Express-Miejski.pl

Umowa podpisana. Twierdza Srebrna Góra rozpoczyna realizację ponad 15-milionowego projektu

Umowa podpisana. Twierdza Srebrna Góra rozpoczyna realizację ponad 15-milionowego projektu fot.: Twierdza Srebrna Góra

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Do obiektu w ciągu 2.5 roku doprowadzone zostaną przyłącza wody i prądu. Powstanie też baza noclegowa i restauracja. Dziś podpisano umowę na realizację projektu.

W kwietniu ubiegłego roku informowaliśmy, że Twierdza Srebrna Góra otrzyma ponad 10.5 mln zł dotacji na realizację projektu pn. Rewaloryzacja dla potrzeb ruchu turystycznego oraz funkcji kulturalnych, zdegradowanych niedostępnych części Pomnika Historii.  26 stycznia 2021 roku wójt Paweł Gancarz i prezes Twierdzy Srebrna Góra Emilia Pawnuk podpisali umowę na realizację projektu. Takie chwile to my wielce lubimy. To są takie momenty, gdy wiemy, że już nic złego stać się nie może. Od teraz będzie u nas działo się sporo, bo i sporo mamy do zrobienia - mówi szefowa spółki.

Zakres prac obejmuje m.in:

 • zabezpieczenie zdegradowanych elewacji kieszeni szklano-stalową kubaturą – z konserwacją murów i zachowaniem stanu trwałej ruiny. Wykorzystanie uzyskanej przestrzeni na sale wielofunkcyjne do zajęć manualnych i edukacyjnych, imprez kulturalnych, wystaw i przestrzeni restauracji
 • adaptację wnętrz dawnych izb mieszkalnych Twierdzy na miejsca noclegowe dla 58 osób z otworzeniem drewnianych stropów, stolarki okiennej, remontem murów i sklepień
 • adaptację kazamat na sale wielofunkcyjne, kuchnie wraz z jadalnią, biuro, pomieszczenia techniczne oraz ekspozycje muzealną związaną z turystycznym zagospodarowaniem Donjonu na przełomie XIX i XX w.
 • wykonanie izolacji przeciwwilgociowych nad pomieszczeniami, odtworzenie wałów obronnych i nasypów ziemnych na koronie i cześci dziedzińca Donjonu wraz z utwardzeniem i odwodnieniem nawierzchni.
 • wykonanie przyłącza wody i prądu na odcinku ok. 1300 m, wyposażenie w instalacje cywilizujące 

Łączna powierzchnia pomieszczeń przewidziana do adaptacji i konserwacji to ok. 2225 m2. Realizacja pozwoli na kontynuację prowadzonych od 18 lat działań rewaloryzacyjnych na Twierdzy. Będzie to kolejny etap prac obejmujący adaptację naszego Pomnika Historii do współczesnych funkcji edukacyjnych, kulturalnych, wystawienniczych, noclegowych i gastronomicznych.

Całkowita wartość zadania to niemal 15,5 mln złotych. Projekt dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Otwarcie nowej (a jednak kilkusetletniej) przestrzeni w Twierdzy Srebrna Góra zaplanowano na czerwiec 2023 roku.

Warto przypomnieć, że to pierwszy z dwóch ogromnych projektów, jakie będą realizowane na terenie srebrnogórskiej twierdzy. Drugi, o łącznej wartości blisko 22 mln zł, będzie realizowany przy udziale funduszy norwerskich. Więcej pisaliśmy o nim w artykule pt. Twierdza Srebrna Góra stanie się centrum turystyki, wiedzy i rozrywki za prawie 22 mln zł [KLIK].

em24.pl

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Umowa podpisana. Twierdza Srebrna Góra rozpoczyna realizację ponad 15-milionowego projektu

  2021-01-26 14:10:18

  gość: ~Jan56

  Za takie pieniądze to tam normalnie Los Angeles mogą zrobić. Ciekawi mnie strasznie efekt tej kasy która zostanie tam wpompowana. Oby było warto!! trzymam kciuki!!!

 • 2021-01-26 14:17:15

  gość: ~Autor

  @~Jan56
  Na robociznę dla firm pójdzie 11 milionów reszta na efekty pracy

 • 2021-01-26 14:40:08

  gość: ~wecx

  @~Jan56
  15 milionów na taki obiekt to jak kropla w morzu. Gdyby dostali ze 150 milionów to wtedy można już mówić o Los Angeles.

 • 2021-01-26 14:58:31

  gość: ~Jan56

  @~wecx

  15 i 22 to 37 mln zł. Mało???!!! Ja uważam ze bardzo dużo!!! oby tylko byly efekty!!

 • 2021-01-26 19:42:23

  gość: ~Festung

  @~Jan56
  Należy zadać sobie pytanie , nie wpadać w paranoje. Czy to jest aby priorytet dla tak biednych Gmin. Ważniejsze są sprawy bieżące i potrzeby ludzi. Przy nadmiarze środków można się bawić w rewitalizację obiektów historycznych.

 • 2021-01-26 20:11:57

  gość: ~FK

  @~Festung

  Przecież spółka dołoży trochę, gmina trochę i za pare lat będziecie z tego mieli kolosalne zyski. O takie dobra trzeba dbać. Nikt nie mówi, że kosztem mieszkańców, ale jestem przekonany, że gmina nie dołoży do tego biznesu zbyt dużo. Spółka ma osobowość prawną, może brać kredyty.

 • 2021-01-26 23:24:34

  gość: ~takitam

  @~FK

  gość: ~FK napisał/a:
  /// Przecież spółka dołoży trochę, gmina trochę i za pare lat będziecie z tego mieli kolosalne zyski///

  Zechcesz wymienić (choćby w dużym przybliżeniu) jakie to będą zyski ? ... i ... co to znaczy, że .... będziemy mieli ?


  gość: ~FK napisał/a:
  /// Spółka ma osobowość prawną, może brać kredyty. ///

  Nie sądzę, że po to powstała (chociaż ?), a poza tym, kredyt MOŻE WZIĄĆ KAŻDY KTO CHCE, bez względu na to czy ma osobowość prawną, czy zupełnie jest pozbawiony jakiekolwiek osobowości.

  Dla mnie, są to kolejne ZMARNOWANE NA PIERDOŁY pieniądze.

 • 2021-01-27 08:57:40

  gość: ~FK

  @~takitam

  Zostanie podniesiony turystyczny w regionie, restauracja, miejsca noclegowe itd. to wszystko musi ktoś obsługiwać, więc będą dodatkowo miejsca pracy. Jak turysta przyjedzie do SG i będzie nocował na Twierdzy, to zawsze może wybrać się w dół do miasteczka, a to spowoduje zyski dla np. lokalnych sklepikarzy. O nasze wspólne dobro narodowe trzeba dbać. Dofinansowanie kolosalne, kto wie, czy przez następne kilkadziesiąt lat takie się uda pozyskać. A o jakich potrzebach dla zwykłych śmiertelników się mówi? To zaś mnie ciekawi. Czy znów ktoś nie pracuje i liczy na państwo i wspracie gminy, 'bo mu się nalezy'?

 • 2021-01-27 14:25:36

  gość: ~Obywatel

  @~FK
  Twoje argumenty są celne ale nie ma sensu ich tu przytaczać. Osobom komentującym na tym portalu nie wytłumaczysz. Dla nich się liczy tylko fabryka albo socjal. Bo przecież parkingi, restauracje, hotele to nie miejsca pracy. Sklepy zarabiające na turystach też nie. No i wiadomo, zyski z turystyki w przyszłości wcale się nie zamienią w proste chodniki i dobre drogi.
  Wszystko nie potrzebne, trzeba czekać na zakłady pracy bo Srebrna Góra jest tak atrakcyjna dla inwestorów, że szok. Bardziej niż wrocław.

 • 2021-01-27 14:54:53

  gość: ~Festung

  @~Obywatel
  Obywatel ma wigor i wizje jak Onassis - tylko ten był realistą. Mrzonki i nic więcej. Obywatel był jeszcze w planach bocianiego gniazda kiedy ja uprawiałem turystykę w latach 70.Połączenie super parowóz 4 małe wagony , dodatkowo autobusy. Teraz jak nie masz swojego samochodu to lipa. Obywatel czepił się zakładów , ludzie już przywykli do pieriestrojki i jakoś sobie radzą. Skoro jest taka świetlana wizja w fortach to dać ludziom możliwość stworzenia własnej bazy noclegowej. Każdy będzie miał pracę i hepy.Remont robi się pod jednego gościa lub dwóch , którzy maja własne plany na działalność. Ja mogąc pomóc biednym ludziom odwiedził bym hałupy jak ksiądz po kolędzie i zapytał jak żyją , jakie są oczekiwania.Obywatel to mi się kojarzy z komuną, lecz opieka była nad przeciętnym Kowalskim lepsza jak jest teraz. Proszę zobaczyć na remontowany zamek w Ząbkowicach, tłumy walą 24 h/dobę. Przyzwoitego kibla brak na przystanku busowym.

 • 2021-01-27 15:08:48

  gość: ~Obywatel

  @~Festung
  Urzekła mnie twoja historia.
  Właściciele Twoerdzy napisali projekt i dostali środki Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. To mają teraz przepraszać i oddać wszystko na chodniki i drogi. Zadziałali i mają. Czy innym ktoś broni działać? Zbierać kapitał i robić na siedzieć i narzekać. A jak samo nie chcą to nie sobie w wyborach wybiorą takich ludzi, którzy będą to dla nich robić.
  Co do dbania o miasto to przecież jest zadanie władz a nie prywatnej firmy.

 • 2021-01-26 23:20:34

  gość: ~takitam

  @~Festung

  gość: ~Festung napisał/a:
  //// Czy to jest aby priorytet dla tak biednych Gmin ////

  Moim zdaniem ... NA PEWNO NIE JEST, ale .... są do zmarnowania pieniądze, to tzw. włodarze ochoczo je marnują kreując się na "coś robiących" w zakresie rozwoju gminy (czy szerzej) regionu.
  Takie obiekty, choć kompletnie niczemu sensownemu nie służą, to wyglądają ładnie, więc ... "przydadzą się" do uroczystości wszelakich gdzie w/w włodarze, będą się uśmiechać, wygłaszać mowy, wręczać, przyjmować, przedstawiać założenia i ... tak to się będzie kręcić, a okoliczna ludność będzie ich podziwiać i .... nadal kląć, że nie ma pracy, zakładów pracy, chodników, dobrych dróg, ogólnie pojętej infrastruktury, ale ... i tak większość z nich będzie pitolić, że ... zobaczcie, coś się jednak u nas dzieje.

  ==============
  gość: ~Festung napisał/a:
  ///// Przy nadmiarze środków można się bawić w rewitalizację obiektów historycznych. /////

  >>>> D O K Ł A D N I E <<<<

 • 2021-01-27 19:26:08

  gość: ~Ccc

  Co z tego będzie?

 • 2021-01-28 04:05:24

  gość: ~Wuuu

  ostatnio dodany post

  Pytanie czy twierdza należy do miasta czy osoby prywatnej????

REKLAMA