Express-Miejski.pl

Pożar budynku wielorodzinnego w Bardzie. Z ogniem walczy kilkudziesięciu strażaków [foto] [video]

Pożar zabytkowej kamienicy na ul. Głównej w Bardzie. Dach nad głową straciło kilkanaście osób fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na ul. Głównej w Bardzie doszło do pożaru zabytkowej kamienicy zamieszkiwanej przez siedem rodzin. Z ogniem walczy kilka zastępów straży pożarnej.

Pożar został zauważony 17 kwietnia około godz. 5.30. Gęsty, czarny dym unoszący się nad budynkiem oraz płomienie widoczne były z kilku kilometrów. W momencie pojawienia się ognia, w obiekcie przebywało kilkanaście osób. Wszystkie zdołały opuścić swoje mieszkania przed przybyciem służb ratunkowych. Nikomu nic się nie stało. Żadna z osób nie potrzebowała też pomocy medycznej.

GMINA ORGANIZUJE POMOC DLA POGORZELCÓW. POTRZEBNE GŁÓWNIE PODSTAWOWE ŚRODKI HIGIENY OSOBISTEJ [KLIK]

Po przybyciu strażaków na miejsce zdarzenia pożar był już rozwinięty. Ogniem objęte było poddasze i dach budynku wielorodzinnego w zabudowie szeregowej. Strażacy zabezpieczyli teren akcji i przeprowadzili częściowe rozpoznanie, jednocześnie przystępując do akcji gaśniczej. Powierzchnia dachu w całości była objęta ogniem, a płomienie sięgały kilku metrów. W czasie działań gaśniczych prowadzonych na zewnątrz obiektu, w budynku doszło do zawalenia się części stropu na klatkę schodową, co utrudnia strażakom dostęp do pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Aktualnie pożar został już opanowany, trwa jego dogaszanie. Strażacy nie dopuścili, aby ogień rozprzestrzenił się na sąsiednie, przyległe obiekty mieszkalne usytowane wzdłuż ulicy, choć istniało takie zagrożenie. Po ugaszeniu pożaru będą prowadzone prace rozbiórkowe.

Na miejscu pracuje kilka zastępów straży pożarnej, m.in. strażacy-zawodowcy z Ząbkowic Śląskich i Kłodzka, a także strażacy-ochotnicy z Barda, Brzeźnicy i Przyłęku. Jest też patrol policji oraz pogotowie gazowe i energetyczne. Na miejscu pojawił się również burmistrz Barda Krzysztof Żegański oraz starosta Roman Fester.

Na chwię obecną przyczyna pożaru pozostaje nieustalona.

Pożar zabytkowej kamienicy w Bardzie:

[AKTUALIZACJA, godz. 9]: Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, że w wyniku pożaru budynek nie nadaje się do zamieszkania i całkowicie wyłączył obiekt z użytku. Wszystkie osoby mieszkające w kamienicy tymczasowo przebywają w Centrum Kultury i Bibliotece w Bardzie. Część pogorzelców znalazła już schronienie u rodziny, pozostali zostaną zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie.

Strażacy rozpoczęli prace rozbiórkowe w obiekcie oraz dogaszają pojedyncze zarzewia ognia. Droga w mieście na odcinku od mostu kamiennego do budynku nr 14 przy ul. Głównej jest zablokowana. Ruch krajową ósemką odbywa się bez przeszkód.

Na miejscu pojawili się także pracownicy zakładu budowlanego i jednej z firm prywatnych, którzy pomogą strażakom w prowadzeniu prac rozbiórkowych w obiekcie i usuwaniu spalonych elementów wyposażenia.

[AKTUALIZACJA, godz. 13.30]: 17 kwietnia około godz. 5.20 do Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęła informacja, że w miejscowości Bardo na ul. Głównej ma miejsce pożar trzypiętrowej kamienicy. Osoba zgłaszająca poinformowała, że spod dachu obiektu wydobywają się kłęby dymu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano silnie rozwinięty pożar najwyższej kondygnacji budynku oraz dachu. Poszycie dachowe znikało w oczach. Z informacji, jakie otrzymali strażacy od mieszkańców, którzy opuścili budynek przed przybyciem służb wynikało, że w obiekcie na poddaszu może przebywać mężczyzna. Strażacy w bardzo ciężkich warunkach, przy silnie rozwiniętym pożarze przeszukali najwyższe kondygnacje obiektu, jednak nie potwierdzili przekazanej informacji. Jak się później okazało, mężczyzna, o którym mowa, samodzielnie opuścił obiekt i przebywał poza nim. Działania gaśnicze interweniujących na miejscu zastępów polegały na podaniu czterech prądów wody na palącą się kamienicę i w obronie sąsiedniego obiektu. Były one prowadzone zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. W działaniach gaśniczych brały udział dwa specjalistyczne pojazdy, dzięki którym akcję gaśniczą strażacy mogli prowadzić również z poziomu wyższych kondygnacji. Łącznie przez cały czas trwania kilkugodzinnej akcji na miejscu pracowało 11 zastępów straży pożarnej - z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Ząbkowicach Śląskich i Kłodzku, a także Ochotniczych Straży Pożarnych z Barda, Przyłęku oraz Brzeźnicy. Na miejscu obecna była także grupa operacyjna składająca się z oficera operacyjnego i dowódcy jednostki JRG - informuje Mirosław Gomółka z ząbkowickiej straży pożarnej. W wyniku pożaru nikomu nic się nie stało.

Czynności strażaków na miejscu zdarzenia dobiegają końca. Większość zastępów zakończyła już swoje działania. Gmina zapewniła lokale zastępcze mieszkańcom, którzy stracili dach nad głową. Decyzją PINB obiekt pozostaje wyłączony z użytkowania.

em24.pl

36

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pożar budynku wielorodzinnego w Bardzie. Z ogniem walczy kilkudziesięciu strażaków [foto] [video]

  2021-04-17 08:20:29

  gość: ~Pozar

  Tyle co obiekt odremontowany... kiedys piekna kamienica ktorej za pieniadze unijne przywrocono dawny blask ... a teraz??? szok dobrze ze nikomu nic sie nie stało

 • 2021-04-17 08:26:46

  gość: ~Bardzianka

  Dobrze, że nikt nie mieszkał na poddaszu to nie skończyło się ofiarami, a tylko stratami materialnymi...

 • 2021-04-17 09:31:34

  gość: ~hmmm

  syta impreza??

 • 2021-04-17 11:15:36

  gość: ~ss

  @~hmmm

  Od komina poszło prawdopodobnie

 • 2021-04-17 10:01:00

  gość: ~Ania

  Szczęście, że wiatru nie było, bo jakby to było parę dni temu, to sąsiedzi by też potracili dachy nad głową. Bóg czuwa.

 • 2021-04-17 12:09:33

  gość: ~Lol

  @~Ania twoj bog podpala dachy a pozniej czuwa niezly z niego smieszek

 • 2021-04-17 12:09:47

  gość: ~Cud

  @~Ania
  Nad Obajtkiem

 • 2021-04-17 11:52:14

  gość: ~Grzegorz

  A gdzie mój komentarz?

 • 2021-04-17 13:06:34

  gość: ~Ja

  Fester ha ha jeszcz nie sprzedł Domu wczsow dzieciecych. ? Żenada panie Fester wielki pocieszyciel strapionych

 • 2021-04-17 13:16:22

  gość: ~mate

  Realna pomoc teraz tylko się liczy i to jak NAJSZYBCIEJ! Zbiórka w kościele powtarzana raz, włodarze dwa,firmy lokalne trzy, mam nadzieję że psycholodzy też już pracują z pogorzelcami . A zbędne komentarze to nie tu .

 • 2021-04-17 13:30:21

  gość: ~marzycielka

  @~mate

  Ta, psycholodzy, socjolodzy, seksuolodzy i kto jeszcze. Daj spokój. Ja wiem, że niektórzy ludzie potracili dorobek swojego życia i jest to ogromna strata, której bardzo im współczuję, ale obiekt na pewno był dobrze ubezpieczony, niektórzy może więcej otrzymają niż te ich mieszkania były warte. Chwała tylko, że nikt nie zginął, a mieszkanie? Rzecz nabyta. Gmina zapewni mieszkania - może właśnie w końcu potrzebującym, a nie tym, którzy na listę trafiali dziwnie wysoko i mieszkania otrzymywali dziwnie szybko. Wielokrotnie mówiło się o tym, że mieszkań socjalnych brakuje, lista oczekujących długa, teraz dojdzie kolejnych kilka rodzin, ale u nas lepiej robić drogę do lasu, albo inne inwestycje, które satysfakcjonują garstkę ludzi. Jeżeli rzeczywiście przyczyną pożaru dachu był wcześniejszy pożar komina, to pytanie, czy zarządca zadbał o okresową kontrolę kominiarza? Część lokali w budynku było chyba gminnych, więc dbałość o budynki, których gmina jest przynajmniej częściowym właścicielem, też chyba jest obowiązkiem naszej władzy? Czy nie? Za śmieci moja rodzina płaci już ponad 150 zł miesięcznie, wszystko u nas drożeje, a przyziemne sprawy mają się średnio i nie chodzi tu o przyczynę pożaru, jaką mógł być nieczyszczony komin, ale chociażby chodniki, oświetlenie. Ja wiem, że są w Bardzie dzielnice lepsze, gdzie mieszkają bardziej wpływowi ludzie i gorsi (np. na wioskach), gdzie nie robi się nic, ale jakby tak chociaż trochę...

 • 2021-04-17 13:51:16

  gość: ~SP

  @~marzycielka

  przestań skomleć

 • 2021-04-17 14:10:56

  gość: ~eh ty

  @~marzycielka
  Można aż tak zdurnieć z zazdrości?? Czego im pustaku zazdrościsz?

 • 2021-04-17 14:30:43

  gość: ~Ona

  @~marzycielka nie masz zielonego pojęcia, o czym piszesz. Już chocby na temat mieszkań gminnych. Straszne bzdury!

 • 2021-04-17 14:43:48

  gość: ~marzycielka

  @~Ona

  Oj, z tymi socjalami, to bym nie była taka pewna, czy nie mam wiedzy, ale nieistotne, bo to nie miejsce na przekomarzania się. Niczego nie zazdroszczę, a po prostu znam wielu ludzi, którzy od lat czekają na mieszkania. I nie są to tylko ludzie z miasta. Całe szczęście, że wszyscy żyją i skończyło się, jak się skończyło. Proszę o informację o utworzeniu zbiórki pieniężnej na pogorzelców, chętnie się przyłączę, a niektórym mieszkańcom proponuję otworzyć oczy, a nie patrzeć tylko jednotorowo. Pozdrawiam.

 • 2021-04-17 14:46:48

  gość: ~Ej

  @~marzycielka
  Osoby które są odpowiedzialne za ta straszna tragedię, z pewnością za to odpowiedzą, ale myślę że póki co potrzebna jest tym ludziom pomoc! Kurde co z tobą? Niektórzy tam potrzebują dosłownie wszystkiego i być może jak będą już mieli się w co ubrać to wtedy wyjdą żeby się zastanawiać nad tym przez kogo i dlaczego do tego doszło. Zresztą od tego są służby, a Ci ludzie nawet jeśli dostaną odszkodowanie to dopiero za jakiś czas i będą zaczynać od zera, więc myślę że te pieniądze rozejdą się szybciej niż myslisz, a póki co trzeba im pomoc na ta chwile. Stan emocjonalny tych ludzi napewno nie jest najlepszy, dodatkowo myśl, że nawet nie mają w czym wyjść żeby zrobić podstawowe zakupy to już kolejna sprawa. Trochę empatii kobieto, nigdy nie wiesz co cię w życiu czeka, być może(oby nie) kiedyś ty będziesz potrzebować pomocy. Z chodnikami, cenami za śmieci, oświetleniem to chyba raczej do gminy trzeba a nie wylewać żale anonimowo na forum...ja też za śmieci place w UJ, ale ani to miejsce ani czas na takie wypominki...

 • 2021-04-17 15:41:13

  gość: ~patrycja

  @~Ej

  pelna zgoda ci ludzie potrzebuja przyziemnej pomocy ale syty nigdy nie zrozumie glodnego ta pani pozjadala wszystkie rozumy

 • 2021-04-17 20:17:38

  gość: ~mieszkanka głównej 6

  @~marzycielka
  przykro mi to czytac, choć wiele słów racji w tym tekście jest, ale nie wszyscy mają ubezpieczone mieszkania, bo po prostu na to ubezpieczenie ich nie stać -to tyle w temacie

 • 2021-04-22 13:20:25

  gość: ~pepe

  ostatnio dodany post

  @~mieszkanka głównej 6
  Rozumiem, ze każdy grosz się liczy ale ubezpieczenie mieszkania na kwotę ok. 150.000 zł kosztuje około 300 złotych rocznie. Na miesiąc to około 28 złotych, czyli.... niecałe dwie paczki papierosów. Współczuje wszystkim, którzy stracili dach nad głową a przede wszyskim pamiątki.

 • 2021-04-17 15:30:46

  gość: ~Kasia

  Stała się tragedia tym ludziom trzeba okazać odrobinę serca a nie pisać głupoty

 • 2021-04-17 17:02:30

  gość: ~Jaro

  Dobrze ze maja rodziny bo mieszkać gdzieś w bibliotece to jakaś porażka.bida z nedza w tym kraju nie można liczyć na nic!!!

 • 2021-04-17 17:20:53

  gość: ~Zwolennik Andrzeja Dudy

  Spuczucia

 • 2021-04-17 17:27:27

  gość: ~Stanisław

  nie znam się-ale czy budynek nie powinien być zabezpieczony przed opadami i dalszym niszczeniem
  Gdzie w tym wszystkim jest Miasto i Don... ,czy nie mają zamiaru pomóc tym ludzią
  skończy się pewnie na obietnicach

 • 2021-04-17 18:58:03

  gość: ~Stachu

  @~Stanisław
  Po pierwsze ludziom, a nie ludzią...Po drugie budynek ma Zarządcę, właścicieli i zapewne ubezpieczenie, przy każdej okazji malkontenci mają okazję ponarzekać. Od początku poszkodowanymi zajęła się władza w osobie własnej burmistrza oraz pracowników CKiP i ZK, więc idź robić guanoburzę gdzie indziej

 • 2021-04-17 19:22:46

  gość: ~Paweł

  Ja bardzo przepraszam ale tak zupełnie bez zawiści i tylko z ciekawości spytam. Jakieś są obecnie procedury przy tego typu akcjach i braku info czy poszkodowani mogą mieć coivd ? Wiadomo, że liczą się sekundy i ktoś musi wziąć te osoby pod rękę i wyprowadzić z budynku. Uprzedzając hejty, pytam bez zawiści itp, czysta ciekawość. Szacunek dla pracy Strażaków.

 • 2021-04-17 19:54:27

  gość: ~Strażak SAM

  @~Paweł
  Strażacy mają przy sobie szybkie testy na covid i przed podjęciem pomocy zawsze badają poszkodowanego i jeżeli wyjdzie pozytywny to niestety ma pecha muszą takiego delikwenta pozostawić i wezwać specjalne jednostki antycovidowe z Wrocławia a zwykli strażacy zajmują się dalej gaszeniem.

 • 2021-04-18 10:28:56

  gość: ~hassan

  @~Strażak SAM
  Ale pieprzysz, nie trolluj

 • 2021-04-17 20:58:56

  gość: ~Oko

  @~Paweł
  Mieli zrobione w miejscu tymczasowego zamieszkania. A strażacy mają maski i hełmy. Pogotowie maseczki i kombinezony. Poza tym są zaszczepieni.

 • 2021-04-17 20:33:21

  gość: ~Sąsiadka Bar

  A ja się pytam gdzie jest nowy samochód gaśniczy OSP Brzeznica,dalej jeżdżą do akcji starym.....Z szacunkiem do strażaków z Brzeznicy.Wykonaliście dzisiaj kawał dobrej roboty.

 • 2021-04-17 21:56:51

  gość: ~Kika

  Gratulacje za szybkie podjęcie decyzji i udzielenie schronienia poszkodowanym. Oczywiście, ważny jest dach nad głową i wyżywienie, ale mam nadzieję, że Ci ludzie w obliczu ich pewnie życiowej tragedii zostali również objęci opieką psychologiczną, tymbardziej, że w zdarzeniu ucierpialy również dzieci.

 • 2021-04-18 05:31:11

  gość: ~mieszkaniec

  a co na to policja ,czy wiadomo cos o przyczynach?

 • 2021-04-18 14:10:35

  gość: ~Strażak

  @~mieszkaniec
  Może ktoś powie gdzie drugie auto z OSP Bardo.Dlaczego utrzymujemy coś co nie wyjeżdża

 • 2021-04-18 14:27:58

  gość: ~Zawieszony

  @~Strażak
  Wyjaśnić może to komisja rewizyjna rady z panem mateją na czele a może burmistrz i oficjalnie ogłosi co było przyczyną

 • 2021-04-18 15:10:34

  gość: ~haaaaaaaaaaaaaaa

  @~Strażak bo jest was tylko 6

 • 2021-04-18 16:52:21

  gość: ~miekszaniec

  @~Strażak

  dobrze ze w 2018 i 2019 wyjeżdżały wszystkie

 • 2021-04-18 17:42:51

  gość: ~Anonimowo

  https://zrzutka.pl/33nkm2

REKLAMA