Express-Miejski.pl

Kardynał Henryk Gulbinowicz pozbawiony tytułu Honorowego Obywatela Barda

Ks. Henryk Gulbinowicz był Honorowym Obywatelem Barda przez blisko 20 lat fot.: mimart.eu

21 stycznia podczas sesji Rady Miejskiej w Bardzie radni pozbawili pośmiertnie kardynała Henryka Gulbinowicza tytułu honorowego obywatela miasta.

Tytuł Honorowego Obywatela Barda został duchownemu przyznany w marcu 2000 roku. Nadanie tytułu argumentowano wówczas tym, że „ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz jest bardzo częstym gościem w mieście, uczestniczy we wszystkich uroczystościach kościelnych związanych z kultem Maryjnym i jest również, jak sam podkreśla, zafascynowany urokami i atmosferą Barda”.

- 6 listopada 2020 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała komunikat, w którym poinformowała, iż w wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawach oskarżeń wysuwanych pod adresem kardynała Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, podjęto w stosunku do niego decyzje dyscyplinarne. W związku z tym, Rada Miejska w Bardzie postanowiła zrewidować swoje stanowisko w przedmiocie przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bardo ks. Henrykowi Gulbinowiczowi, mając na uwadze fakt, iż tytuł stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie jakie przyznaje Rada Miejska w Bardzie, a osoby nominowane do niej winny cechować się nieposzlakowaną opinią - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Decyzja Watykanu związana jest z molestowaniem seksualnym, jakiego przez lata miał dopuszczać się kardynał Henryk Gulbinowicz. Równocześnie miał on tuszować akty pedofilii w polskim kościele.

Uchwała Rady Miejskiej w Bardzie ws. pozbawienia ks. Henryka Gulbinowicza tytułu Honorowego Obywatela Barda została przyjęta większością głosów. Przeciwko jej przyjęciu byli radni: Andrzej Czepieruk, Andrzej Kardaś oraz Adam Mateja, od głosu wstrzymali się Barbara Strzelec i Kamil Witek. Pozostali radni zagłosowali za przyjęciem przedstawionego projektu.

Wcześniej podobne uchwały dotyczące pozbawienia kardynała Henryka Gulbinowicza tytułu honorowego obywatela miast i gmin podjęto m.in. w Ziębicach, Strzelinie, Białymstoku czy Wrocławiu. Jeśli chodzi o powiat ząbkowicki kardynał Gulbinowicz wciąż pozostaje Honorowym Obywatelem Ząbkowic Śląskich.

em24.pl

23

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Kardynał Henryk Gulbinowicz pozbawiony tytułu Honorowego Obywatela Barda

    2021-01-21 13:27:33

    gość: ~ciekawa

    rozumiem ze tych 5 radnych chcialo aby gulbinowicz ktory jest kojarzony z afera pedofilska byl honorowym obywatelem barda??? tak u was jakies inne standardy obowiazuja???

  • 2021-01-21 14:29:06

    gość: ~obrzydliwapedofilia

    @~ciekawa

    Heeeee , jakbym zaglosowal przeciw albo wstrzymal sie to wstyd byloby mi o tym w domu powiedziec szczegolnie przy dziecku ale moze ci radni nie maja takich problemow

  • 2021-01-21 18:27:44

    gość: ~JGD

    @~obrzydliwapedofilia

    Najlepiej sądzić kogoś, kto nie może się bronić, nie?

  • 2021-01-22 10:04:46

    gość: ~Matka

    @~JGD Dzieci też nie miały możliwości się bronić. Dorośli ukrywali te wstrętne czyny klechów

  • 2021-01-21 13:37:12

    gość: ~jkl

    W Ząbkowiach nikomu nie przeszkadza :)

  • 2021-01-21 14:22:36

    gość: ~Bartek

    A co to da najpierw całowali za życia a jemu to zwisa i powiewa fałsz i zakłamanie dajcie spokój niech oddadzą jego majątek tym molestowanym

  • 2021-01-21 14:51:45

    gość: ~Bolo

    @~Bartek
    Czyli tobie haaa !!!

  • 2021-01-21 14:59:50

    gość: ~Zima

    Rozliczcie tych, ktorzy są odpowiedzialni za odśnieżanie dróg wiejskich!!To jest ważniejsze dla mieszkańców!!

  • 2021-01-21 15:50:26

    gość: ~mnm

    Mocni, odważni , jeżdżący po pijaku . Ciekawe jak Was radni ktoś kiedyś oceni. Może już czas żeby Was ocenić? Kardynałowi to już wszystko jedno, już się nie obroni . A Wy sami zróbcie sobie rachunek sumienia.

  • 2021-01-21 16:28:34

    gość: ~Abc

    J.ebać tego pedofila.

  • 2021-01-21 21:30:39

    gość: ~ja

    @~Abc i ciebie też

  • 2021-01-22 10:10:00

    gość: ~Ja

    @~ja
    Wystarczy frajerze że ciebie walą.

  • 2021-01-21 18:08:56

    gość: ~Kovv

    Teraz po tylu latach wyciągają brudy Polskiego kościoła no i słusznie, ale dlaczego tego nie robiono za komuny PZPR przecież Urząd Bezpieczeństwa Publicznego inwigilował kościół i wszystko wiedział o wyczynach orientacjach seksualnych duchowieństwa czyżby byli w zmowie milczenia odgrywali teatrzyk przed Polskim społeczeństwem?
    Na to wygląda, że tak odgrywali teatrzyk i komuna finansowała Polskie duchowieństwo, które się odwdzięczyło przy obradach okrągłego stołu –Magdalenka podział majątku Polski.
    A Polakom rzucono kość do oblizania taka była prywatyzacja Wałęsy puścił robotników chłopów w skarpetkach a teraz kasa Państwa Polskiego świeci pustkami to wyciągają brudy w walce o władzę.

  • 2021-01-21 19:11:47

    gość: ~Xxx

    @~Kovv
    No właciwie tak - w końcu kościół niestety to taka q..a jak się okazuje. Byle kasa i profity były.
    Przykre to.

  • 2021-01-21 18:09:24

    gość: ~Ja

    Jeba.ć PiS i wszystkich księży.

  • 2021-01-21 21:32:25

    gość: ~kali

    @~Ja jebaku zmień pozycje,,,,,

  • 2021-01-22 10:11:20

    gość: ~Kat

    @~kali
    Ciąg druta kali ty skórzany łbie.

  • 2021-01-21 18:47:12

    gość: ~Autor

    Człowiek ma mieszane uczucia bo Gulbinowicz był wielką postacią dolnośląskim a kto brał udział w nabożeństwiach które prowadził może powiedzieć że były fajne docierające do człowieka na luzie z chumorem i dlatego jest taka cisza zdziwienie i mętlik w głowie bo co dopiero musi wyprawiać Głódź i Jędraszewski o Rydzyku nie wspominając to inna historia teraz chyba zwykły człowiek bardziej przestrzega zasad od klechy oni mają PiS przykre

  • 2021-01-21 19:07:41

    gość: ~Bin

    @~Autor
    wszystko dla tego ,że kościół stał się partią polityczna

  • 2021-01-22 10:07:59

    gość: ~Humor

    @~Autor Masz dobry " CHUMOR ".

  • 2021-01-21 19:12:41

    gość: ~Ak

    Pedofilia ma się dobrze

  • 2021-01-21 19:30:10

    gość: ~Min

    Nie mamy w Polsce autorytetów a inteligencja po wojnie się nie odrodziła bo na to trzeba kilka pokoleń nie można z kundla wiejskiego zrobić owczarka Niemieckiego .
    Wstąpiliśmy do UE i zachodnie -zagraniczne koncerny, żądzą naszymi politykami partiami politycznymi duchowieństwem skłócając wszystkich na kupę, bo gdzie się dwóch bije tam trzeci korzysta.

  • 2021-01-25 10:15:41

    gość: ~gość

    ostatnio dodany post

    Nie bardzo rozumiem na jakiej zasadzie niektórzy radni głosowali za pozostawieniem Gulbinowicza jako honorowego obywatela miasta. Sprawa pedofilii została udowodniona i Papież podjął decyzję, a więc może podzielają preferencję tego zboka. Żenada i to w dodatku osoby które są bardzo związane z kościołem katolickim. Może któryś się z nich odezwie i wytłumaczy motyw swojej decyzji.