Express-Miejski.pl

Twierdzą, że dostały wybór: szczepienie, albo zwolnienie. Burmistrz: nic takiego nie miało miejsca

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Sześć pracownic Ośrodka Pomocy Społecznej w Bardzie nie zadeklarowało woli szczepienia przeciwko COVID-19. Część obawia się, że z tego powodu zostaną zwolnione z pracy.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Bardzie przez ponad miesiąc pracował w okrojonym składzie. Stacjonarnie swoje obowiązki wykonywali tylko pracownicy, którzy zadeklarowali chęć zaszczepienia się. Kilka pracownic, które zdecydowały, że szczepionki nie przyjmą w obawie o swoje zdrowie i ewentualne powikłania, zostały najpierw poinformowane przez kierownik OPS i burmistrza, że mają przejść na zdalny tryb pracy, a dzień później zostały wysłane na zaległe urlopy. Miało to miejsce w połowie stycznia. To właśnie wtedy burmistrz w rozmowie z dyrektor OPS, zdaniem części załogi, miał powiedzieć, że znajdzie lukę w prawie, która w przyszłości umożliwi mu zwolnienie osób, które nie przystąpiły do szczepienia.

Burmistrz Krzysztof Żegański stanowczo zaprzecza, jakoby takie słowa padły z jego ust. - Apelowałem i nadal apeluję do wszystkich osób o dokonanie szczepień, ale nigdy z moich ust nie padły słowa dotyczące wyciągania konsekwencji wobec urzędników czy pracowników jednostek podległych, które podjęły decyzję o nieszczepieniu się przeciwko COVID-19. Zbyt starym strategiem jestem żeby publicznie przekazywać pewne rzeczy, nawet takie, które wewnętrznie bym myślał. Takich słów, jakie niektóre osoby próbują wkładać w moje usta, na pewno nie powiedziałem - mówi szef bardzkiego magistratu. - Ta jednostka jest jednostką służebną i uważam, że większa część załogi powinna się zaszczepić, ale jedyne co mi jako burmistrzowi pozostaje to ich motywacja i zachęta - wyjaśnia włodarz.

Jak tłumaczy, decyzja o wysłaniu czterech pracownic na zaległe urlopy nie była żadnym karnym działaniem w odpowiedzi na brak chęci szczepienia, bo i takie głosy się pojawiły, a jedynie faktem, że zaległe urlopy muszą być przez nie wykorzystane. Ponadto taki zabieg dał czas burmistrzowi i kierownik jednostki, w porozumieniu z radcami prawnymi, na wypracowanie skutecznego systemu pracy, aby obsługa petentów była na jak najlepszym poziomie, bez narażania ich na kontakt z osobami, które nie zadeklarowały szczepienia.

Część pracownic w całości wykorzystało zaległe urlopy, część z nich w okresie urlopów rozchorowała się i przedstawiła zwolnienia lekarskie. Taka sytuacja miała miejsce przez kilka tygodni. Niektórzy wrócili do pracy szybciej, niektórzy później. 22 lutego pracownice, które nie wyraziły woli szczepienia i wróciły do pracy otrzymały informację, że swoje obowiązki nadal mają wykonywać zdalnie. Z obu stron pojawiły się jednak wątpliwości, co do efektywności takiego rodzaju pracy. W związku z tym trwa dopracowywanie nowego regulaminu pracy Ośrodka Pomocy Społecznej, który ma zostać wprowadzony w ciągu najbliższych dwóch tygodni i będzie obowiązywał wszystkich, bez względu na to, czy pracownicy przyjęli szczepionkę, czy też nie. Załoga ma zostać podzielona na kilka grup i będzie wykonywać swoje obowiązki częściowo zdalnie, a częściowo w siedzibie OPS, nawet w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jak długo? - Nie jestem w stanie powiedzieć. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, a także zaszczepionej liczby populacji - dodaje burmistrz.

Zabrakło dialogu

Grono pracownic, które nie przyjęły szczepionki twierdzi, że od początku utrzymywały swoje stanowisko w tej kwestii. Burmistrz Krzysztof Żegański mówi natomiast, że z jego informacji podczas pierwszych deklaracji wolę szczepienia wyrazili wszyscy pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej i taka też informacja została przesłana do Urzędu Wojewódzkiego. - Szanuje zdanie innych i szanuje stanowisko tych pracownic. Jestem w stanie zrozumieć, że ktoś w międzyczasie mógł się wycofać, zmienić pogląd, usłyszeć argumenty, które przekonały go, aby jednak się nie szczepić. Nikt nie jest ślepy, każdy obserwuje doniesienia medialne, każdy gdzieś tam snuje obawy. W tym przypadku zabrakło jednak dialogu. Zabrakło dobrej woli tych pracowników, którzy podjęli decyzję o nieszczepieniu się, w zakresie organizacji pracy i współpracy - wskazuje burmistrz i niejako dmucha na zimne. - W przypadku, gdy nawet pracownice, które nie są zaszczepione będą zdrowe, a okaże się, że petent, który miał z nimi wcześniej kontakt otrzyma pozytywny wynik testu, to pojawią się podejrzenia, że zaraził się właśnie podczas wizyty w OPS. Podobnie ma się sprawa jeśli chodzi o urząd czy nauczycieli i pracowników szkół. Tak naprawdę namawiając do szczepień swoich pracowników chcę zabezpieczyć nasze jednostki na zewnątrz i jak najbardziej zminimalizować ryzyko zakażenia. Jeśli chodzi o szczepienia nauczycieli w gminie Bardo, chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowało 93 proc. z nich. Deklaracja na poziomie 80-90 proc. jest także wśród pracowników urzędu - tłumaczy burmistrz. Uważa, że to niedomówienia i brak dialogu spowodowały, że wszystkie strony wychodzą z tego konfliktu niejako pokaleczone. Zaznacza, że mimo całej sytuacji nie ucierpieli na niej petenci i to jest dla niego najistotniejsze. 

Wprowadzenie nowego systemu organizacji pracy w OPS ma spowodować, że rzekomy konflikt za chwilę będzie już tylko niemiłym wspomnieniem, a załoga w takim samym składzie będzie pracować jeszcze przez co najmniej najbliższe kilka miesięcy. W marcu samorząd będzie jednak zmuszony do rozpoczęcia procedur konkursowych związanych z poszukiwaniem nowego kierownika jednostki. W lipcu na emeryturę odchodzi bowiem aktualna szefowa OPS Wiesława Horowska.

em24.pl

44

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Twierdzą, że dostały wybór: szczepienie, albo zwolnienie. Burmistrz: nic takiego nie miało miejsca

  2021-02-25 12:33:34

  gość: ~Miszcz

  Żeganski kłamie , a ekspres gdyby był rzetelny to poznałby zdanie obu stron

 • 2021-02-25 12:57:21

  gość: ~ja

  @~Miszcz

  szczepic sie jak wudz karze

 • 2021-02-25 13:30:44

  gość: ~niewazne

  @~Miszcz

  to ze nasz burmistrz lubi czasem minac sie z prawda to okej ale ty widze ze chyba jakas niedorozwinieta jestes bo ja tu widze zdanie dwoch stron pracownice powiedzialy ze krzysiek kazal im sie szczepic a jak nie chcialy to im zagrozil ze wyrzuci ich z roboty a krzysiek sie broni i gada ze wcale tak nie bylo i oczywiscie nawija makaron na uszy bo tak ma jakbys krzyska nie znala . jest slowo przeciwko slowu jak pracownice maja dowody to niech ida do sadu i tam dochodza swoich praw chyba a jak sie boja to niech siedza cicho i pracuja pod dyktando krzyska i tej dyrektorki ktora na cale szczescie juz odchodzi chwala bogu bo nie moge na niom patrzec jak przychodze do opieki

 • 2021-02-25 14:01:18

  gość: ~Ja3

  @~Miszcz

  Nasz burmistrz nigdy nie kłamie, on czasem mówi po prostu swoją prawdę.

 • 2021-02-28 11:22:21

  gość: ~07 zgłoś się

  @~Ja3, on ZAWSZE mówi swoją prawdę!

 • 2021-02-25 14:14:37

  XYZ1

  (this post was banned by administrator)

 • 2021-02-26 09:49:47

  gość: ~Lina

  @XYZ1
  Komentarze są po to, by wyrazic własną opinię na dany temat. Administrator nie powinien usuwac ich. Komentarz byl merytoryczny i bez jakichkolwiek wulgaryzmów.

 • 2021-02-25 13:03:57

  gość: ~kazet

  Widzę, że u Was taka władza absolutna, jak i w Kamieńcu. Raczej wątpliwe, że pracownicy sobie wymyślili jakieś słowa burmistrza, a on teraz się ładnie wybiela :D. Trzeba było ze skarżeniem się poczekać aż by zwolnił i wtedy nagłośnić sprawę, no chyba, że o to chodziło, żeby zrobić szum i nie stracić pracy. Hmmmm?

 • 2021-02-25 13:36:00

  gość: ~Ela

  Burmistrz musiał tak powiedzieć,bo w przeciwnym razie nie byloby tematu.
  Teraz to zemsta w białych rękawiczkach na pracownikac ten głupi podział na grupy. No i przede wszystkim złośliwy.

 • 2021-02-26 20:05:36

  gość: ~cud grod

  @~Ela
  a moze czyszcenie stanowisk,i za chwile sie dowiemy ze pewma pani szukajaca pracy ja znajdzie,a i rodzine mozna ustawic,dziewczyny trzymajcie sie,nie zawsze trzeba byc ulega

 • 2021-02-25 13:23:45

  gość: ~Hahah

  Krzychu, powiedziałeś A, to trzeba było powiedzieć B, a tu się okazało, że trochę spękałeś i jak koło sprawy zaczął się robić smród, to nagle szanujesz zdanie pracownic. Starym strategiem to ty może i jesteś, ale inteligencji nie kupisz. Mogłeś sobie myśleć co ci się podoba, ale czasem zdarza ci się powiedzieć za dużo, a słowo powiedziane raz, nie wyparowuje. To nie pierwszy raz kiedy się wypierasz. A kiedy Włosi wybudują Hiltona w Bardzie? Też nie mówiłeś nic takiego? No chyba, że lokalny biznesmen ma nowe obywatelstwo :)

 • 2021-02-25 13:37:51

  gość: ~patrycja

  brawo panie krzyśku pierwsza wersja była najlepsza trzeba było ich pozwalniać i po kłopocie teraz będzie się ops użerał z inteligentnymi antyszczepionkowcami którzy wiedzę czerpią z fejsbuka :)

 • 2021-02-28 11:30:29

  gość: ~07 zgłoś się

  @~patrycja, nie trzeba wiedzy czerpać z fb, nie trzeba być również antyszczepionkowcem, żeby nie chcieć poddać się szczepionce.

  To indywidualna sprawa każdego człowieka! póki co żyjemy jeszcze w wolnym kraju i mamy prawo decydować, czy chcemy, czy nie chcemy poddać się szczepionce!

 • 2021-02-25 13:43:06

  gość: ~gegen

  bardzo dobrze ze sprawa naglosniona!!! niech ludzie wiedzą co sie dzieje!!! czyzby wasz burmistrz dal sie omotac pisowskiej propagandzie ktora sobie manipuluje iloscia osob???

 • 2021-02-25 13:49:58

  gość: ~Ja

  Dobry strateg nie powiedziałby, że " nawet jak tak myśli" :) bo tym przyznał pracownicom rację. Nikt nie będzie mu mówił że białe jest białe a czarne jest czarne cytując niskiego stratega jako wzór do naśladowania.

 • 2021-02-25 14:39:53

  gość: ~Gienia

  @XYZ1
  Pani, która aspiruje na stanowisko kierownika(wykształcenie- 10 lat studiów), kiedy dowiedziała się że Wiesława zostaje, to rozbuchala aferkę. A głupie gąski koleżaneczki (podobne wykształcenie) poleciały jak w dym za liderką głupoty. Ot, cała sprawa.

 • 2021-02-25 14:42:27

  gość: ~Pasieka baranów

  @~Gienia
  A to już wiem skąd ten tępy wyraz twarzy. Dziękuję za taką kadrę

 • 2021-02-25 14:47:30

  gość: ~Magda

  @~Pasieka baranów
  Mamy "przyjemność" posłuchać beczenia w Przełomiakach. OMG! Wiecej samokrytyki pani "kierowniczko"

 • 2021-02-25 14:57:10

  gość: ~12345

  @~Gienia

  Ale żeby urzędniczka komentarze pisała...nie wypada.

 • 2021-02-25 15:22:06

  gość: ~Gienia

  @~12345
  Pudło

 • 2021-02-25 19:19:05

  gość: ~Co to jest

  Pracownice nie chcą się zaszczepić i to pracujące w ośrodku pomocy społecznej? One chyba nie rozumieją w jakiej instytucji pracują. Kto jak nie One mają opiekować się i pomagać osobom będącymi w samoizolacji w związku z coronowirusem i nie tylko. Powołane są do pracy między innymi w takich sytuacjach i w środowisku ludzi nie potrafiących poradzić sobie w życiu jak i również analizować i zapobiegać ewentualnym zagrożeniom.

 • 2021-02-25 19:45:05

  gość: ~obserwator

  @~Co to jest
  ich ciala ich decyzja,a na temat szczepien nie powiedziano jakie sa minusy,jestem za dziewczynami,a co do kierowniczki czas odejsc,im wiecej w kosciele sie przebywa tym bardziej pracownikom ,,zycie,, sie umila gdzie szcunek dla blizniego?

 • 2021-02-25 21:34:17

  gość: ~bardzianka

  @~obserwator
  Modlą się pod figurą, a diabła mają za skórą

 • 2021-02-26 06:06:57

  gość: ~012345

  @~Co to jest
  A może są po chorobie i są odporne pytałeś czy mają przeciwciala? To morda w kubeł jak nie

 • 2021-02-26 08:21:34

  gość: ~Marek

  @~012345
  Przeciwciała mają w mózgu. Szkoda rozpisywać się nt tych pracownic. Kto choć raz miał tę watpliwą przyjemność z nimi rozmawiać,spotkał się z arogancją, znieczulicą i brakiem podstawowej wiedzy merytorycznej. A teraz afera, żeby przykryć głupotę. Panie weźcie się do pracy!

 • 2021-02-28 12:11:51

  gość: ~Doktor

  @~Marek
  Co dzieje się w organizmie człowieka po otrzymaniu szczepionki? Wytwarzają się przeciwciala drodzy Państwo, więc mają panie rację że jeżeli teraz chorowały to jak wynika z badań do 7 miesięcy powinno mieć odporność potem jak nie będzie nowych empirycznych danych mogą się szczepić

 • 2021-02-26 19:57:24

  gość: ~Mmm

  @~Co to jest
  A pomyśleliście, że nie muszą się szczepić, bo dopiero co przeszły Covid i mają odporność, albo chorują na przewlekłe choroby, które znacznie osłabiają ich organizmy? I ciszcie się, bo dzięki temu inni dostaną ich szczepionki. Poza tym nie ma obowiązku szczepienia! A Pan burmistrz to zapomniał, że to on podlega kadencyjności i wyborcy go wkrótce zwolnią. Wstyd...

 • 2021-02-26 09:30:02

  gość: ~Obiektywny

  Tak czytam i: przeciwciała, jak był chory to już nie będzie, szczepionka jako złoty środek, który rozwiąże problem...Hah, sami tu eksperci z wiedzy medycznej, a tak naprawdę to: nie ma jasnych i zerojedynkowych dowodów na to, że: jak ktoś ma przeciwciała to nie może się zarazić i zarażać, jak był chory to już nie będzie, że po przyjęciu szczepionki nie będzie zarażał i sam nie będzie mógł zachorować...Poczytajcie trochę w internecie, a nie tylko TVN i TVPiS, bo w obu stacjach ludziom obiektywnym i mądrym mówić nie dają.

 • 2021-02-26 15:16:00

  gość: ~Mister

  Te kobiety chodzą po domach starszych ludzi i nie chcą się zaszczepić? Skoro mają tak wielką wiedzę na temat wpływu szczepionki na organizm to ze znalezieniem pracy nie powinny mieć problemu, może sektor prywatny? Na państwówce fajnie się pracuje, dodatki, sratki, kawki i żadnej odpowiedzialności. Pora skończyć z lenistwem i roszczeniami. Do roboty!

 • 2021-02-26 15:47:30

  gość: ~Laskowka

  @~Mister
  Dokładnie, a tak na marginesie: ostatnio szczepili się nauczyciele i chyba też nie wszyscy się zaszczepili i co była afera taka jak w OPS? To jest kolejny dowód na to że Panie są z deka ... A do roboty się weźcie! Bo jak nie,to biedronka czeka, a tam kawki nie będzie!

 • 2021-02-26 16:25:03

  gość: ~111

  @~Laskowka heh kawki kawki a jak kaski trzeba to wszyscy do tych nie merytorycznych pędzą

 • 2021-02-26 17:32:07

  gość: ~Mat

  @~Laskowka
  W punkt.Trafione zatopione

 • 2021-02-27 14:13:29

  gość: ~Laskowka

  @~Mat
  Tak,bo one dają swoje! Weź nie kompromituj jeszcze bardziej tych pracownic niż one to same zrobiły . No to drugą kawkę?

 • 2021-02-26 23:29:10

  Patointeligencja

  "Pan burmistrz" , pewnie chciałby żeby wszyscy o nim tak mówili i myśleli ale prawda niestety jest inna każdy kto zna zarys jego życia: kłamstwa, zdrady, niespełnione obietnice, człowiek dla którego liczy się tylko kasa i układy, stwierdzi, że to "Nikodem". Strateg z niego daremny na naiwności ludzi wyniesiony w górę ale co będzie jak mieszkańcy Miasta Cudów się ockną i zobaczą prawdziwą jego twarz, upadek na pewno zaboli!
  Nikodem "Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść"
  _____________________________________________________________________________________

  Ps.Twoje ciało i zdrowie Twoja decyzja i nie pozwólmy tego prawa sobie zabrać.

 • 2021-02-27 13:45:03

  gość: ~serio

  "Zbyt starym jestem strategiem żeby publicznie przekazywać pewne rzeczy"- już ten cytat świadczy że mamy do czynienia z kimś kto: KŁAMIE a jeśli kłamie to KRADNIE a jeśli kłamie i kradnie to ZABIJA. Nie należy tego rozumieć dosłownie. Ten typ tak ma że nawet jak mówi prawdę to kłamie, a wszystko po to żeby grabić do siebie a w efekcie niszczyć innych. Typowy makiawelik. Psychopatyczna osobowość.

 • 2021-02-27 14:10:46

  gość: ~Heniek

  @~serio
  Psychopata to ty jesteś, żeby coś takiego pisać. Poziom 0

 • 2021-02-27 14:45:28

  gość: ~do Henia

  @~Heniek
  A co ty Henio , specjalista jestes od stanu głowy , co ? Nadymasz sie ,jak jaki co najmniej psychiatra, a ty wpadłes tu na forum pusciłes bąka , smrodu narobiłeś i tyle z ciebie pożytku co ze psa gnoju . Mnie sie wydaje co ty ze Stronia na przepustce jesteś i dostępu nie masz do tabletek

 • 2021-02-27 17:28:57

  gość: ~Poradnik

  Widzę tu, że Bardo ma prawdziwego szeryfa. Na jego podwórku nikt mu podskakiwać nie będzie.

 • 2021-03-02 16:23:50

  gość: ~Bardzianka

  @~Poradnik
  Dlaczego nadal dyskryminowane są s osoby które nie są zaszczepione a pani jedna pracuje pomimo że jest na emeryturze i też niema szczepien

 • 2021-03-03 23:02:04

  gość: ~123

  @~Bardzianka
  Ponoć nie zaszczepione mają pracować do wieczora ? To jest dopiero dyskryminacja i złośliwość . Oby dziewczyny się nie dały!

 • 2021-03-04 21:58:07

  gość: ~aaaaaaaaa

  @~123


  Jest kilka błędów popełnianych przez menedżerów i właścicieli firm, które są szczególnie kosztowne dla organizacji. Należy do nich odejście wartościowych pracowników. Sprawdź jakie są powody ich odejścia i co robić aby utrzymać w firmie najlepszych ekspertów?

  Jest takie stare powiedzenie: „pracownicy nie odchodzą od firm, ale od szefów". Czy słuszne? Pracownicy, którzy z zaangażowaniem podejmują nowe wyzwania, są doceniani i dobrze wynagradzani odchodzą rzadko. Jeśli jednak zabraknie choćby jednego z tych kluczowych elementów, to rozstanie z pracodawcą jest kwestią czasu. Rola bezpośredniego przełożonego w tym procesie jest kluczowa, ale równie ważne jest to czy i jaką politykę rozwoju pracowników prowadzi dana organizacja. Czy jest to polityka oparta na doświadczeniu czy tylko na teorii, z miernym skutkiem wprowadzana w życie?

 • 2021-03-06 08:05:49

  gość: ~Mieszkanka

  @~aaaaaaaaa
  Pani Wiesia radę da. Teraz tak Ops prężnie hula że ani się dostać ani dodzwonić.

 • 2021-03-06 10:35:06

  gość: ~Podopieczna

  @~Mieszkanka
  Wszyscy są odsylani z kwitkiem nic niemożna załatwić bo pani kierownik jest tak zapracowana nowa organizacja pracy ze niema czasu dla swoich podopiecznych

 • 2021-03-08 18:37:28

  gość: ~aaaaaaaa

  ostatnio dodany post

  @~Podopieczna

  Często właścicielki salonów SPA, salonów odzieżowych, czy optycznych - kobiety przedsiębiorcze po prostu - skarżą się na personel. „Aneta zrób coś, aby one lepiej pracowały, aby sprzątały po sobie, rozmawiały z klientami, uśmiechały się... no przecież nie mogę z nimi wytrzymać” - słyszę od was często podczas konsultacji indywidualnych czy spotkań „Kobieta w biznesie”. Zwykłam was wtedy pytać: Jak motywujesz swój zespół? Jak pokazujesz pracownikom, że są dla Ciebie ważni? Jak zjednujesz sobie ludzi? No właśnie... bo od tego należy zacząć. Pieniądze nie są jedynym sposobem motywowania. One są jedynie wynikiem, naturalną należnością za wykonaną pracę.

REKLAMA