Express-Miejski.pl

75-lecie OSP w Henrykowie. Odsłonięto pamiątkową tablicę [foto]

75-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Henrykowie. Odsłonięto pamiątkową tablicę fot.: UM Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

24 lipca w Henrykowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę założenia miejscowej jednostki ochotniczej straży pożarnej.

To w 1946 roku 13 mieszkańców Henrykowa, chcąc zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe swojej miejscowości powołało do życia jednostkę strażacką. Początki były bardzo trudne, do gaszenia pożarów wykorzystywano sikawkę konną. Kolejne dziesięciolecia to piękna historia tego stowarzyszenia, druhów, strażaków, którzy swoją pasję, przekazywali z ojca na syna.
 
Zokazji 75-lecia druhowie OSP Henryków przygotowali apel, podczas którego wspomnieli tych, którzy tworzyli historię henrykowskiej ochrony przeciwpożarowej.
 
Dziś to jedna z najprężniejszych jednostek w gminie Ziębice, wyróżniająca się również w powiecie, należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, wyjeżdżająca do akcji - z racji swojego położenia - również poza granice gminy i powiatu. Aktualnie jednostkę współtworzy 26 druhów i 2 członków wspierających.
 
Uroczystość była okazją do gratulacji i podziękowań. Burmistrz Mariusz Szpilarewicz podziękował prezesowi OSP Henryków druhowi Krystianowi Koniecznemu, naczelnikowi druhowi Wojciechowi Damm oraz wszystkim druhom za bezinteresowną pomoc niesioną każdego dnia mieszkańcom gminy. Szczególne podziękowania skierował do druha Mariana Przystasia i druha Mariusza Damma za długoletnie kierowanie OSP Henryków i przygotowanie nowego pokolenia strażaków.
 
Prezes Zarządu Gminnego OSP, druh Ryszard Nowak przypomniał o przypadającej na ten rok 100. rocznicy ochotniczych straży pożarnych i wspomniał o tym, jak tworzyły się zręby współpracy samorządu gminnego i niezależnych stowarzyszeń.
 
Swoje słowa do strażaków skierował też komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich, st. kpt. Bartłomiej Zarzycki, dziękując za wsparcie okazywane przez druhów ochotników straży państwowej.
 
W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą 75 lat pożarnictwa w Henrykowie. Odsłonięcia dokonali dh senior Marian Gwiazdowski oraz druhowie Marian Przystaś i Wojciech Damm, a poświęcenia dokonał ks. kpt. Krzysztof Deja. Prezes dh Krystian Konieczny i naczelnik dh Wojciech Damm wręczyli podziękowania osobom współpracującym z OSP Henryków oraz sponsorom.
 
W apelu udział wzięły poczty sztandarowe oraz strażacy z OSP Krzelków, OSP Starczówek, OSP Ciepłowody, OSP Dobrzenice i OSP Przeworno.

UM Ziębice

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 75-lecie OSP w Henrykowie. Odsłonięto pamiątkową tablicę [foto]

  2021-07-26 21:42:58

  gość: ~Kaziu

  ostatnio dodany post

  Szanowna redakcjo... wkradł się błąd..
  Tablicę odsłaniali: M Gwiazdowski, M Przystaś i M Damm..

REKLAMA