskich w kraju zanotowały większą stratę z dochodów PIT i CIT. Z czego to wynika?

- Jednym z powodów był m.in. brak zainteresowania kupnem działek na ul. Spokojnej, które planowaliśmy sprzedać i dochód z których mieliśmy wpisany w plan dochodów. Drugi powód to niższa opłata eksploatacyjna otrzymana z kopalni Targowica. Zakładaliśmy, że będzie to kwota 230 tys. zł, a otrzymaliśmy połowę mniej, co dla naszego małego budżetu jest kwotą znaczącą. W 2019 roku ta opłata była większa. Oczywiście do niższych dochodów przyczyniła się także pandemia koronawirusa. Byli przedsiębiorcy, którym umorzyliśmy podatki, były też firmy, które ze względu na koronawirusa zawiesiły swoje funkcjonowanie, bądź funkcjonowały w ograniczonym zakresie, a pokłosiem tego były mniejsze wpływy do budżetu aniżeli zakładaliśmy - wyjaśnia Łukasz Białkowski, wójt Ciepłowód.

Mimo trudnego okresu, rok z nadwyżką dochodów własnych w porównaniu do roku wcześniejszego zanotowały dwie gminy - to gmina Bardo, gdzie nadwyżka wyniosła 0.19 proc. i gmina Ząbkowice Śląskie, gdzie nadwyżka wyniosła 0.96 proc. 

- Gmina Ząbkowice Śląskie odnotowała w 2020 roku wzrost dochodów własnych o 0.96 proc. w stosunku do roku 2019 ze względu na kilka aspektów związanych bezpośrednio z rozwojem całej gminy Ząbkowice Śląskie. Na uzyskanie tak dobrego wyniku miał wpływ rozwój budownictwa zarówno jednorodzinnego jak i wielorodzinnego, sprzedaż nieruchomości należących do gminy jak i w obrocie prywatnym oraz coraz większa liczba podmiotów gospodarczych, które prowadzą swoją działalność w gminie Ząbkowice Śląskie. To wszystko wpływa na większe wpływy podatkowe. Cieszy również fakt, że w przedstawionym rankingu jesteśmy liderem w okręgu wałbrzyskim i znajdujemy się na szóstym miejscu w województwie dolnośląskim. Nie był to łatwy rok, ale jak widać udało się go udanie zakończyć - mówi Marcin Orzeszek, burmistrz Ząbkowic Śląskich.

Zmiana wielkość dochodów własnych samorządów w 2020 roku w porównaniu z 2019 rokiem w gminach powiatu ząbkowickiego:

Miejsce w rankingu

Gmina

 Zmiana wielkości dochodów

302 / 610 – gminy miejsko-wiejskie

Bardo

0,19

144 / 1533 – gminy wiejskie

Ciepłowody

-7,08

323 / 1533 - gminy wiejskie

Kamieniec Ząbkowicki

-2,89

276 / 1533 - gminy wiejskie

Stoszowice

-3,87

189  / 267 - miasta powiatowe

Ząbkowice Śląskie

0,96

160 / 610 - gminy miejsko-wiejskie

Ziębice

-3,45

282 / 610 - gminy miejsko-wiejskie

Złoty Stok

-0,15

em24.pl

16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Dochody własne w czasach pandemii. Jak wypadły samorządy z powiatu ząbkowickiego? [ranking]

    2021-08-13 21:02:56

    gość: ~mieszkaniec

    Był taki okres za wójta Fleszara gdy wielu miejscowościom nadawano prawa miejskie, miedzy innymi Bardo Śląskie, Złoty Stok oraz proponowano (znacznie większej miejscowości): Kamieniec Ząbkowicki. Administrujący wójt nie wyraził zgody na przemianowanie ponieważ gmina poniosła by straty. Wynikało to z tego, że obciążenia finansowe podmiotów gospodarczych były u nas niższe więc wielu korzystało z tego tytułu a to z kolei przynosiło gminie dodatkowe zyski. Obecnie Kamieniec jest miastem i kto na tym zyskał???

  • 2021-08-13 21:35:58

    gość: ~Mieszkanka

    @~mieszkaniec
    Chyba oczywiste?

  • 2021-08-14 00:23:52

    gość: ~ja

    @~mieszkaniec
    złoty stok prawa miejskie ma już od bardzo dawna

  • 2021-08-14 07:16:26

    gość: ~Jasiu

    @~mieszkaniec
    Badro miastem było już w 14 wieku, a nie za jakiegoś Fleszara.

  • 2021-08-13 23:35:50

    gość: ~Mason

    Za upadek gospodarczy spowodowany bezsensownymi lockdownami,za śmierć blisko 200tyś ludzi którzy na czas nie dostali się do lekarza,za bankructwo wielu firm ,za ruinę ludzi którzy w tych firmach pracowali odpowiadają Ci sami ludzie.To żydowski rząd z żydowskim prezydentem oraz miałka opozycja utrzymująca kowidową narrację.Tak wszyscy oni odpowiadają za to co się dzieje.Wszyscy oni siedzą w kieszeni wielkich korporacji farmaceutycznych,którzy są jedynym beneficjentem swiatowej sytuacji.Skorumpowana WHO oraz media w której znakomita większość należy do finansjery żydowskiej podkręca tą narrację i za niedługo ogłoszą 4 falę.

  • 2021-08-14 08:22:09

    gość: ~Wiesława

    @~Mason
    Ty też nie dostałeś się na czas do lekarza.

  • 2021-08-14 13:53:39

    gość: ~ciekawe

    @~Mason
    Są upały. Dla ochłody napij się zimnej wody a jak wychodzisz z domu to załurz kapelusz. Pierdoła saski.

  • 2021-08-14 14:51:00

    gość: ~abc

    @~ciekawe
    Do oślej ławy pół analfabeto i "załurz" sobie łeb prezerwatywę aby wszyscy wiedzieli jak cie nazywać.

  • 2021-08-14 15:02:31

    gość: ~Analfabeta

    @~abc Musisz się dośiąść - półanalfabeto.

  • 2021-08-14 15:44:57

    gość: ~abc

    @~Analfabeta
    To zwykła nawet nie literówka ,miało być bez spacji ,ale palce już nie takie delikatne.Ale skoro tego nie rozróżniasz , trudno, muszę żyć z piętnem półanalfabety.

  • 2021-08-15 10:06:05

    gość: ~as

    @~Analfabeta
    dośiąść-ty też.

  • 2021-08-14 14:58:52

    gość: ~Autor

    @~Mason
    Ja PiSu nie popieram ale co ty z tymi żydami jakąś fobię masz faszystowską

  • 2021-08-14 16:56:58

    gość: ~Ja

    J...ć PiS i żydów

  • 2021-08-14 17:55:09

    gość: ~ciekawe

    @~Ja
    A masonów nie? Brak konsekwencji w rozumowaniu.

  • 2021-08-15 06:49:27

    gość: ~takitam

    Ziębice -3,45

    Więcej hal sportowych.
    Więcej remontów bibliotek.
    Więcej remontów kościółków.
    Więcej bzdur typu winda w bibliotece czy Centrum Informacji Turystycznej.

    Słowem więcej tego typu idiotyzmów, a wyniki będą "jeszcze lepsze"

    Czy ta baraneria nie rozumie, że w/w "inwestycje" nie są w żadnym przypadku inwestycjami, a tylko i wyłącznie obciążeniem dla budżetu gminy ?

    Przecież to samonapędzające się koło głupoty.
    Bezsensowne wydatki, powodują że nie tylko nie wzrasta poziom zamożności gminy, ale jeszcze trzeba do tych debilizmów dopłacać.
    W efekcie trzeba nakładać coraz większe podatki na coraz mniejszą ilość osób zamieszkujących gminę, bo coraz więcej ludzi po prostu stąd ucieka gdzie może.

    Nie dotyczy to oczywiście wszelkiej maści biurw, które czy stoją czy leżą i tak dostaną kasę od państwa.
    Tak więc w/w biurwy, będą sobie żyły spokojnie nakładając coraz większe opłaty, podatki i daniny i "zdechną" dopiero wtedy kiedy zniszczą całkowicie żywiciela .... DOKŁADNIE TAK JAK PASOŻYTY.

    Dlaczego tak się dzieje ?

    Jest tylko jeden powód.
    Otóż ONI ZA NIC NIE ODPOWIADAJĄ , a jedyną "karą" za marnowanie publicznego grosza tudzież nieodpowiedzialne i głupie decyzje czy w najlepszym wypadku bierność, jest TYLKO TO, że mogą zostać zwolnieni albie nie wybrani na kolejną kadencję.

    Będzie tak nadal, dopóki naród w końcu się nie obudzi i zacznie wybierać do władzy ludzi sensownych którzy CAŁKOWICIE przemodelują ten nadal trwający socjalistyczno-ubecki cyrk odziedziczony po komunie która to niby zniknęła.

    ===================
    Kolego Mason masz (niestety) CAŁKOWITĄ RACJĘ.

  • 2021-08-16 11:35:24

    gość: ~Wiśnia

    ostatnio dodany post

    Kiedyś rządziło się "dla mieszkańców", dziś się rządzi "na pokaz - najważniejsze to żeby było dużo zdjęć i czym pochwalić się w internecie - właśnie nowym budynkiem, nową windą, nową infrastrukturą. To nic, że wielu ludzi na wsiach nie ma swobodnego dostępu do wody, prądu, gazu, to nic, że wielu z nich żeby wydostać się ze wsi musi prosić o pomoc sąsiada. Niestety, dopóki wójtowie i burmistrzowie nie zrozumieją, że mają być DLA MIESZKAŃCÓW, dopóty będą u nas rządy na pokaz, kto co komu lepiej zrobi

REKLAMA