Express-Miejski.pl

Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu firmy z domu!

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Z roku na rok przybywa zawodów, które z powodzeniem można wykonywać w zaciszu domowym.

Grafik, tłumacz, copywriter, programista, korektor, social media manager – to tylko część tzw. wolnych zawodów, które można wykonywać z własnego domu na podstawie umowy B2B. Co więcej, w dobie pandemii coraz więcej osób rezygnuje z prowadzenia firm w biurze na rzecz domu, doceniając wiele zalet takiego rozwiązania. Podpowiadamy, co musisz wiedzieć, jeśli prowadzisz biznes z domu!

Zalety prowadzenia firmy z domu 

W Polsce sektor małych i średnich przedsiębiorstw zdominowany jest przez tzw. mikroprzedsiębiorstwa, czyli najczęściej lokalne lub rodzinne biznesy, a także przez jednoosobowe działalności gospodarcze. Co więcej, z roku na rok coraz więcej osób wskazuje własny dom (miejsce zamieszkania) jako siedzibę swojej firmy. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety – chociaż podczas pandemii, za której sprawą transformacja cyfrowa nieco przyśpieszyła, praca w domu jest już normalnością. Wśród zalet prowadzenia firmy z domu należy wymienić: 

  •       Minimalizację kosztów związanych z prowadzeniem biura – mowa tu m.in. o opłatach za wynajem lokalu, jego utrzymaniem (rachunkami), wyposażeniem, a także sprzętami (np. osobnym ekspresie do kawy), komputerze itp. 
  •       Możliwość pogodzenia pracy zawodowej z obowiązkami domowymi – prowadzenie firmy z domu daje dużą elastyczność, w przerwie od pracy można ugotować obiad, odebrać dziecko ze szkoły czy z przedszkola itp. 
  •       Oszczędność czasu – dzięki prowadzeniu własnego biznesu z domu nie musimy dojeżdżać do biura, stać w korkach, a także szykować się do pracy zgodnie z biurowym dresscodem. 

Niestety, prowadzenie firmy z domu wiąże się również z kilkoma wadami. Pracując we własnym mieszkaniu, bardzo trudno jest zachować tzw. work-life balance, który polega na oddzieleniu życia prywatnego od zawodowego. Przebywając we własnym domu, jednocześnie jesteśmy w pracy, co może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu psychicznym – zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Ponadto praca w domu może nieco utrudniać prowadzenie spotkań biznesowych. W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą być wideokonferencje. 

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w domu – rozliczenie 

Jedną z podstawowych zalet prowadzenia firmy z domu jest możliwość włączenia niektórych wydatków „domowych” do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w domu, zapłacą wyższy podatek od nieruchomości (wyłącznie w części przeznaczonej na biuro np. 30% powierzchni mieszkania) jest to również podstawą do wyliczenia kosztów prowadzonej działalności. Mowa tu m.in. o takich wydatkach jak np. opłaty za prąd, czynsz, odsetki od kredytu hipotecznego, śmieci czy środki czystości. 

Dużo pytań budzi włączanie internetu w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Można to zrobić wyłącznie wówczas, gdy nasza usługa przeznaczona jest wyłącznie dla firm, jak np. internet dla firm od UPC Biznes, który obejmuje specjalne usługi dla firm (np. stały adres IP, Poczta Exchange online czy Pakiet Bezpieczna Firma). Jeśli jednak korzystamy z internetu zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych, to możemy tylko część opłat (adekwatną do zajmowanej części mieszkania) zakwalifikować jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej. 

Podsumowując, prowadzenie firmy z domu ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jednakże z uwagi na wciąż trwającą pandemię i przyśpieszoną transformację cyfrową, coraz więcej osób decyduje się właśnie na taki model pracy. Jednym z wyzwań, związanych z prowadzeniem firmy z domu mogą być zawiłości związane z kosztami prowadzenia działalności gospodarczej. Mimo to praca z domu to obecnie najbezpieczniejsza opcja, która pozwala na sporo oszczędności, m.in. dzięki minimalizacji kosztów związanych z wynajem lokalu i jego użytkowaniem.

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA