Express-Miejski.pl

Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Każdej zimy wracają wątpliwości związane z odśnieżaniem chodników. Kto jest za to odpowiedzialny? Od kogo żądać odszkodowania za złamanie nogi na oblodzonym chodniku?

Zgodnie z prawem to właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż jego nieruchomości. Musi odśnieżyć i zlikwidować lód również z bramy i podwórka swojej posesji, a także usunąć sople i zwały śniegu z dachu budynku oraz zabudowań gospodarczych znajdujących się na jego terenie. O ile do usuwania śniegu i lodu z chodnika wystarczy podstawowy sprzęt i chęci, o tyle z usuwaniem sopli i śniegu na dachu nie jest już tak kolorowo. Usuwanie zwisających sopli czy śniegu z dachu, według prawa uznawane jest bowiem za pracę na wysokości. Do tego zadania wymagane jest więc aktualne szkolenie BHP uwzględniające zagadnienie odśnieżania dachów oraz ważne badanie lekarskie, które dopuszcza daną osobę do odśnieżania.

Należy pamiętać, że odgarnięty śnieg należy składować w miejscu, w którym nie powoduje on zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów. 

Na wstępie należy jednak ustalić kim w praktyce jest właściciel nieruchomości. W przypadku domów jednorodzinnych sytuacja jest prosta – za porządek odpowiada prawny właściciel budynku. A jak jest w przypadku domów wielorodzinnych? Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uwzględnia także te nieruchomości. Właścicielami nieruchomości są zatem współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, organy organizacyjne oraz osoby zarządzające lub użytkujące nieruchomość.

W przypadku nieodśnieżenia chodnika i pechowej sytuacji, w której ktoś na odcinku przyległym do posesji dozna uszkodzenia ciała w wyniku poślizgnięcia się, właściciel może zostać podany do sądu. Sprawy, choć czasem ciągną się nawet latami to w większości przypadków kończą się korzystnie dla pokrzywdzonego.

Kiedy obowiązek odśnieżania NIE SPOCZYWA na właścicielach?

Właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika wówczas, gdy nie przylega on bezpośrednio do nieruchomości, lecz dzieli go od niej pas zieleni. Wówczas obowiązek odśnieżania spada na gminę. 

Drugi wyjątek dotyczy chodników, na których gmina dopuściła parkowanie samochodów za opłatą. Właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do uprzątnięcia takiego chodnika. W gestii mieszkańców nie leży także odśnieżanie miejsc, w których wyznaczono przystanek komunikacyjny bądź wyznaczone zostały parkingi.

Nie chcesz odśnieżać i ryzykować płacenia odszkodowania? Wynajmij firmę

Właściciel może też powierzyć firmie zewnętrznej zadania związane z utrzymaniem porządku w okresie zimowym (tj. odśnieżanie chodnika, usuwanie zwisających sopli, czy usuwanie śniegu z dachu). W przypadku, gdy dojdzie do wypadku, nie musi się o nic martwić. Wystarczy, że w dniu, w którym doszło do zdarzenia miał zawartą umowę z firmą trudniącą się odśnieżaniem. To od niej poszkodowany będzie domagał się zadośćuczynienia za krzywdę wyrządzoną na nieodśnieżonym chodniku, czy uszczerbek zdrowotny wyrządzony przez spadające sople. Można też wykupić odpowiednie ubezpieczenie zapewniające wypłatę odszkodowania dla poszkodowanego, który uległ wypadkowi na chodniku wzdłuż Twojej posesji, a Ty wyrokiem sądu zostałeś zobowiązany do naprawienia szkody (rekompensaty pieniążnej).

Warto pamiętać, że właściciel nie tylko w okresie zimowym, ale przez cały rok jest zobowiązany do dbania o czystość na chodniku przyległym do jego nieruchomości. Za lekceważenie tego obowiązku grozi kara grzywny do 1.5 tys. zł zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń.

em24.pl

31

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

  2021-01-17 08:24:19

  gość: ~obywatel

  u nas chodnik odsnieza gmina, i posypuje go piachem czy tam sola. ale jesli przychodzi wiosna to nam meszkanca kaza sprzatac chodnik bo inaczej bedzie mandat. czy to jest normalne??

 • 2021-01-17 11:11:06

  gość: ~ja

  @~obywatel Tyle możesz zrobić na wiosnę.....leniu

 • 2021-01-17 18:13:15

  gość: ~obywatel

  @~ja
  a ty co niby robisz takiego???

 • 2021-01-17 12:11:01

  gość: ~Ja

  @~obywatel
  To niejest normalne??? Ja swój chodnik odśnieżę a po drugiej stronie ulicy jest gminny bo nikt nie mieszka i co lipa !!!! Odkad mieszkam nie widziałem przez 30lat by gmina odśnieżała czy sprzątała

 • 2021-01-17 13:59:57

  gość: ~Ja3

  @~Ja

  Ależ jest to jak najbardziej normalne - gminę stać na płacenie odszkodowań. Co to jest dla gminy zapłacić 20-30 tys. zł odszkodowania? Ale dla wspólnoty, gdzie mieszkają 4 rodziny, albo też dla właściiela domku jednorodzinnego taki koszt, to jednak spory koszt. Pozdrawiam myślących.

 • 2021-01-17 10:20:14

  gość: ~Pop

  Widział ktoś odśnieżającego księdza.

 • 2021-01-17 10:35:27

  gość: ~RR

  @~Pop

  Ja widziałem, ale pracowników, których zatrudniają księża. Jadą z łopatą aż miło.

 • 2021-01-17 17:46:39

  gość: ~pop

  @~RR Za frajer. Ja nie widziałem żadnego , który sprzątał swój warsztat pracy, czyli domek bozi.

 • 2021-01-17 10:53:04

  gość: ~ja

  @~Pop Widziałem i skończ pie.....ć bzdury

 • 2021-01-17 17:51:51

  gość: ~pop

  @~ja Widziałeś, białe myszki u młynarza.

 • 2021-01-17 11:07:01

  gość: ~ja

  @~Pop Jeszcze jedno kościół,plebania nie jest księdza tylko parafian.Jak wam nie pasuje POdajcie się apostazji i po problemie ćwoki....

 • 2021-01-17 14:26:22

  gość: ~Pacior

  @~ja
  Jak trzeba mieszkać za frajer i zbierać pieniądze to należy do księdza.
  Jak trzeba dach wyremontować, odśnieżyć czy posprzątać to należy do parafian.

  Czegoś nie rozumiecie? Ćwoki?

 • 2021-01-17 15:40:12

  gość: ~ja

  @~Pacior jednak jesteś ćwokiem

 • 2021-01-17 17:49:48

  gość: ~Pop

  @~ja Coś ci się pomerdało. To własność Watykanu, zarządcą jest ksiądz, baranki sprzątają , myją, remontują itd.

 • 2021-01-17 16:06:18

  gość: ~Jordanowianka

  @~Pop tak widziałam :) Ksiądz w Jordanowie Śląskim nie tylko sam odśnieża ale też kosi trawkę wzdłuż drogi przy której znajduje się plebania.

 • 2021-01-17 18:50:43

  gość: ~HAHAHA

  @~Pop
  HA, WŁAŚNIE WCZORAJ ODŚNIEŻAŁY PANIE Z ZAKŁADU KOMUNALNEGO U KSIĘDZA....... DALEJ JUŻ NIE A TO WŁAŚCICIEL PRZECIEŻ NIE GMINNY JEST KOSCIÓŁ

 • 2021-01-17 11:18:10

  gość: ~~~~

  Grabluj i łopatuj

 • 2021-01-17 12:30:13

  gość: ~Obserwator

  Niech miasto zacznie odśnieżać ulice bo do tej pory to jest dramat.

 • 2021-01-17 15:43:14

  gość: ~takitam

  ///// Zgodnie z prawem to właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż jego nieruchomości. /////

  No i patrzcie mili Państwo.
  Oto kolejny kwiatek komunistycznego prawa które NIE ZOSTAŁO RUSZONE od momentu gdy skończyła się druga światowa.

  Nie jestem w stanie za cholerę zrozumieć, dlaczego właściciel nieruchomości ma odśnieżać nie swoją własność.

  Odśnieżać powinien WŁAŚCICIEL chodnika, przy czym nawet wtedy nie powinno to być przymusowe, czyli przepis (moim zdaniem) powinien wyglądać tak:

  -- Właściciel chodnika powinien go odśnieżyć w okresie zimowym, ale .... NIE MUSI.
  Jeśli jednak z powodu nieodśnieżonego chodnika ktoś złamie sobie nogę lub dozna innego uszczerbku na zdrowiu, albo narażony zostanie na zniszczenie mienia, to właściciel chodnika po prostu płaci odszkodowanie, przy czym oczywiście nie musi płacić go sam, a wykupić sobie np. ubezpieczenie od takich przypadków i wtedy właściciel chodnika sam wybiera, czy idzie na ryzyko i nie wykupuje ubezpieczenia i wtedy sprawa trafia do sądu, gdzie prawo OBLIGUJE GO dp zapłacenia odszkodowania, czy ubezpiecza się, czy też po prostu odśnieża chodnik sam lub wynajmuje firmę która to zrobi.

  Inaczej pisząc, to państwo (ogólnie) będąc właścicielem chodników powinno mieć OBOWIĄZEK odśnieżania, albo niech napiszą nowe prawo zwalniające z tego obowiązku kogokolwiek.

 • 2021-01-17 16:11:03

  gość: ~Kz

  Zapraszam turystów do miasta Kamieniec! Dogodne połączenie kolejowe m.in. z Wrocławia! Prosto z dworca , kierunek- pałac. Ulica Kolejowa. Śnieg po łydki- zabierzcie ze sobą kijki do Nordic Walking:D wrócicie z mokrą skarpetą, oby całym stawem skokowym ale...zobaczycie perełke- pałac. Nie zachęcam do spacerów na błoniach..tam śniegu też co nie miara...tylko śmierdzi z Budzòwki. Dlaczego ahhh..nie mamy w dużej części naszego miasta kanalizacji:D

 • 2021-01-17 18:38:58

  gość: ~aaa

  Drogi autorze. Jeżeli już piszesz to dobrze byłoby pisać wszystkie obowiązki odnośnie odśnieżania a nie wybiórczo. Rzeczywiście właściciel posesji ma obowiązek odśnieżania chodnika, jednak ulica już należy do gminy. Na osiedlu pallotyńskim nie widziałem żadnego pługa odkąd napadał śnieg. Pytanie gdzie jest i co robi straż miejska lub policja. Są bowiem terminy na te czynności. Druga sprawa to zgodnie z ustawą śmieciową to do gminy należy wywieź zalegający spryzmowany śnieg. Oczywiście mam świadomość, że jeżeli pieszy będzie szedł chodnikiem i złamie nogę to ja odpowiadam, lecz również może złamać na ulicy. Po drugie jeżeli gmina nie wywozi śniegu za co pobierają opłatę śmieciową. Ale temat śmieci w Ząbkowicach to już inny temat nadający się de mediów. Nawet poseł (z małej litery) PIS ma to w piz........

 • 2021-01-17 19:07:09

  gość: ~zprzymrużeniemoka

  @~aaa

  Jak 10 osób się połamie i wygra sprawę z gminą to gmina z NASZYCH pieniędzy zapłaci odszkodowania w łącznej kwocie kilkuset tysięcy i mało kto tam będzie o tym wiedział, nie takie pieniądze w gminach wydaje się na duperele. Jeżeli jednak Tobie przyjdzie zapłacić 20-30 tysięcy za odszkodowanie, to jednak znacznie bardziej to odczujesz po kieszeni aniżeli gmina, więc samo "sedno" artykułu jest mi, jako Czytelnikowi bliższe. Otóż bowiem bardziej interesuje mnie moja kieszeń, aniżeli gminna, bo i tak na nią nie mam wpływu. Poza tym w gminie dobrze wiedzą jakie mają obowiązki. Co dalej, pieniądze gminne należą do całej ząbkowickiej wspólnoty, do puli dorzucają się niemal wszyscy mieszkańcy, a o wydatkach decyduje parę osób i nawet nikt ich z tego nie rozlicza, bo każdy się boi (radni)??? Inna sprawa, że gdyby każdy urzędnik odpowiadał za jedna ulicę i ze swojej kieszeni by musiał zapłacić za utrzymanie tychże ulic, to byłyby odśnieżane po dwa razy dziennie. W sumie to nie byłoby głupie, zawsze to coś pożytecznego i innego niż siedzenie przed komputerem, przerzucanie papierków i picie kawy. A jak się któremuś urzędnikowi by nie chciało, to mogliby zatrudnić sobie odśnieżaczy :P

 • 2021-01-17 19:09:29

  gość: ~zprzymrużeniemoka

  @~zprzymrużeniemoka

  poprawka: zapłacić odszkodowanie za wypadek i nienależyte utrzymanie ulic, to byłyby odśnieżane po dwa razy dziennie.

 • 2021-01-17 19:38:18

  gość: ~Szwajcar

  Właściciel chodnika odpowiedzialny jest za odśnieżanie. Czyli, gmina, powiat, itd. Mam posesje, odśnieżam. Jak będę właścicielem chodnika, będę odśnieżał.

 • 2021-01-17 22:28:56

  gość: ~Ja

  @~Szwajcar

  No właśnie nie właściciel chodnika, a właściciel przyległej nieruchokosci

 • 2021-01-18 07:13:31

  gość: ~xxxx

  @~Szwajcar
  Długo nad tym myślałeś?

 • 2021-01-17 20:43:22

  gość: ~Autor

  Kurna ale macie problem raz dziennie miotełką czy łopatą śnieg z chodnika przed domem odgarnąć teraz wszyscy tacy wygodni zwykłe lenie w kapciach z telefonem w ręku i wszystko im zrób bo im się należy

 • 2021-01-17 22:10:35

  gość: ~Obywatel

  @~Autor
  Ja mam do odśnieżania jakieś 50m2 chodnika. Zawsze to odśnieżać jak tylko mogę. Ale co zrobić jak sąsiadka nie chce odśnieżać???

 • 2021-01-18 00:10:57

  gość: ~Normal

  A co z odśnieżaniem dróg??? Mandaty dawać!!!

 • 2021-01-18 13:24:00

  gość: ~wałbrzyszanin

  W Wałbrzychu ulice nie są odśnieżane i nie posypywane. Drogi białe i oblodzone. Wystarczy wyjechać za tabliczkę Wałbrzych i drogi czarne.

 • 2021-01-19 17:57:50

  gość: ~Czytelnik

  ostatnio dodany post

  Masz chodnik koło domu masz obowiązki, w zimie odśnieżać w lecie zamiatać,żadnych praw ,nawet piwa nie możesz się napić na chodniku bo będzie mandat,bo to teren Gminy

REKLAMA