Express-Miejski.pl

Sprzedajesz na OLX? Bądź czujny! Nie klikaj w nieznajome linki i nie podawaj numeru swojej karty

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Oszuści nie próżnują i nie śpią, co rusz wymyślając nowe metody oszustw aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy.

Od kilku miesięcy przestępcy wykorzystują nowe metody oszustw na serwisie OLX. Jedna z najpopularniejszych polega na skontaktowaniu się z potencjalną ofiarą za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Atakujący twierdzi, że dokonał u nas zakupu i wysyła link, który rzekomo ma prowadzić do systemu płatności OLX. Oczywiście tak się nie dzieje.

W praktyce ofiara trafia na fałszywą stronę, stworzoną do wyłudzania danych kart płatniczych. Przestępca tłumaczy sprzedającemu, że musi podać wszystkie wymagane dane, aby odebrać pieniądze za sprzedaż. Niestety, choć oszust niemal zawsze pisze z błędami gramatycznymi, najprawdopodobniej korzystając z translatora, to jednak każdego dnia udaje mu się wyciągnąć  pieniądze od sprzedających.

Choć świadomość użytkowników wzrasta i dają się nabierać coraz rzadziej, to cyberprzestępcy każdego dnia próbują swoich metod. Ostatnio zaczęli je ewoluować. Kontaktują się ze sprzedającym już nie tylko za pomocą komunikatora WhatsApp, ale też bezpośrednio przez portal OLX i przesyłają fałszywy link do strony łudząco przypominającej witrynę InPostu. Tam nakazują sprzedającemu wybranie formy przesyłki oraz jej opłacenie. Na fałszywej, specjalnie spreparowanej przez oszustów stronie można dokonać rzekomej płatności jedynie za pośrednictwem karty płatniczej, po podaniu jej pełnych danych. W przypadku ich podania i potwierdzenia wygenerowanej przez oszustów transakcji z konta znikają pieniądze. Strona InPostu nie jest jedynym wzorcem dla oszustów. Zdarzają się już fałszywe strony łudząco przypominające chociażby witrynę Poczty Polskiej.

Próby tego typu oszustw zdarzają się codziennie. Wielu użytkowników sieci wciąż nie rozumie mechanizmów, jakie stosują cyberprzestępcy. Nie tylko kupujący może paść ofiarą oszustwa, ale także sprzedawca.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Nie daj się oszukać.

Mechanizm działania oszustów - OLX [TestHub.pl]:

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA