Express-Miejski.pl

Jest szansa na budowę obwodnicy Kamieńca Ząbkowickiego

Budowa obwodnicy pozwoliłaby na wyprowadzenie ruchu tranzytowego na obrzeża miasta, poza teren zabudowany fot.: UMiG Kamieniec Ząbkowicki

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Celem inwestycji ma być wyprowadzenie ruchu tranzytowego na obrzeża miasta, poprawa bezpieczeństwa oraz odciążenie dróg w obszarze zabudowanym od nadmiernego ruchu.

Aktualnie realizacja zadania jest we wstępnej fazie. Jesteśmy na etapie przygotowywania niezbędnych dokumentów, aby pozyskać stosowne środki finansowe na to bardzo duże zadanie, a potem współpracując z zarządcą drogi, doprowadzić do jego realizacji - mówi Marcin Czerniec, burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego. Według wstępnych założeń fizyczne rozpoczęcie prac przy budowie obwodnicy miałoby ruszyć nie później niż do końca 2023 roku, a sama realizacja pierwszego etapu budowy obwodnicy Kamieniec Ząbkowicki - Byczeń na odcinku około 1.6 km miałaby potrwać nie dłużej niż rok.

W ramach zadania przewiduje się utworzenie nowej nitki drogowej o parametrach drogi wojewódzkiej. Miałaby ona przebiegać w odległości kilkuset metrów na zachód od istniejącej już drogi wojewódzkiej prowadzającej przez ul. Ząbkowicką i Złotostocką. Odległość jest współzależna od warunków terenowych oraz bliskości projektowanej zapory wodnej zbiornika Kamieniec Ząbkowicki. 

Inwestycja zakłada budowę dwóch rond. Pierwsze na skrzyżowaniu ulicy Ząbkowickiej z Kłodzką, drugie natomiast na skrzyżowaniu ulic Paczkowskiej i Złotostockiej. Ich głównym zadaniem byłoby skierowanie pojazdów ciężarowych na nowopowstałą obwodnicę, sprawiając tym samym, że cały ciężki ruch towarowy przetaczający się obok domostw zostałby przeniesiony poza obszar zabudowany. Zyskalibyśmy bezpieczeństwo, czystsze powietrze, a kierowcy mogliby wygodniej podróżować - wskazuje na szereg korzyści wynikających z inwestycji Karolina Czerniec, radna Powiatu Ząbkowickiego z okręgu wyborczego obejmującego gminę Kamieniec Ząbkowicki i Złoty Stok.

Przy nowopowstałej drodze miałoby zostać zainstalowane także obustronne oświetlenie, wykonane obustronne odwodnienie pasa drogowego oraz odrębny ciąg rowerowy. Inwestycja ma objąć również budowę parkingu dla autokarów na ul. Paczkowskiej, który zagwarantuje spokojne obsłużenie zorganizowanego ruchu turystycznego. 

- Dzięki budowie obwodnicy uwolnią się nam kolejne tereny, także inwestycyjne. Większość działek, na których planuje się powstanie obwodnicy należy do Skarbu Państwa i samorządu gminnego. Działki prywatne, będące niezbędne do realizacji inwestycji, zostaną wykupione przez gminę - dodaje burmistrz.

Jeżeli realizacja budowy obwodnicy dojdzie do skutku, to niewątpliwie będzie to z korzyścią dla mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego, głównie tych, z dolnej części miasta. Coraz bardziej odczuwają oni bowiem zwiększony ruch na drodze wojewódzkiej przebiegającej bezpośrednio w sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Sporo obiektów znajdujących się przy ul. Ząbkowickiej i Złotostockiej jest w ewidencji zabytków, a dodatkowo ul. Złotostocka znajduje się w obrębie tworzonego Parku Kulturowego. To kolejne argumenty, dla których wyprowadzenie ruchu tranzytowego z terenu zabudowanego byłoby zasadne.

Do tematu będziemy wracać.

em24.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jest szansa na budowę obwodnicy Kamieńca Ząbkowickiego

  2021-05-12 09:05:03

  gość: ~Wojtek

  A droga na Ożary to wyremontowana ? Gorzej wygląda niż przed tym remontem kto za to odpowiada ? Co to za firma krzak robiła ? Lepiej się już po tych dziurach jeździło. Ktoś ruszy 4 litery zobaczyć co tam narobili ?

 • 2021-05-12 09:09:59

  gość: ~wsdk

  @~Wojtek

  Taki mamy znakomity zarząd dróg powiatowych, byle nawieźć jakiejś masy, uklepać jak w piaskownicy i niech będzie, że coś robimy. Nikt nie patrzy jak, ważne żeby cokolwiek było. Ignorancji zarzucić mieszkańcom nie mogą. Ot, wszystko :)

 • 2021-05-12 09:19:32

  gość: ~wsdk

  @~wsdk

  Ignorancji mieszkańcy i kierowcy zarzucić nie mogą.*

 • 2021-05-12 09:18:24

  gość: ~Realista

  Panu burmistrzowi zamarzyła się obwodnica, phi. Za marzenia nie karzą. Jest wiele potrzebniejszych inwestycji niż budowanie jakiejś nowej drogi, a ruch wcale nie jest jakiś ogromny. Bez przesady. W Strąkowej ludzie domy przy drodze wojewódzkiej kupują i nikt nie rozpacza. Głupota. Mam nadzieję tylko, że to z jakiegoś rządowego projektu, a nie znów z kasy mieszkańców.

 • 2021-05-12 10:35:07

  gość: ~mieszkanka

  @~Realista

  co jak co, ale ruch to jest ogromny...

 • 2021-05-12 09:53:36

  gość: ~Nil

  Wybudujemy jeszcze metro i lotnisko i metropolia będzie miała wszystko -ha-ha

 • 2021-05-12 18:22:36

  gość: ~Autor

  Już wiem do czego PiSowi potrzebne były Ziębice i Kamieniec do propagandy sukcesów w gazetce Głos Powiatu czy jakoś tak wczoraj kupiłem tego nie idzie czytać gazetka dla debili

 • 2021-05-13 16:13:06

  gość: ~pro

  ostatnio dodany post

  Ty już Orański kompleks sportowy budujesz albo raczej po wczorajszych opadach zbiornik retencyjny i skończyć nie możesz.Mam nadzieję,że obwodnica to już nie będzie twój problem,bo odpowiesz za wszystkie nadużycia z premiami oddawanymi włącznie

REKLAMA