Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy zwiększającej wynagrodzenie Prezydenta RP oraz przedstawicieli władz samorządowych.
Zgodnie ze złożonym w Sejmie projektem wynagrodzenie prezydenta będzie składało się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej (aktualnie wynosi ona 1789,42 zł) oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej, co oznacza wzrost o 40 proc. w stosunku do obecnej wartości.
Ponadto przewidziano zmianę art. 3 ust. 2 ustawy regulującego zasady wynagradzania pozostałych osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z proponowaną regulacją - jak czytamy w uzasadnieniu - kwota bazowa będzie corocznie waloryzowana o wzrost wynagrodzeń na dany rok budżetowy w stosunku do roku poprzedniego.
Nowe rozwiązania zakładają maksymalną wysokość diet przysługujących w ciągu miesiąca radnym, która - zgodnie z projektem - będzie odpowiadała 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Taka zmiana oznacza wzrost maksymalnej wysokości diety o 60 proc. w stosunku do obecnej wartości.
Nowelizacja dotyczy też zasad wynagradzania byłych prezydentów. Dotychczasowy przepis uzupełniono o stwierdzenie, że przy ustaleniu uposażenia uwzględnia się dodatek za wieloletnią pracę w urzędach państwowych.
Projekt określa też maksymalną wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych: marszałka województwa, wicemarszałka oraz pozostałych członków zarządu województwa; starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu; wójta, burmistrza, prezydenta miasta, burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, zastępcy burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy i pozostałych członków zarządu dzielnicy m.st. Warszawy.
Zgodnie z projektem ustawy maksymalne wynagrodzenie tych osób nie będzie mogło przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. To oznacza wzrost tej wartości o 60 proc. w stosunku do poprzedniej wartości.
em24.pl
Podwyżki dla samorządowców i prezydenta RP. Projekt jest już w Sejmie
2021-08-03 21:51:39
gość: ~takitam
Wiecie dlaczego PiS to robi ?
To jet najlepsze potwierdzenie, że .... już wiedzą że kolejne wybory przerżną.
Dlatego próbują obłaskawiać kasą wszelką budżetówkę w nadziei, że ci odwdzięczą się głosami łagodząc rozmiar klęski.
2021-08-04 18:04:57
gość: ~ha
@~takitam
za 60% też byś głosował
2021-08-05 11:51:28
gość: ~aro
ostatnio dodany post
Orańskiemu się w dupie poprzewraca
REKLAMA
REKLAMA