Jeden z dwóch potężnych wiaduktów na trasie zębatej kolejki srebrnogórskiej. Wzniesiony w latach 1899 – 1900 ceglany wiadukt o wysokości 27 metrów, budowało blisko 300 robotników cudzoziemców m.in.: z Czech, Słowacji, Chorwacji i Włoch. fot.: dolnyslask.org.pl
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji dla odtworzenia odcinka linii kolejowej Bielawa Zachodnia - Srebrna Góra.
Dwa lata temu informowaliśmy, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego zdecydował się na przejęcie od PKP SA linii kolejowej nr 318. Teraz jej właścicielem jest DSDiK, która 26 maja ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji dla przyszłych prac odtwórczych odcinka historycznej linii kolejowej.
Potencjalni wykonawcy swoje oferty mogą składać do 16 czerwca. - Odtworzenie tej linii zapewni Dolnoślązakom dojazd kolejowy do atrakcji turystycznych m.in. twierdzy Srebrna Góra czy szlaków turystycznych Gór Sowich. Mieszkańcy zyskają także nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku – zaznaczył Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie dokumentacji technicznej niezbędnej do zgłoszenia remontu linii kolejowej zawierającej opis techniczny, charakteryzujący rodzaj, zakres i sposób wykonania robót, niezbędne szkice i rysunki, mapy, a także wymagane przepisami pozwolenia, uzgodnienia, opinie. Określono termin wykonania dokumentacji na 9 miesięcy od dnia podpisania umowy. W przetargu określono dwa kryteria wyboru: cena (60 proc.) oraz doświadczenie (40 proc.).
- Myślę, że wspólnie z lokalnym samorządem rozważymy odbudowę na fragmencie linii trzeciej zębatej szyny. Po to, by stworzyć unikalną i jedyną w Polsce atrakcję turystyczną i użytkować na tym fragmencie – oprócz zwykłych pociągów – muzealne pociągi trakcji zębatej. Oczywiście, to odrębny projekt wymagający też pozyskania takiej lokomotywy, ale nie jest to niemożliwe – powiedział Patryk Wild, Radny Sejmiku woj. dolnośląskiego w marcowym wywiadzie dla Wroclife.pl. Pełny wywiad nt. planów związanych z przywróceniem połączeń kolejowych w regionie można przeczytać tutaj [KLIK].
Linia kolejowa 318 stniała w latach 1900 – do około 1930 roku, kiedy została fizycznie zlikwidowana. Cała Kolej Sowiogórska prowadziła z Dzierżeniowa do Ścinawki Średniej. Długość trasy wynosiła 62 km. Na odcinku ze Srebrnej Góry do Woliborza zamontowana była dodatkowa zębata szyna, która była konieczna do obsługi połączeń w tamtych latach. Dzisiejszy tabor poradziłby sobie z takimi pochyleniami bez większego problemu.
W 2018 roku ciekawy materiał na temat Sowiogórskiej Kolei przygotowało Radio Wrocław [KLIK].
em24.pl / nakolei.pl / wroclife.pl
REKLAMA
REKLAMA