Express-Miejski.pl

W Ziębicach także zwolniono restauratorów z opłat za koncesje alkoholowe

XXIX Sesja Rady Miejskiej w Ziębicach fot.: UMiG Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

25 lutego odbyła się XXIX Sesja Rady Miejskiej w Ziębicach. Podczas obrad radni podjęli m.in. uchwałę o zwolnieniu przedsiębiorców z opłat za koncesje alkoholowe.

Restauracje mogą tylko prowadzić działalność w zakresie serwowania dań na wynos, co znacznie ograniczyło ich przychody. - Mimo trudnej sytuacji również samorządu, radni nie mieli żadnej wątpliwości, że skoro dopuszczono taką możliwość pomocy, to należy ją zastosować. Dla budżetu gminy to ubytek około 25 tys. zł, które przeznaczane są na profilaktykę i zajęcia sportowe oraz terapeutyczne - informują ziębiccy urzędnicy.

Rada przyjęła również nowy plan gospodarki niskoemisyjnej na lata 2021-2030. Dokument ten opisujący zmiany w emisji pyłów przy postępującej redukcji tzw. kopciuchów, będzie niezbędny do ubiegania się przy kolejnych naborach na dotacje unijne na wymianę źródeł ciepła. - Będzie to jeden z najszybciej wykorzystanych dokumentów, bowiem już następnego dnia będzie załączony do wniosku o prawie 8 mln zł na termomodernizację obiektów oświatowych - dodają urzędnicy.

Inne podjęte uchwały przez radnych to m.in. uchwalenie planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2021-2024, przyjęcie wymaganego przepisami prawa programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi, a także zmiany w budżecie gminy Ziębice oraz w wieloletniej prognozie finansowej. W zmianach budżetowych zwiększono m.in. niezbędne środki na kapitalny i pilny remont dachu na świetlicy wiejskiej w Witostowicach.

Burmistrz Ziębic przedstawił radnym informację m.in. o złożonych kolejnych wnioskach o środki zewnętrzne. Warto wspomnieć np. o wnioskach do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin, w których znajdowały się państwowe gospodarstwa rolne: projekt adaptacji budynku byłego Liceum Ogólnokształcącego w Ziębicach na potrzeby utworzenia w nim Centrum Aktywności Gospodarczej i Społecznej, modernizacja filii Biblioteki Publicznej w Henrykowie na Centrum Słowa oraz budowa placu zabaw i flowparku w Ziębicach.

Inny ważny wniosek to wniosek do RPO na dofinansowanie utworzenia inkubatora przedsiębiorczości na bazie obiektu po byłym Liceum Ogólnokształcącym w Ziębicach. Jest to projekt partnerski z miastem Kłodzko i gminą Ząbkowice Śląskie.

W ostatnim miesiącu Wydział Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego wspólnie z Wydziałem Budownictwa oraz Gminnym Centrum Edukacji i Sportu przygotowały szereg innych wniosków, na mniejsze projekty i możliwe do pozyskania dotacje.

Burmistrz Mariusz Szpilarewicz poinformował również o 157 wnioskach mieszkańców, którzy zgłosili się do wykonania audytów, które umożliwią złożenie im wniosku do projektu „Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii w Gminie Ciepłowody i Gminie Ziębice - projekty grantowe dotyczące zwalczania emisji kominowej”. 

Radni w wolnych wnioskach i zapytaniach zgłaszali swoje uwagi m.in. co do stanu dróg, głównie powiatowych i wojewódzkich czy sposobu prowadzenia akcji zimowej.

Już od ponad roku, ze względu na pandemię, sesje odbywają się poza ratuszem, w sali widowiskowej Ziębickiego Centrum Kultury, która zapewnia możliwość przeprowadzenia sesji w sposób zapewniający zachowanie zasad bezpieczeństwa. Przypomina się, że wszyscy zainteresowani mogą śledzić przebieg sesji on-line na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Ziębice [KLIK].

em24.pl / Ziębice

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Ziębicach także zwolniono restauratorów z opłat za koncesje alkoholowe

  2021-02-27 00:50:26

  gość: ~takitam

  //// Podczas obrad radni podjęli m.in. uchwałę o zwolnieniu przedsiębiorców z opłat za koncesje alkoholowe. ////

  Czy ktoś jest w stanie uzasadnić, po jaką cholerę w ogóle istnieje coś takiego jak koncesja alkoholowa, czyli tzw. pozwolenie na sprzedaż alkoholu ?

  Co to .... broń palna czy co ?

 • 2021-02-28 22:45:35

  gość: ~Mis

  ostatnio dodany post

  @~takitam
  A może tak w Ząbkowicach zrobić?

REKLAMA