Express-Miejski.pl

Nad Starczowem zebrała się tzw. „superkomórka burzowa”. Burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego o nawałnicy

W Starczowie trwa sprzątanie po nawałnicy i liczenie strat fot.: UMiG Kamieniec Ząbkowicki

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Wczoraj wieczorem burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego podsumował skutki nawałnicy jaka 12 maja przeszła przez gminę i poinformował o działaniach samorządu w tym zakresie.

Gmina Kamieniec Ząbkowicki wnioskuje o przyznanie zasiłków ze środków wojewody dolnośląskiego dla 20 rodzin, które ucierpiały najbardziej w wyniku burzy, której towarzyszyły obfite opady deszczu.

- W nocy były podjęte skoordynowane działania wszystkich służb, a od wieczora pracował sztab kryzysowy. W czwartek od samego rana pracowała komisja do szacowania szkód powołana z grona pracowników Urzędu Miejskiego, a druga komisja do szacowania strat w majątku mieszkańców składająca się z pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy Centrum Integracji Społecznej pomagali przy sprzątaniu - mówi burmistrz i dodaje, że najdotkliwsze zniszczenia były w sołectwie Starczów oraz części Kamieńca Ząbkowickiego w obrębie ulic Wiejskiej i Krętej. Były też podtopienia na ulicach Skoroleckiej i Mostowej. Jeśli chodzi o infrastrukturę gminną uszkodzeniu uległo 10 dróg dojazdowych do gospodarstw rolnych.

Zniszczenia są również na granicy gmin Kamieniec Ząbkowice i Ząbkowice Śląskie w części drogowo-mostowej pod wiaduktem kolejowym. Skutki nawałnicy objęły ponadto około 4 km drogi powiatowej, cztery przepusty pod drogami powiatowymi wraz z rowami które stanowią własność Powiatu Ząbkowickiego. Zarządca drogi powiatowej prowadził tam prace porządkowe. Częściowo uszkodzona jest również droga w górnej części Doboszowic. To także jest droga powiatowa. Tu także komisja oceni straty i przekaże informację do zarządcy drogi wnioskiem o naprawę.

- Będziemy ubiegać się o pomoc na realizację zadań drogowych, których kilka już realizowaliśmy w Starczowie i części Kamieńca Ząbkowickiego w latach wcześniejszych. Warto przypomnieć, że dwa lata temu na obszarze sołectwa Starczów dokonaliśmy modernizacji cieku wodnego w części, w której był własnością gminy i jak widać zrealizowane zadanie przyjęło napór wody bez większych zniszczeń - zauważa burmistrz.

Jak tłumaczy, z uzyskanych przez niego informacji wynika, że nad Starczowem zebrała się tzw. „superkomórka burzowa”, która przy braku wiatru wytworzyła wielkie ulewy na niewielkim obszarze. Stąd pojawienie się ogromnej ilości wody dolinie sołectwa. - Niekorzystne zjawiska pogodowe z roku na rok coraz bardziej zaostrzają się. Dlatego też, patrząc perspektywicznie, przygotowujemy od kilku miesięcy dokumentację na budowę trzech zbiorników retencyjnych w ciągu sołectwa Starczów i ul Krętej. W ramach programu małej retencji chcemy uzyskać dofinansowanie na wyłapywanie części tak wielkich ilości wody, która tam się kumuluje - zapowiada włodarz. - Mało kto pamięta, że ponad 20 lat temu na terenie tego sołectwa były trzy zbiorniki retencyjne w centrum wsi wtedy. Postanowiono jednak zasypać je i jak widać błędne decyzje mszczą się po latach. Będziemy pracowicie odwracać fatalne skutki tych działań - komunikuje.

Zapewnia też, że samorząd podejmie szelkie starania, aby jak najskuteczniej zapewnić bieżącą pomoc i dziękuje wszystkim, którzy przez ostatnie godziny ciężko pracowali, aby nieść pomoc poszkodowanym i porządkować miejsca objęte szkodami.

UMiG Kamieniec Ząbkowicki

16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nad Starczowem zebrała się tzw. „superkomórka burzowa”. Burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego o nawałnicy

  2021-05-14 11:24:30

  gość: ~Klmkli

  Tak ,jakbym czytała wypowiedz kogoś z rzadu
  Wszystkiemu winni są poprzednicy
  Podkreślając i wyolbrzymiając swoje zasługi

 • 2021-05-14 11:39:04

  gość: ~acomitam

  @~Klmkli
  ŁAUUUU ten Wasz świeżego chowu podwórkowy burmistrzunio to jak widać i meteorolog ale i specjalista od inżynierii wodnej.Jak on taki wiedzący wszystko to co mu zabraniało odkopać te zbiorniki retencyjne.Mogł przecież z miejscowa OSP taką inicjatywę podjąć pewnie strażacy ze Starczowa chętnie by się przyłączyli. Teraz po fakcie to on jak zwykle pieprzy jakieś kocopały.

 • 2021-05-14 12:00:22

  gość: ~Orlean

  @~acomitam
  Przecież po strazy w Starczowie zostały tylko wspomnienia i budynek

 • 2021-05-14 14:26:12

  gość: ~aaaaa

  @~Orlean

  a ludzie? Inna sprawa, że strażacy co by zrobili? nic. Może jedynie reakcja byłaby nieco szybsza, ale tak potężną wodę to nie wiem czy cokolwiek by zatrzymało...

 • 2021-05-14 11:56:01

  gość: ~Mieszkaniec

  Jeszcze jedna taka woda i kolejnym krokiem Pana burmistrza będzie reaktywacja miejscowej OSP którą sam wykończył i wtedy na kogo będzie zwalał winę za upadek prężnie działającej jednostki

 • 2021-05-14 14:33:18

  gość: ~Z gminy

  @~Mieszkaniec
  Przecież oni sami się wykończyli niemogąc się dogadać między sobą. Nikt nikomu nie broni reaktywować stowarzyszenia którym jest OSP

 • 2021-05-14 17:52:22

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Z gminy
  Tak sami sobie odcieli żródło finansowania jakim jest budżet gminy czy może ówczesny wójt a teraz mości burmistrz

 • 2021-05-15 18:28:41

  gość: ~Z gminy

  @~Mieszkaniec
  Po co finansować coś co przestało funkcjonować

 • 2021-05-14 12:09:51

  gość: ~XY

  Po 4 miesiącach bycia burmistrzem zapomniał, że to on był wójtem przez poprzednie 15 lat i nic nie zrobił, nie naprawił tych złych decyzji. Robi z ludzi idiotów.

 • 2021-05-14 12:21:21

  gość: ~oj tam

  @~XY
  On nie musi sie wysilać i robić z ludzi idiotów , oni są idiotami skoro tyle razy go wybierali. Można sie przy wyborach pomylić JEDEN RAZ ale jak sie ma pamięć meduzy to króluje wam taki facio do końca świata i jeden dzień dłużej.Wybiora go na nastąpną kadencję , spoko

 • 2021-05-14 12:23:33

  gość: ~Miki

  A może w końcu ktoś s zainteresuje tym żeby odbudować odtworzyc system melioracji wedlug map niemieckich a nie pozwalać żeby zasypywac rowy na polach. W PRL dbano aby zachować system stworzony przez Niemców którzy wiedzieli że to jest konieczne by zatrzymywać wodę która ś wtedy zatrzymuje w polach i nie ma sytuacji jak teraz że ziemia z pol płynie ulicami Starczowa. Czego najstarsi mieszkańcy nie widzieli. A zasypanie stawów i zbiorników w Starczowie to dramat a było ich 4 różne dwa sztuczne i dwa naturalne. Ale żeby to wiedzieć trzeba pomyśleć. A tego niestety brakuje.

 • 2021-05-14 13:02:08

  gość: ~Janusz

  @~Miki niech dalej oraja i zasypują rowy w polach. Pazerność ludzka nie zna granic.

 • 2021-05-14 18:10:15

  gość: ~Miki

  A GDZIE SPÓŁKA WODNA ...a gdzie sołtys... szkoda gadać... A oHZ zasypał rowy i nikt im nic nie zwróci uwagi i nie wyciągnie konsekwencji ....no bo po co.... brak rowów melioracyjnych = zalane pola = straty, brak plonów...ale żeby to powiązać ktoś z władz i rolnikow i ohz musi myśleć ... I to logicznie ....ale cóż taki mamy klimat i takie władze samorządowe i ludzi

 • 2021-05-14 13:17:44

  gość: ~Zwolennik Andrzeja Dudy

  Ten marny burmistrzyna powinien sie podać do dymisji, i zakupić jednorazowy bilet bez możliwości powrotu do Tworek, tak to jest gdy lewica przejmie władze, brud, smród, ubóstwo, mam już dość koalicji PO-Konfederacja

 • 2021-05-14 14:35:01

  gość: ~nnn

  @~Zwolennik Andrzeja Dudy
  Że niby pis lepszy?

 • 2021-05-16 14:20:48

  gość: ~Rów

  ostatnio dodany post

  Super komórka haha burmistrz meterolog haha a rowy zasypane to każdy deszcz super komórka

REKLAMA