Express-Miejski.pl

Wojewoda apeluje: wzywajmy karetki wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia [AKTUALIZACJA]

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Wojewoda zaapelował, by ze względu na duże obciążenie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego wzywać karetki wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Szanowni Państwo,

mając na względzie trudną sytuację epidemiologiczną oraz z uwagi na bardzo duże obciążenie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie dolnośląskim, zwracam się do Państwa z apelem o wzywanie karetek wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

                                                                                     Wojewoda Dolnośląski,
                                                                                          Jarosław Obremski

W tym momencie warto przypomnieć artykuł pt. Potrzebujesz pilnie karetki? Zadzwoń pod 112 i módl się żeby była dostępna [KLIK], który publikowaliśmy jesienią ubiegłego roku. Rozmawialiśmy wówczas z Beatą Gil - dyrektor ząbkowickiego pogotowia ratunkowego oraz Łukaszem Moskalem - ratownikiem medycznym. Podobnie sytuacja wygląda teraz. Co prawda pacjenci od połowy marca mają już dostęp do lekarzy POZ, a lekarz poza kilkoma wyjątkowymi sytuacjami nie może narzucić pacjentowi wizyty w formie teleporady, ale niestety, jest też znacznie więcej przypadków zakażeń COVID-19 niż w szczytowym momencie drugiej fali, jesienią ubiegłego roku.

[AKTUALIZACJA, 30.03, godz. 10.45]:

Sytuacja jest bardzo poważna. Wiele osób próbuje dodzwonić się do Państwowego Ratownictwa Medycznego, przez co linia jak i samo pogotowie jest coraz bardziej obciążone. W okresie 1-28 marca br. do Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu wpłynęło ponad 150 tys. zgłoszeń, z czego blisko 50 tys. zakwalifikowano jako zgłoszenia niezasadne - fałszywe. To aż 1/3 wszystkich zgłoszeń!

Zapewniam Państwa, że wszyscy (zespoły ratownictwa, dyspozytorzy, służby wojewody) ciężko pracują i robią wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Pamiętajmy, aby przy pierwszych objawach złego samopoczucia skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Wraz z pogorszeniem się stanu zdrowia, kontaktujmy się z pogotowiem ratunkowym.

                                                                                  Wojewoda Dolnośląski,
                                                                                       Jarosław Obremski

em24.pl

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wojewoda apeluje: wzywajmy karetki wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia

  2021-03-29 16:13:02

  gość: ~Miodu

  Nie dziwcie się że nie ma karetek jak ludzie dopadli się do pulsoksymetrów i mimo braku jakiejkolwiek duszności czy kaszlu, wskazanie na pulsoksymetrze 93% jest bezwzględnym wskazaniem do wezwania karetki, a najlepsze że takie instrukcje pacjentom dają lekarze rodzinni. Jeśli taki pacjent ma potwierdzonego covida to przy braku duszności, zostaje on w domu, nie dostaje leków a karetka jest wyłączona na 2 godziny gdyż musi przejść fumigację. Taka sytuacja to obecnie ogólnokrajowe masowe zjawisko. Połowa wezwań jest nieuzasadniona

 • 2021-03-31 19:28:33

  gość: ~Qann

  @~Miodu
  Potwierdzonego Covida:)
  Tego, którego żadne lab nie zdołało wyizolować???
  Czym potwierdzonego, tak z ciekawości???
  Litości!
  Pobudka, barany!!!

 • 2021-03-29 16:32:26

  gość: ~Hmmm

  Czy to ten sam człowiek, który wydał fortunę na zdezelowane łóżka do szpitala tymczasowego?

 • 2021-03-29 17:03:02

  gość: ~Jadwiga

  Szpital W Bystrzycy Kołodziej Potrzebuje wsparcia kak mówiła jedna z pacjentek mimo stran lekarzy pielęgniarek Nie dają rady Bo brakuje na podstawowe Środku medyczne I wyżywienie podstawowe Pacjentka zmarła Ale prosiła żeby Nagłośnić Warunki tego szpitalu szczególnie oddziału Covidowego

 • 2021-03-29 19:06:10

  gość: ~Przemyslowa

  Lepiej niech wojewoda robi przetarg na nowe karetki niż pisse takie głupoty. Jak już to karetki są zajęte przez to ze albo czekaj w kolejce do szpitala albo wożą pacjentów od szpitala do szpitala

 • 2021-03-29 19:47:47

  gość: ~Abc

  Czy Maj jeszcze pracuje ?Też mógł by pomóc?

 • 2021-03-29 20:14:13

  gość: ~Farmer

  @~Abc
  Zajęty jest graniem w farmę :)

 • 2021-03-29 20:03:54

  gość: ~Gość

  A moze jakby lek rodzinni badali ludzi w przychodniach a nie przez tel to karetki nie musiałyby przyjeżdżać do ludzi w stanie bardzo juz pogorszonym oddechowo. Nie wiem...tak mi się wydaje że to byłoby rozsądne działanie. Tak była leczona przez tel znajoma Lek ani razu jej nie zbadał....Ile jest takich przypadków....

 • 2021-04-03 17:09:43

  gość: ~Ewa

  ostatnio dodany post

  @~Gość
  lekarze w przychodniach od roku mają swego rodzaju urlop od nawału pacjentów, a kasa z NFZ i tak leci, więc po co się przepracowywać? Raz próbowałam na lekarzu wymóc wręcz możliwość wizyty w przychodni to tak mnie zniechęcał, zwodził i na koniec powiedział, że jak mi nie przejdzie to mogę iść po 18:00 do przychodni koło szpitala to tam mnie jakiś lekarz zbada.... to jak to w końcu jest, w "moim" POZ lekarz mnie zbadać nie może, bo ryzyko COVID, a w przychodni koło szpitala już inny lekarz może mnie zbadać???? Chore to jest,a w mediach mówią, że brakuje lekarzy w oddziałach covidowych, wysłac tam zatem tych z przychodni, niech w końcu popracują a nie robią za konsultantów call center!!!!

 • 2021-03-30 04:25:18

  gość: ~Normalny

  Co za bzdury. Lekarze nie przyjmują tylko teleporady. Jak saturacja na poziomie 60 to już za późno na jakiekolwiek leczenie. To kiedy wzywać. Wstydzilibyście się nawet publikować takie bzdury.

 • 2021-04-01 17:19:12

  gość: ~normalny

  a pytanie mam do redakcji. Skąd 108 minusów. Brawo autorzyno.

REKLAMA