Express-Miejski.pl

Internetowi oszuści wciąż aktywni. Jedna kobieta straciła blisko 7 tys. zł, druga ponad tysiąc zł

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Pomimo wielu apeli policji, banków oraz wszelkich firm świadczących usługi związane z płatnościami on-line, nadal padamy ofiarami internetowych oszustów.

W ostatnich dniach właśnie poprzez transakcje w sieci oszukane zostały dwie kobiety z powiatu ząbkowickiego. Jedna z nich straciła blisko 7 tys. zł, druga natomiast 1.3 tys. zł

- 5 maja zgłosiła się do nas 37-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego, która została doprowadzona do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Kobieta została wprowadzona w błąd, co do sposobu zapłaty za umówiony towar z wykorzystaniem kodu BLIK. Oszust pobrał z jej konta prawie 7 tys. zł – mówi st. asp. Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej policji.

Dwa dni później przy próbie zakupu torebki oszukana została 21-latka z powiatu ząbkowickiego. - Kobieta kliknęła w link przesłany jej przez rzekomego sprzedającego i podała niezbędne dane, które spowodowały, że z jej konta zniknęło 1.3 tys. zł - dodaje policjantka.

W obu przypadkach sprawcy wykorzystali pishing, czyli metodę oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Policjanci apelują, aby dokonując transakcji przez internet działać rozważnie, stosować zasadę ograniczonego zaufania i nie klikać w linki przesyłane przez sprzedających służące do rzekomej szybszej finalizacji transakcji. Należy również pamiętać, że zamawiając rzecz przez Internet można wybrać opcję płatności za pobraniem, czyli bezpośrednio u kuriera. Co więcej, przy uiszczeniu dodatkowej opłaty wiele firm kurierskich oferuje też możliwość sprawdzenia zawartości paczki w obecności kuriera i jej ewentualnego zwrotu, gdy okaże się niezgodna z opisem. Warto o tym pamiętać i podczas robienia internetowych zakupów kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Czasem pośpiech i chęć szybkiej transakcji może okazać się bardzo kosztowna. Znacznie bardziej, niż dodatkowa opłata za możliwość weryfikacji przesyłki.

em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Internetowi oszuści wciąż aktywni. Jedna kobieta straciła blisko 7 tys. zł, druga ponad tysiąc zł

    2021-05-10 13:37:45

    gość: ~mm

    ostatnio dodany post

    Niektórzy oszuści to sie fortuny dorobili na tych oszustwach przez OLX

REKLAMA