Express-Miejski.pl

Ruszają kontrole dotyczące segregacji odpadów. Najpierw ostrzeżenie, później wyższa opłata

grafika ilustracyjna fot.: UM Ząbkowice Śląskie

Rozpoczynają się kontrole w zakresie przestrzegania przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych zasad segregacji odpadów komunalnych.

Pracownicy firmy odbierającej odpady komunalne i Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich będą sprawdzać, czy w pojemnikach na odpady zmieszane, nie znajdują się odpady, które podlegają selektywnej zbiórce tj. papier, plastik, szkło, metal, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie, zużyty sprzęt RTV i AGD, odpady budowlane, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady ulegające biodegradacji. Kontrolowane będą również pojemniki i worki do selektywnej zbiórki pod kątem gromadzenia w nich odpadów zgodnie z ich przeznaczeniem.

Przypominamy, że selektywna zbiórka odpadów komunalnych dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości i jest obecnie obowiązkowa.

W przypadku stwierdzenia, że odpady zbierane są w sposób niezgodny z zasadami segregacji i nie będą podlegać odbiorowi. Pojemniki zostaną oznaczone specjalną naklejką, koloru żółtego – „Popraw swoją segregację”.

Ponowne stwierdzenie braku segregacji lub nieprawidłowego jej prowadzenia skutkować będzie otrzymaniem naklejki koloru czerwonego – „Nie poprawiłeś segregacji. Musisz liczyć się z wszczęciem postępowania” i wszczęte zostanie postępowanie administracyjne w celu naliczenia wyższej opłaty – za nieprawidłową segregację.

Podwyższona stawka opłaty w przypadku stwierdzenia braku segregacji odpadów komunalnych wynosi:

- dla nieruchomości zamieszkałych - 56,00 zł od osoby za miesiąc,

- dla nieruchomości niezamieszkałych – 2-krotność stawki za odpady zmieszane
w zależności od wielkości pojemnika określonego w umowie na odbiór odpadów komunalnych.

em24.pl / UM Ząbkowice Śląskie

21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ruszają kontrole dotyczące segregacji odpadów. Najpierw ostrzeżenie, później wyższa opłata

  2021-01-18 16:49:49

  gość: ~77

  Najlepiej jest zobaczyć jak śmieciarka na osiedlu XX lecia zabiera wszystkie kubły .Po co segregować?

 • 2021-01-19 11:58:12

  gość: ~Dejw

  @~77
  To wywalą do lasu i po problemie

 • 2021-01-18 17:09:30

  gość: ~takitam

  /// Ponowne stwierdzenie braku segregacji lub nieprawidłowego jej prowadzenia skutkować będzie otrzymaniem naklejki koloru czerwonego – „Nie poprawiłeś segregacji. Musisz liczyć się z wszczęciem postępowania” i wszczęte zostanie postępowanie administracyjne w celu naliczenia wyższej opłaty – za nieprawidłową segregację.

  Podwyższona stawka opłaty w przypadku stwierdzenia braku segregacji odpadów komunalnych wynosi:

  - dla nieruchomości zamieszkałych - 56,00 zł od osoby za miesiąc,

  - dla nieruchomości niezamieszkałych – 2-krotność stawki za odpady zmieszane
  w zależności od wielkości pojemnika określonego w umowie na odbiór odpadów komunalnych.///

  Czyli, jeśli ktoś ma dom/mieszkanie w którym NIE MIESZKA (bo np. wyjechał za granicę) , to i tak MUSI wypełnić deklarację śmieciową, pomimo iż nie generuje żadnych odpadów.
  Dodatkowo MUSI mieć pojemniki czy też worki na odpady których nie wytwarza.

  Teraz wystarczy, że ktoś kto wie o nieobecności właściciela, wrzuci mu do pojemników co tam chce, a kontrola przyjdzie i stwierdzi, że UWAGA , właściciel skłamał że go nie ma, bo odpady są w jego pojemnikach i to w dodatku źle posortowane lub nie posortowane w ogóle.

  Otrzymuje więc mandat za niezgodne z prawdą wypełnienie deklaracji + opłaty za wywóz odpadów + kolejną grzywnę za nie sortowanie odpadów .

  Przypomnę, że około 2 milionów Polaków NIE MA W KRAJU, bo wyemigrowali lub wyjechali czasowo.
  Załóżmy, że nieruchomości około miliona z nich są rzeczywiście nie zamieszkałe, czyli ... stoją po prostu puste.
  Nie mogą więc za cholerę generować odpadów, ale płacić muszą + dodatkowo płacić mandaty i grzywny za to, że ktoś im podrzuci śmieci.

  Brawo rządowi (i sejmowi) idioci którzy wymyślili tę tzw. ustawę śmieciową.

  Natomiast może zdarzyć się sytuacja, że pomimo chęci zarobienia na mandatach, okaże się że tzw. kontrole niczego nie wykażą lub nieprawidłowo posortowane śmieci będą incydentalnymi przypadkami.
  Wtedy przecież tzw. komisja/kontrola (czy kto tam) może przecież sama podrzucić śmieci do kubła kogokolwiek, sfotografować to i stwierdzić, że .... ten czy ów nie posortował odpadów i .... mandacik.
  Kto bowiem udowodni, że te podrzucone śmieci nie są śmieciami właściciela nieruchomości ?
  Właściciel musiałby bez przerwy stać i kontrolować swoje pojemniki, czy czasami nie znajdzie się ktoś, kto mu coś podrzuci.

  Generalnie, cały ten system (ustawa) to totalne dno, albo ... CELOWO tak zostało to napisane, żeby łupić obywateli.

  W ogóle w Polsce coraz częściej za wszystko chcą karać i to w dodatku bez możliwości odmówienia przyjęcia mandatu.

  ZERO systemu zachęt.
  Jest tylko sowiecki system kar.

  Zaczynamy się cofać cywilizacyjnie do hord Gingis Hana.

 • 2021-01-18 18:09:28

  gość: ~Gosc

  Szkoda że tylko domki jednorodzinne będą tak sprawdzane bo ciekawe jak sprawdza mieszkania w blokach i ich segregacje

 • 2021-01-19 10:41:15

  gość: ~jkl

  @~Gosc

  No chyba, ze obciążą wszystkich mieszkańców, którzy korzystają z danej wiaty śmieciowej :D Patrz jakie wpływy do budżetu, a odpowiedzialność zbiorowa - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. W tym przypadku pewnie bogaci by celowo niesegregowali żeby dokopać biedniejszemu sąsiadowi, a na ulicy by gadali: MNIE STAĆ żeby zapłacić dwa razy tyle. Druga sprawa, że zawsze można też rozgrzebać śmieci i wyszukać jakiś danych. Myślę, że w co drugim-trzecim worku, przynajmniej na plastik i papier, takowe mogą sie znaleźć :P

 • 2021-01-19 22:05:22

  gość: ~Dobry wieczór

  @~Gosc
  Gdzie wyczytałeś, że tylko jednorodzinne posesje?? Mieszkańcy bloków mają przypisane do nich wiaty śmietnikowe, tam będą kontrolować. Niestety, odpowiedzialność zbiorowa.

 • 2021-01-18 21:34:04

  gość: ~Ja

  @~takitam
  Poczytaj ustawę niezamieszkałe co to są

 • 2021-01-19 22:01:55

  gość: ~eh ty

  @~takitam
  "Niezamieszkałych" czyli salonów, zakładów, sklepików itp. Nie wymyślaj historii z kosmosu. Jak ktoś ma dom i wyjechał na dłuższy okres czasu, to w jego gestii jest złożenie deklaracji o czasowym zawieszeniu odbioru śmieci i tym samym zabezpieczeniu swoich pojemników. To samo z kimś kto mieszka w budynku wielorodzinnym, trzeba złożyć deklarację. Z tą różnicą, że nie ma wpływu na ewentualne podniesienie opłaty i płacenie wyższej kwoty po powrocie. Ale w takiej sytuacji będzie bardzo wiele osób, tych którzy mieszkają w budynkach wielorodzinnych, którzy segregują swoje odpady a większa część z pozostałych lokatorów tego nie robi. To się nazywa odpowiedzialność zbiorowa. I choć czasem wystarczyłoby zwrócenie uwagi kilku sąsiadom, to niestety brak do tego odwagi cywilnej, a najczęściej zwyczajnie olewa się to. Podwyżki będą, jak w banku. I dobrze, bo jak nie dotrze do wszystkich, że trzeba segregować, to utoniemy w śmieciach.

 • 2021-01-20 10:09:01

  gość: ~takitam

  gość: ~eh ty napisał/a:

  ///To się nazywa odpowiedzialność zbiorowa.///

  Już trochę lat mam na karku i pamiętam jak w słusznie minionym systemie było coś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa.

  Jak widać .... "dobre" (głównie dla rządzących) wraca.

  Moim zdaniem, cała ta ustawa śmieciowa powinna trafić (nomen-omen) do kosza.
  To nie państwo powinno się zajmować śmieciami, a FIRMY PRYWATNE.
  Państwo powinno stworzyć możliwość kontroli, czyli kontrolować zarówno firmy jak i ewentualne naruszenie zasad czystości, czyli jeśli przyłapią obywatela na śmieceniu, to wtedy DUŻY mandat.

  Ty chciałbyś, żeby to obywatele (jak za komuny ORMO) kontrolowali innych obywateli o donosili do służb.

 • 2021-01-19 10:21:44

  gość: ~Mieszkaniec

  Złodzieje

 • 2021-01-19 11:41:07

  gość: ~Czytelniczka

  Moje pytanie dotyczy segregacji bio. Z wcześniejszych informacji wynikało, że do bio można wrzucać resztki jedzenia, a teraz czytam, że nie można. To jak to jest?

 • 2021-01-19 12:05:08

  gość: ~ciekawe jak to jest

  @~Czytelniczka o właśnie raz można, raz nie można. Resztki jedzenia było można, oczywiście oprócz mięsa, kości. A teraz jak to rozumieć? Ciekawe.

 • 2021-01-19 12:31:35

  gość: ~MG

  No pewnie kontrolować to nas będą, szkoda, że nie zainteresują się tym, że została zmniejszona częstotliwość odbioru odpadów segregowanych. Bio , papier, tworzywa sztuczne 2 razy w miesiącu, szkło 1 raz w miesiącu - to dlaczego nie obniżą nam opłat??? Odbiorca zadowolony, a my musimy sobie składować segregowane odpady i czekać łaskawie, aż minie 2 tygodnie lub miesiąc. No nie zapomnijmy mamy możliwość odwieść odpady do pszoku, ale nie na tym to polega by płacić za wywóz, a samemu wywozić odpady segregowane.

 • 2021-01-19 22:09:06

  gość: ~Pomyśl

  @~MG
  Częstotliwość zmalała ale opłata została. Wzrosły koszty odbioru i przewozu (paliwo), a to już nie zależy od samorządu lokalnego. Wystarczy pomyśleć a nie pomstować, w sumie nie wiadomo na kogo.

 • 2021-01-20 08:40:31

  gość: ~MG

  @~Pomyśl
  Pomyśleć? Dziwne jak koszt przewozu (paliwa) był niższy to nikt nam opłaty za wywóz odpadów nie obniżył!!!! Teraz częstotliwość odbioru zmniejszyła się, a ludzie mają się zastawiać pełnymi workami i czekać na termin odbioru. Patrząc na to wszystko to od momentu wprowadzenia segregowania jest coraz więcej śmieci w lasach. Nie dano nam możliwości wyboru, kazano podpisać umowy o segregacji odpadów więc twierdzę, iż te segregowane odpady, za które płacimy duże pieniądze powinny być odbierane raz w tygodniu, a nie raz na miesiąc lub raz na dwa tygodnie.

 • 2021-01-20 22:47:06

  gość: ~Pomyśl

  @~MG
  Takie trudne do zrozumienia? Koszty wywozu i odbioru śmieci stale wzrastają i będą wzrastać. To, że od lat płacisz niemal tyle samo, skutkuje zmniejszeniem częstotliwości odbioru śmieci. Jak byś chciał/a aby częstotliwość odbioru była taka sama jak kiedyś, to oczywistym jest, że płacił/a/byś więcej. Ludzie wytwarzają coraz więcej i więcej śmieci, najmniejszą rzecz pakuje się w folie i pudełeczka. Kiedyś kupowało się 40 dkg wędliny w kawałku i zawijało w kawałek papieru, dziś w kilometrowych rzędach w każdym sklepie, stoją plastikowe opakowania po kilka plasterków. Napoje w zwrotnych butelkach, które oddawało się do sklepu czy skupu, dziś wszystko w jednorazowych plastikach. Kiedyś śmieci wynosiło się w kuble, raz czy dwa w tygodniu, dzisiaj co drugi dzień w plastikowym worku. Tych śmieci są straszne ilości, ludzie nie segregują, ale jak trzeba zapłacić więcej to jest krzyk i wyzywanie. Chcesz żeby częściej odbierano od ciebie śmieci? Złóż deklarację, zapłać więcej i po krzyku.

 • 2021-01-21 10:27:41

  gość: ~Czytelniczka

  @~Pomyśl
  Faktycznie każdy z nas przyczynia się do tego, że tych śmieci jest więcej. Ale wydaje mi się, że zasady powinny być czytelniejsze, dlaczego do tej pory nikt nie poprawił błędu na prezentowanej ulotce dotyczącej segregacji odpadów bio? Portal przedstawia błędne informacje. Proszę to zmienić. Chyba że nikt tego nie czyta...

 • 2021-01-23 20:00:10

  gość: ~Pomyśl

  @~Czytelniczka
  Zwróć się do administratora portalu, zwróć uwagę wydawcy ulotki, w czym problem? Bo trzeba poczynić jakiś wysiłek? Bo brak cywilnej odwagi? Takie pisanie dla zwrócenia na siebie uwagi, to nic nie da.

 • 2021-01-24 08:05:14

  gość: ~Podatnik

  @~Pomyśl
  Czyli jeśli chcesz pić to pij mniej,a będziesz miał mniej butelek?

 • 2021-01-24 18:17:26

  gość: ~xxxx

  ostatnio dodany post

  @~MG
  Nie płacisz za częstotliwość ale za ilość odpadów

 • 2021-01-19 17:19:33

  gość: ~An

  Niech szmaciarze zaprzestaną najpierw ściągać śmiecie i niebezpieczne odpady z niemiec a potem sprawdzać.

REKLAMA